Bacaklara en fazla uygulanan 3 estetik yöntemi

Bacaklara en fazla uygulanan 3 estetik yöntemi

Diyet ve spora rağmen incelemediğiniz bacaklarınız için estetik uygulamaları mı düşünüyorsunuz? Bacaklara en fazla uygulanan 3 estetik yöntemi mercek altına altık.

Biçimli vücut hatlarına sahip olmak her kadının isteği. Ancak bacak bölgesindeki fazla yağlanma, şekil bozuklukları ve sarkmalar ise kadınların en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Estetik uygulamalar sayesinde bacakları istenilen forma kavuşturma yöntemlerini Memorial Şişli Hastanesi Plastik, Rekonstrüktifve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Esra Bilgen anlattı.

İÇ BASENDEN BİLEĞE TÜM BACAK ŞEKİLLENDİRİLEBİLİYOR

Basen bölgesi kalınlaşmaları, kilo verme sonrası özellikle iç basen bölgesinde olan deri sarkmaları ve diz içlerindeki yağ birikmeleri bacak estetiğinin başlıca nedenlerinden sayılıyor. Bunun yanı sıra son yıllarda diz altı ve ayak bileği kalınlaşması ile ilgili şikayetlerde de artış görülüyor. Kusursuz bacaklara sahip olmak için uygulanan liposuction ya da lipoliz işlemleri 0,5 cm’lik birkaç delikten girilerek yapılıyor ve işlem sonucunda herhangi bir iz kalmıyor.

bacak-estetigi

BİLEK BÖLGESİ PROBLEMLERİ İÇİN LAZER LİPOLİZ

Estetik uygulama isteyen kişinin ayrıntılı muayenesi sonrası lipoliz ya da liposuction uygulamalarından hangisinin uygulanacağına karar veriliyor. Kelime olarak yağın eritilmesi anlamına gelen lipoliz işleminde genellikle lazer kullanılıyor. Ayrıca ultrasonik dalgalarla yağı parçalayan aletler de bulunuyor. Özellikle bilek bölgesinde lipoliz uygulamaları ile başarılı sonuçlar almıyor. Hangi teknikle olursa olsun yağlar parçalandıktan sonra eritilen miktara göre ya kendi haline bırakılıyor ya da “suction” adı verilen emme işlemine tabi tutuluyor. İşlem sonrası lenfatik dolaşımla vücut kendisi eriyen yağları o bölgeden uzaklaştırıyor.

ERİTİLEN YAĞ MİKTARI FAZLAYSA…

Eğer eritilen yağ miktarı vücudun kendi kendisine uzaklaştırabileceğinden daha fazla ise suction işlemi yapılıyor. Diz bölgesinde eritme işlemi ile birlikte suction uygulaması başarı oranını daha da artırıyor. Ancak hangi yöntemin uygulanacağına ayrıntılı fiziksel muayene sonrası karar veriliyor. İşlem 1-2 saat sürüyor ve işlemden 4-6 saatlik gözlem sonrası kişi taburcu ediliyor. İşlem sonrası 3-4 hafta kadar korse gibi basınçlı giysiler öneriyor. 2-3 hafta kadar da ağır egzersizden kaçınmak gerekiyor.

BACAKTAKİ SARKMALARA “UYLUK GERME” YÖNTEMİ

Kimi zaman bacaktaki görsel problemler sadece aşırı yağlanma olmayabiliyor. Bazen de kilo alıp vermeye bağlı ya da yaşm ilerlemesi ile birlikte deri elastikiyetinin kaybolması sonucu sarkmalar oluşabiliyor. Bacak ve iç basen bölgesindeki deri sarkmalarında “uyluk germe” yöntemi ile cerrahi olarak düzeltme sağlanabiliyor. Uygulama, tercihen genel anestezi ile bazen de spinal anestezi ile yapılıyor.

İZ KALMASINI ÖNLEYEN CERRAHİ TEKNİKLER UYGULANIYOR

Liposuction’da olduğu gibi bu işlem sonrasında da özel korseler giyilmesi gerekiyor ve 1 ay ağır egzersizlerden uzak duruluyor. Bu yöntemle yine hastanın klinik durumuna; yani derideki gevşemeye bağlı olarak kasıkta iç çamaşırı hattına gizlenen ve bacak iç kısmında yukarıdan aşağı inen küçük bir iz olabiliyor. İzin ne kadar belirgin olacağı cerrahi işlemlerde olduğu gibi kişinin yara iyileşme durumuna da bağlı.

KLASİK UYGULAMA LİPOSUCTİON

Liposuction; yani yağ aldırma işlemi de bacak estetiği açısından günümüzde sıkça uygulanan yöntemlerden. Ayrıntılı muayene sonrası vücut denge oranı ön planda tutularak bacaklardaki sorunlu bölgelere liposuction işlemi uygulanabiliyor. Sorunlu bölgelerdeki yağların dengeli bir şekilde alınması bacaklarda daha estetik bir görünüm ortaya çıkarıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir