Cinsel İlişki İle Arınma

Cinsel İlişki İle Arınma

Cinsel ilişkiye girmek vücudun doğal arınma yollarından birisidir. Ancak sağlığa faydalı bir arınma olabilmesi için ilişkinin gerekli ve uygun zamanda olması gerekir. Aksi halde hastalığa sebep olur. Bu bölümde anlatılanlar yalnız erkekleri hedef alır, kadınlarla ilgili bilgi bulunmamaktadır.

Cinsel ilişkiye girmek için gerekli şartlardan birisi; erkekte sperm torbalarının dolu olması ve vücudun bunların boşaltılmasına ihtiyaç duymasıdır. Böyle bir durumda cima yapılırsa “doğal ve tam temizlenme” olur. Ve bu temizlenme sonucunda insan ruhsal olarak hafifler, rahatlar, endişe ve vesveselerden kurtulur. Eğer bu şart oluşmadan cima yapılırsa, bütün bedende ağırlık meydana gelir ve hatta meninin kendi yerinde “ıssı” olması yani ısınma riskini oluşur. Böyle bir durumda ıssının sebep olduğu buhar yüreğe çıkıp vücutta “ısıtma” oluşmasına veya dimağa çıkıp vesvese, melankoli, göz tutulması ve baş dönmesi gibi rahatsızlıkların doğmasına sebep olur.

Cinsel İlişkinin Zamanlanması

Zamanında ve istenen bir cinsel ilişki; Nefse ferahlık ve neşe verir, beden ısısını uyandırır, iştahı normale döndürür, kötü düşünceleri uzaklaştırır, çabuk öfkelenmeyi, asabiyeti keser ve bedende oluşan fazla hıkları normale çevirir. Cima lezzeti sebebiyle kalp ve beyin taraflarında olan zararlı buharlan uzaklaştırır.

Meninin meydana geldiği kan, vücut için son derece mühim ve gerekli gıdaları ihtiva eden kandır. Bu nedenle, çok fazla cinsel ilişkide bulunan insanların bedeni soğur ve zayıflar. Öyle ki, bir cinsel ilişki sonucunda vücutta meydana gelen zaaf eseri, 600 gram kan alınmasından daha fazladır. Bu durum da meninin erkek için ne kadar gerekli ve yararlı olduğunun delilidir. Bundan dolayıdır ki fazla cinsel ilişki bedende zayıflama yapar.

Erkekler için cinsel ilişkiyi terk etmek de birçok hastalığa sebep olur. Yaşlı erkekler hariç, cinsel ilişkiye alışkın olup buna ara veren-lerde çeşitli sıkıntı ve zorluklar meydana gelir. Baş dönmesi, görme bozukluğu ve husyelerin şişmesi bu sıkıntılara örnektir. Fakat ömrü boyunca cinsel ilişkiye girmemiş olanlar için bu durum söz konusu değildir. Cima etmemek zamanla bu arzuyu unutturur ve beden başka arınma yollarını kullanır.

Erkek sağlamken, kuvveti bütünken cinsel ilişkiye devamlı girip sonra kendini cinsel ilişkiden çekerse kendine ziyan etmiş olur. Atılması gereken maddeler bedenin bir başka bölümüne dökülür, bedende birçok rahatsızlıklar meydana gelir ve vücutta çeşitli büyük çıbanlar çıkar.

Uygun ve Uygun Olmayan Şartlar

Cinsel ilişkinin sağlığa faydalı olması için çok tok ve çok aç karnına ilişkiye girilmemeli, yani yenilen gıdalar sindirilmiş olmalıdır ki beden kuvvetten düşmesin. Cinsel ilişkinin en iyisi gecenin ikinci yarısında olanıdır ki; o zaman yiyecek tamamıyla hazım olmuş olur. Böy-lece bedende sıcaklık, soğukluk, nemlilik ve kuruluk gibi nitelikler dengede olur. Çünkü bedende “sıcaklık” niteliği varken cinsi münasebette bulunmak ateşli hastalıklara sebep olur.

Çok açken, kusmaktan, ishalden, hamamdan çıktıktan ve spor yaptıktan sonra cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bu durumlardaki ilişkide beden zayıflar, vücut ısısı düşer, gözün görme gücü ve ayakların gücü azalır. Yemekten sonra ve vücutta doluluk olduğu zaman cinsel ilişkiye girilirse; eklemler ve sinirlerde ağn yapıp gevşeklik, tıkanıklık, nefes darlığı, el ve ayak titremesi oluşmasına neden olur.

Çok yaşlı kadınlarla, reşit olmamış kızla, hasta ile, çirkin, zayıf kadınla, gönlün çekmediği ve hayızlı kadınlarla cinsel ilişki zararlıdır; ziyan ve hastalık getirir. Oğlanla cima edilirse meni belden kopar, dökülmez, ayrıca bel ağrısı ve zararlı hastalıklar getirir. Şehvet duymadığıyla cinsel ilişkiye girmek bu hastalıkların çoğuna sebep olur.

Eski tıp kitaplarına göre; taze balık yedikten veya süt içtikten sonra cinsel ilişki doğru değildir. Çünkü felce sebebiyet vermesinden korkulur. Ekşi yiyecekler yedikten sonra cinsel ilişkiye girmek; sinirleri zayıflatır ve titremeler meydana getirir. Cinsel ilişkiden sonra su içmek gayet zararlıdır. Ayrıca cinsel ilişkiden sonra veya önce kan almak ve müshil içmekten sakmılmalıdır; zira bedeni zayıflatır ve kötü hastalıklar doğurur.

Cinsel İlişkinin Zamanlanması

Osmanlı hekimlerinin özellikle vurguladıkları şey; cinsel ilişkide haddi aşmamaktır. Her şeyin dengeli olması gerektiği ve bu işte de uygun olanı çok fazla cinsel münasebette bulunmamaktır. Bu işi devamlı iş edinen, nefsinin arzusunu yerine getiren kişi ömrünün sermayesini kullanmış olur. Bu durum kendi kendine düşmanlık yapmaktır.

Osmanlı hekimleri bu durumu bir örnekle açıklarlar; Hayatının bütün amacı cinsel ilişki olan kişi; karnı acıkmadığı halde yemek yiyen kişiye benzer. O kişi acıkmadığı halde hırsından gözüne görünen her yiyeceği yemek ister, bunun için paralar öder, satın alır, iştahı olmadığı için lezzetini alamadan yer. O yiyeceği bırakır, bir diğerini yemeye çalışır, onun da lezzetini alamaz pişman olup bırakır, hırsı hiç geçmez ve bir gün beş parasız kalır. O zaman acıktığı halde yiyecek bir şeyler satın alamaz. Cinsel ilişkide de böyledir, hırsı gözünü doyurmadığı zamanlar sermayeden yemiş olur, kuvvet kesesi çabuk boşalır, beden zayıflar ve o durumda kimse ona yardımcı olamaz. Nasihat için; “ Yol uzundur, kuvvet azığın. Telef eylememek gerek, vallahua’lem” diye bitirirler.

Sperm (meni) kabının üç-beş ilişkilik hacmi vardır. Daha fazla boşaltılırsa, artık sperm değil, vücut için son derece gerekli ve faydalı olan kan boşalır. Bu yüzden eksilmiş olan faydalı maddelerin yerine getirilebilmesi için çok uzun zaman geçmesi gerekir.

Gereğinden fazla cinsel ilişki; kuvveti ve şehveti azaltır, sinirlere ve göze zayıflık verir, kasılma ve titremelere sebep olur, kalbi zayıflatır ve hafakanlar basmasına sebep olur, hayvanî ruhu azaltır, hazımsızlık, zihin durgunluğu, bıkkınlık yaratır ve erken ihtiyarlatır.

– Cinsel ilişkiye girmek için gerekli şartlardan birisi, erkekte sperm torbalarının dolu olmuş olması ve vücudun bunların boşaltılmasına ihtiyaç duymasıdır. Böyle bir durumda cima yapılırsa “doğal ve tam temizlenme” olur.

– Cinsel ilişkinin sağlığa faydalı olması için çok tok ve çok aç olmamalı, yenilen gıdalar sindirilmiş olmalıdır ki beden kuvvetten düşmesin. Bu ilişkinin en iyisi gecenin ikinci yarısında olanıdır ki o zaman yiyecek tam hazım olmuş olur.

– Çok aç olunduğu zaman, kusmaktan, ishalden, hamamdan çıktıktan ve spor yaptıktan sonra cinsel ilişki için uygun olmayan zamandır.

– Çok yaşlı kadınlarla, reşit olmamış kızla, hasta ile, çirkin, zayıf kadınla, gönlün çekmediği ve hayızlı kadınlarla cinsel ilişki zararlıdır.

— Taze balık yedikten sonra veya süt içtikten sonra cinsel ilişki doğru değildir çünkü felç gelmesinden korkulur. Ekşi yiyecekler yedikten sonra cinsel ilişkiye girmek sinirleri zayıflatır titremeler meydana getirir.

– Hayatının bütün amacı cinsel ilişki olan kişi karnı acıkmadığı halde yemek yiyen kişiye benzer, iştahı olmadığı için lezzetini alamadan yer ve bir gün beş parasız kalır. Cinsel ilişkide de böyledir, hırsı gözünü doyurmadığı zamanlar sermayeden yemiş olur.

– Gereğinden fazla cinsel ilişki kuvveti ve şehveti azaltır, sinirlere ve göze zayıflık verir, kalbi zayıflatır, hafakanlar basar, hazımsızlık, zihin durgunluğu, bıkkınlık yaratır ve erken ihtiyarlatır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir