Başarıya Ulaşmanın Şaşırtıcı Sırları

Başarıya Ulaşmanın Şaşırtıcı Sırları

Bazen hedeflerin ugnına fazla çaba sarf etmek, onlara ulaşmanı zorlaştırabilir. Dokktor Judith Orfloff’un tavsiyelerine göz at ve akışına bırakmanın gücünü keşfet.

Çoğumuz giydiğimiz pantolonun yakışıp yakışmadığından, insanların hakkımızda ne düşündüğüne kadar hayatımızdaki her detayı kontrol etmek istiyoruz. Büyük bir telaş içinde her şeyi “oldurmaya” çalışıyoruz. Ama hayatı kendi isteklerimize göre eğip bükmeye çalışmak, mutluluğumuzu ve başarıya ulaşmamızı engelleyip etrafımızdaki insanlardan soyutlanmamıza neden olabiliyor. Teslim olmak ve akışa bırakmak ise yenilgiden ziyade eğlence, mutluluk ve refaha ulaşmanı sağlayabilir. İşte başarıya giden yol için bilmen gereken dört ipucu…

Rekabet etmeyi bırak.

Kendini sürekli arkadaşların ve iş arkadaşlarınla kıyaslamak, başarının önüne geçebilir, içten içe senin yerine terfi aldığı için iş arkadaşına kızmayı veya sen henüz aradığın doğru insanla bile tanışmamışken mutlu bir ilişkisi olanlara sinirlenmeyi bırak. Onlara iyi dileklerini ilet (her ne kadar içinden gelmese de). Sadece bu sözleri söylemek bile seni başarıya ulaştıracak olan pozitif enerjinin oluşmasını sağlayacak,

Gün içinde kendine biraz boş zaman yarat.

Günlük hayattaki yoğun temponun arasına tek bir şey daha sığdıramayacağını düşünüyor olabilirsin. Ama kısacık bir mola bile enerjini ve hevesini tazeleyebilir. Yenilenmeni sağlayacak meditasyon için: Derin bir nefes al, gözlerini kapat ve üç dakika boyunca sakinleştirici bir görüntüye odaklan. Bu süreçte hissettiğin huzuru tüm güne yay.

Gözyaşlarının kıymetini bil.

Pek çoğumuz zayıflık göstergesi olduğunu düşündüğümüz veya gözyaşlarımızı bir kere akıttık mı bir daha durduramayacağımızı sandığımız için ağlamaktan çekiniyoruz. Ama ağlamak hem sağlıklı hem de iyileştirici bir şey! Vücudunun stres, üzüntü, acı ve anksiyeteyle baş etme yöntemi. Bastırmaya çalıştığın duygusal ve fiziksel yoğunluğu serbest bırakmak, çözüme kavuşmana yardım eder ve sıkıntılarının seni içten içe yiyip bitirmesine engel olur.

Cesvapların sana gelmesini bekle.

Bazen yaptığın hiçbir beyin fırtınası ve ikna çabası sonuca ulaşmanı sağlamaz. Evet, başarı çalışma ve sabır sonucu elde edilebilir fakat bazı şeyleri çok zorlamak zaman içinde strese ve yılgınlığa neden olabilir. Önüne çıkan engeller karşısında aralıksız bir şekilde kafa patlatmak yerine sessizce otur ve bu durumu başka hangi yöntemlerle halledebileceğini düşün.

Yanıta ulaşmaya çalışma, sadece hislerine güven. Onlar seni daha önce aklına bile gelmeyen çözümlere ulaştırabilir.

Judith Orloff

UÇLA Klinik Psikiyatri Bölümü’nde Yardımcı Doçent Doktor ve The Ecstasy of Surrender kitabının yazarı. Daha fazla bilgi için drjudithorloff.com adresini ziyaret edebilirsin.

Derleyen: F. Reyhan Güneş
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir