COVID 19 Döneminde Ameliyat Olmalı Mıyız?

COVID 19 Döneminde Ameliyat Olmalı Mıyız?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr, Dr. Esra Çabuk Cömert, etkisini sürdürmekte olan pandemi döneminde devam ettirdiğimiz tedavi süreçlerimiz ve ameliyat olup olmamak konusundaki çekincelerimizi gideriyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve sonra çeşitli ülkelerden de bildirimi yapılan yeni bir tip virüs olan koronavirüs hastalığı tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturmakta. Ülkemizde de ilk andan itibaren bakanlığımız tarafından yakından takip edilen ve ülke olarak da sağlık alanındaki başarımız sebebiyle çok güzel yönettiğimiz bir süreçten geçtik ve hala geçmekteyiz.

Tabi bu zamanlar tüm dünya gibi bizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak zorladı. Evlerimize kapandık; sevdiklerimizden, işimizden uzaklaştık. Beraberinde de ciddi kaygı düzeyimiz oluştu. Bunlara rağmen yeni normal dediğimiz seviyeye geldik ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri de dikkate alarak yaşamımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Birçok alanda tedbirler alınmakla birlikte mücadelenin en önemli aktörleri sağlık kuruluşlarımız ve hizmet veren sağlık personelimizdir. Bu kahramanlar sizin için canla başla çalışıp hem bu sürece katkıda bulundu hem de sağlığınız için her zaman yanınızda sizler için var oldu.

Şimdi gelelim asıl merak edilen ve tartışılan o konuya: COVID-19 dönemi ameliyat olalım mı? Tedavilere devam edelim mi?

Tabii ki ameliyat olalım ve tedavilerimize devam edelim.

Çünkü bu virüste bir yandan bağışıklık sistemimiz, kronik hastalıklarımız önem arz ederken; diğer yandan tedavilerimiz ve ihtiyaçlarımız yine birincil önceliğimiz olmalı. Bu süreçte takip ettiğiniz önlemler devam ediyor; yani tüm özel klinikler, hastaneler olarak en üst düzeyde önlem alarak ameliyatlara ve hasta kabulüne devam ediyoruz.

Biz hekimler, kendi sağlığımız ve sizlerin sağlığı için her ayrıntıyı göz önünde bulunduruyoruz. Hastanelerin ameliyathanesinden hasta odalarına, sosyal mesafeden sağlık personelinin eğitimine kadar birçok konuda detaylı bilgilendirme ve işlemler sürdürülüyor. Kliniklerde ve hastanelerde titizlikle yürütülen tüm çalışmaların ise tek bir amacı var; koronavirüs önlemlerini aksatmadan sağlık hizmetinin eksiksiz ve güvenli bir şekilde devam etmesi.

Tedavi ya da ameliyat öncesi hastalara uygulanacak olan tanı ve tedavi girişimleri öncesinde, acil servisler başta olmak üzere tüm yataklı servislerde COVID-19 olmadığına dair konsültasyon notu hazırlanır. Ayrıca hastaların özel bir alanda ameliyat öncesi genel kanları ile birlikte COVID-19 testleri alınır. Tüm sonuçlar değerlendirildiği takdirde hasta negatif ise kat ve ameliyathane süreci başlatılır. Bu nedenle, COVID-19 olmasa bile, hastalarda gerekli tedbirler alınıp; endikasyonu olmayan her türlü tıbbi bakım ve müdahale bu hastalara yapılabilir.

Tüm hasta ve hasta yakınları başvuru sırasında maske kullanımı hakkında bilgilendirilir ve konunun takibi yapılır. COVID-19 pandemisi döneminde tüm hastalarda gerekli enfeksiyon kontrol önlemleri alınır. Sağlık çalışanı için kişisel koruyucu ekipman (koruyucu önlük, tıbbi maske, eldiven, gözlük/yüz koruyucu) ile hazır bir çalışma sistemi oluşturulur. Sadece gerekli olan, en az sayıda, personel dönüşümlü olarak çalışır.

COVID-19 ile yaşamaya çalıştığımız bu günlerde siz de üzerinize düşeni yaparak tedavilerinizi ihmal etmeyin. Yaşamımıza devam etmeliyiz. Sağlığımız her şeyden önemli. Eğer tedaviniz ameliyat gerektiriyorsa doktorunuzla görüşerek en iyi ameliyathanede ameliyatınızı olun.

Kısaca sizin sağlığınız için her şey bizim tarafımızdan hazırlanmakta ve korunmaktadır. Bu sebeple ameliyatlarımızı olup, tüm tedavilerimize devam etmeliyiz.

Opr.Dr.Esra Çabuk Cömert
esracabukcomert33@gmail.com – Tel:+90 506 293 52 79
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir