Çocuklarda sık ve ağır üst solunum yolu enfeksiyonları

Çocuklarda sık ve ağır üst solunum yolu enfeksiyonları

Sık ve ağır üst solunum yolu enfeksiyonları

Alerjik çocuk, 2-3 yaşlarında ilk kez kreş veya okul gibi çok fazla çocuğun bir arada olduğu bir ortama katıldığında soğuk algınlığı, nezle ve grip virüsü bombardımanıyla mücadele etmeye başlar. Aileler çoğunlukla ilk kez bu dönemde çocuklarında bir problem olduğunu fark ederler. Hastalıklar gelir, ancak gitmek bilmez.

Sık ve ağır üst solunum yolu enfeksiyonları

Alerjik çocuğun solunum yolunda bulunan alerji hücreleri aynı zamanda virüs tutucu özelliğe de sahip olduğundan soğuk algınlığı alerjik çocuklarda sağlıklı çocuklara göre daha sık gözlenir. Zaten hasta olsun ya da olmasın alerjik nezleye bağlı devamlı burnu tıkalı olan çocuk bir de virüslerin neden olduğu nezle ve bunun yarattığı burun tıkanıklığını yenmeye çalışır. Çoğu kez yenemez ve uzayan balgamlı öksürükler, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı neredeyse kış boyu devam eder.

Özetle, burun tıkanıklığının ön planda olduğu alerjik nezle hastalarında burun içine açılan sinüs ve ortakulak boşluklarının delikleri tıkalı olur. Havayla dolu olması gereken sinüs ve ortakulak boşluklarının deliği tıkalı kalınca içeri hava girişi bozulur, içeri hava/oksijen girmeyen ve içi salgıyla dolan sinüs ve ortakulak boşluklarında sinüzit ve ortakulak enfeksiyonu (otit) görülür.

Sinüziti tanımak ve tedavi edebilmek alerjik çocukların tedavisinde çok büyük rol oynar. Bu bağlamda hangi durumlarda sinüzitten şüphe edilmelidir .
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir