Daha fit, genç ve mutlu hissetmek için küçük değişiklikler yapmak

Daha fit, genç ve mutlu hissetmek için küçük değişiklikler yapmak

Gunlük rutinlerinizde yapabileceğiniz küçük değişikliklerin sağlığınıza çok büyük faydaları olabilir. 0 yüzden büyük planları unutun; daha fit, genç ve mutlu hissetmenin anahtar kelimesi küçük değişikliklerde.

Yılın bu zamanı pek çok kişi gelecek için plan yapabiliyor ve hatta yeni kararlar alabiliyor. Hayatınızda yeni ve temiz bir sayfa açma, en iyi halinize ulaşma gibi isteklerinizin gerçekleşmesini dileyebiliyorsunuz ancak baharın verdiği coşku (gaz da diyebiliriz) kararlarınızın gerçekçi olmasının önüne geçebiliyor. Uzmanlar daha sağlıklı beslenme, alkol tüketimini kesme veya azaltma, günlük egzersizler gibi aynı anda farklı değişiklikleri uygulamanın abartılı istekler olduğunu söylüyor. İnsanlar aynı anda çok fazla hedefe ulaşmaya çalıştıklarında ya da bu hedefler gerçekçi olmadığında plana sadık kalmak daha da zorlaşıyor.

Peki ya şu an sahip olduğunuz sağlık alışkanlıklarınızın 2017 yılını ve hatta daha sonraki yılları fit, mutlu ve başarılı geçirmenizi sağlayacağını düşünüyor musunuz? Küçük değişikliklerin sayısını artırın. Bunlar büyük ve geniş kapsamlı değişiklikler yerine alışkanlıklarınızdaki ufak ve kolay adımlar olsun. Başlamak için ufak değişiklikler daha kolay gelir, sonuçları aldıkça kendinizle gurur duyup daha kolay devam etme gücünü bulursunuz. En popüler değişim kararlarını mercek altına aldık ve onları sizi bütün yıl harika hissettirecek daha kolay ve ulaşılabilir olan küçük planlarla değiştirdik.

SAĞLIK HEDEFLERİNİZİ KÜÇÜK VE KONTROL EDİLEBİLİR TUTMAK, UZUN VADEDE DAHA BAŞARILI OLABİLECEĞİNİZ ANLAMINA GELİYOR.

“ÖNÜMÜZDEKİ AYA KADAR EN AZ BİR BEDEN KÜÇÜLECEĞİM” DEMEK YERİNE…

Yavaşça incelin

1- ÖĞLE YEMİSİNİZ, ÂNA ÖĞÜNÜNÜZ OLSUN

Ne zaman ne kadar yenileceğine dair birçok görüş var. Ama temele dönecek olursanız 2 bin yıllık Ayurveda ilkeleri kalorilerin yarısını öğlen tüketmenizi söylüyor. Çünkü öğle saatleri sindirim sisteminizin en iyi çalıştığı zaman. Yapılan çalışmalar bu şekilde beslenenlerin kilo verdiğini çünkü insülin seviyesinin düzenli olduğunu yani kandaki glikoz miktarı düştüğü için açlık hissinin aşırı hissedilmediğini gösteriyor. Öğle yemeğini ana öğün gibi yiyeceğiniz için kahvaltı ve akşam yemeğinde sebze, salata, güveç veya çorba gibi sizi öğün aralarında dinç tutacak, sindirimi kolay, doyurucu olan daha sıvı ve lifli yiyecekleri tüketin.

2- 12 SAATLİK SINIRIN DIŞINA ÇIKMAYIN

Bazılarınızın zaten doğal olarak uyguladığı sabah yedi-sekiz, akşam yedi-sekiz gibi 12 saatiik zaman aralığında beslenmek, kilo vermeniz konusunda etkili olacak.

Eğer akşamları abur cubur tüketmeye eğilimli değilseniz veya kahvaltınızı daha geç ediyorsanız zaman aralığım 14 ya da 16 saate de çıkarabilirsiniz. Yemeye birkaç saat ara verdiğinizde karaciğeriniz kolesterolü asite dönüştüren enzimleri salgılıyor. Bu asit kahverengi yağ dokusunu eritiyor, kalorileri ısıya dönüştürüyor; bir diğer deyişle karaciğeriniz gece boyunca yağlarınızı eritiyor!

3- HER ÖĞÜNDEN ÖNCE BİR ADET ELMA VEYA ARMUT YİYİN

Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre günün en büyük öğününü yemeden hemen önce bir adet elma veya armut yiyerek kayda değer ölçüde kilo verebilirsiniz. Meyvelerde bulunan pektin bileşeni, midenizin boşaltılması için gerekli olan zamanı ikiye katlıyor, böylelikle daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir