Burun Estetiğinde Ultrasonik Rinoplasti Yöntemi

Burun Estetiğinde Ultrasonik Rinoplasti Yöntemi

Burun ameliyatlarında cerrahları en çok zorlayan aşamalardan biri kemiklerin şekillendirilmesi. Osteotomi denilen kemiklerin kesilmesi işlemi için günümüzde pek çok farklı metot kullanılıyor.

Burun kemiğinin çekiç ve keski ile kesilmesi ise en sık kullanılan yöntemler arasında yer alıyor, işte bu çekiç ve keskilerin kullanılması, hastanın ameliyat sonrasında yüzünde oluşan şişlik ve morlukların bir numaralı sebebi. Uzun yıllar burun estetiği ve sağlığı üzerine çalışmalar yürüten KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre ilhan, burun estetiğinin geleceği olarak adlandırdığı Ultrasonik Rinoplasti yöntemini anlattı.

Türkiye genelinde bir araştırma yapacak olursak söz konusu burun estetiği ise, akla ilk gelen isim Emre ilhan oluyor ve dokunduğunuz burunlarda gerçekten sihir etkisi gerçekleşiyor. Sizi bu kadar özel yapan nedir? Açıkçası yıllardır yapılan estetik ameliyatlarına bakarsak, yüzde nasıl duracağı düşünülmemiş ve hepsi birbirine benzeyen şekilde yapılan burunlar gördük. Ama benim önceliğim; her zaman estetik olarak yüze uyan, hem doğal hem de güzel görünen ve aynı zamanda yaşam kalitesini arttıracak yapıda burunlar tasarlamak.

Çünkü temelde sağlıklı olan burun zaten güzeldir. Bunu ilk etken olarak söyleyebiliriz, ikinci etken olarak da kullandığım Ultrasonik Rinoplasti yöntemimden bahsedebiliriz. Son olarak söyleyebileceğim şey de, biz daima hastalarımızın isteklerini göz önünde bulundurarak, kendilerini mutlu hissedecekleri şekilde çalışıyoruz. Ön görüşmelerde hastaların ameliyat sonrası beklentilerini de ön planda tutarak, en güzel sonuçları almalarını sağlıyoruz.

Ultrasonik Rinoplasti

Aslında siz KKB uzmanısınız. Dolayısıyla estetik ve güzel bir burundan önce hastanın sağlıklı bir nefese sahip olması her şeyin önünde değil mi?

Kesinlikle, bir önceki soruda belirttiğim gibi sağlıklı burun, sağlıklı nefes alışverişi sağladığı için yaşam kalitesinde de ciddi artışlar görünüyor.

O yüzden sadece görünüş olarak değil, bir bütün olarak en iyi sonuçları almak için uğraşıyoruz. Bizim önceliğimiz her zaman hastalarımızın yaşam kalitesini arttırmak.

Sizce ideal bir burun nasıl olmalı?

ideal bir burun kesinlikle solunum problemi yaratmayan burundur. Çünkü dışarıdan eğri olan ya da ucu düşük veya yanlardan mandalla sıkılmış gibi görünen bir burunla rahat nefes alamazsınız. Dolayısıyla hastalarımızın; güzel bir burnun ötesinde daha önce de belirttiğim gibi, hayat standardını yükseltecek ve sağlıklı nefes alabileceği bir buruna sahip olmasını istiyoruz.

Ultrasonik Rinoplasti denilen yöntemi Türkiye’de ilk sizinle beraber duymaya başladık.

Bu yöntemden biraz bahseder misiniz?

Beyin ameliyatları için geliştirilen ‘doku seçen’ yani kemiği kesen ama hayati dokulara zarar vermeyen bu yöntemi, burun estetiğine uyarlayarak kemikleri kırmadan, direkt gözlem altında rinoplasti ameliyatlarını gerçekleştirebiliyoruz.

Bu sayede morluk ve şişlik en aza indirilerek, iyileşme süreci çok hızlı gerçekleşiyor. Hastalarımız sosyal hayatlarına ya da iş hayatlarına çok daha hızlı sürelerde dönüyorlar. Ayrıca Ultrasonik Rinoplasti’yi sadece Türkiye’de değil, dünyada da ilk olarak burun ameliyatlarına adapte eden ekiplerden biriyiz.

Bu yöntemi onlarca ulusal ve uluslararası toplantıda anlattık. Ülkemizde meslektaşlarımız ve hastalarımız tarafından da çok ilgi gördü. Daha ayrıntılı bilgiler için YouTube kanalımıza, bu yöntemi tanıtan videolar da koyduk.

içinde bulunduğumuz dönemin en yeni estetik trendleri nelerdir?

Daha önce de belirttiğim gibi, artık tekjbjr elden çıkmış gibi görünen burunlar trend değil. Hem doğal hem de yüzde sırıtmayan burunlar popüler olmuş durumda… Tabii ki öncelikle her zaman sağlıklı burun konsepti başı çeker. Zaten sağlıklı olan burun her zaman güzeldir. Bizim de en büyük hedefimiz, herkesin sağlıklı ve doğal görünen burunlara sahip olmasını sağlamak.

Daha önce başka bir yerde rinoplasti operasyonu geçirip memnun kalmayan hastalarda, revizyon burun ameliyatı için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Öncelikli olarak problemleri ortaya çıkarıyoruz. Daha sonra hedeflenen burun yapısına, hastanın bize getirdiği deri ve anatomik yapılarla ulaşılıp ulaşılamayacağını belirliyoruz. Tüm revizyon ameliyatlarında, en önemli ve sonucu en çok etkileyen faktör, burun derisinin kalitesidir. Ameliyat öncesi, çok iyi bir analiz ve planlama ile ameliyata girmek gerekiyor. Bunun için ise, hasta ile doktorun nitelikli ve zamandan bağımsız olarak görüşmeler yapması çok önemli! En küçük ayrıntıyı bile konuşmak gerekiyor. Ben bu yüzden revizyon hastalarımla en az 3-4 kez görüşüyorum.

Peki işin biraz daha klişe ama en merak edilen sorularına gelecek olursak; ameliyattan sonra burun, şeklini ne kadar süre sonra alır?

Tam iyileşme süresi, derinin yapısına ve elastikiyetine göre değişmekle birlikte 6 ay ila 1 yıl sürer.

Ancak ilk ameliyat şişliğinin geçmesi ultrasonik yöntemle ortalama 2 ay gibi sürüyor.

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekiyor?

Öncelikle buruna 6 hafta boyunca herhangi bir darbede bulunulmaması gerekiyor. Yine 6 hafta boyunca zorlayıcı egzersizler yapılmaması tavsiye ediliyor. Aynı şekilde 6 hafta, yüzme ve güneşlenme gibi aktiviteterin de olmaması gerekiyor. Toparlarsak, buruna temas edecek ya da darbe almasına neden olacak durumların içinde bulunulmaması lazım.

Burun estetiği sonrasında iyileşme süreci zor mudur?

Geleneksel yöntemlerle yapılan ameliyatlarda, daha fazla şişlik ve morluk olduğu için erken dönem iyileşmeler daha uzun sürebiliyor. Ultrasonik Rinoplasti ile iyileşme süreçleri gözle görünür şekilde daha hızlı oluyor ve bu operasyonlarda zaten ağrı sızı hiç olmuyor.

Sağlıklı ve kaliteli nefesi arttırmak için günlük uygulayabileceğimiz bir yöntem var mıdır?

Sığ ve sık nefesler almak yerine derin nefesler almalıyız. Çünkü diğer şekilde yeteri miktarda oksijen almamış oluyoruz. Bulunduğumuz ortamın havalandırmasını da iyi ayarlamalıyız, çünkü bulunduğumuz ortamdaki oksijen miktarı da önemli. Bol bol egzersiz’ yapın.

Son olarak WF Kadınlarına burun estetiği ile ilgili tavsiyeleriniz neler?

Burun sadece estetik bir obje değil, aynı zamanda nefes almamızı sağlayan, sağlığımız ve yaşam kalitemizle birebir ilgili bir organ. Düzenli spor yapan bir kişinin, mutlaka burnu açık ve sağlıklı olmalı. Hatta biraz daha ileri gidersek burun tıkanıklığınız varsa kesinlikle ağır sporlar yapmayın, iyi planlanmış ve yapılmış bir burun estetiği ameliyatı ile hem özgüveninizi hem de sağlığınızı daha üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Ultrasonik kemik şekillendirmesinin avantajları

• Yumuşak doku travmasını önlüyor. Böylece morluk ve şişlik neredeyse yaşanmıyor.

• Çok kontrollü kesiler sayesinde kalemle gizilmişçesine hatlar oluşuyor.

• Keski ve çekiç yöntemi ya da mikromotor sistemleri ile oluşabilen kontrol dışı kemik kırıklarını tamamen önlüyor. BöylecĞ burun kemiği ile yüz kemikleri arasında oluşan basamak şeklindeki kötü görünüm yaratan bozuklukları engelliyor.

• Yumuşak dokulara çevredeki kan damarları ve kıkırdaklarda zedelenmeye neden olmadığı için ameliyat sonrası dönemde iyileşme daha hızlı oluyor ve bu sayede hastalar günlük hayatlarına çok daha hızlı dönebiliyor.

• Milimetrik olarak ölçülebilen kemik şekillendirilmesi ile daha öngörülü sonuçlar elde edilebiliyor. Bu da hasta tatminini artırıyor.

• Rinoplasti sonrası görülen komplikasyon ve istenmeyen durumları azaltıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir