Daha fit, genç ve mutlu hissetmek için küçük değişiklikler yapmak

Daha fit, genç ve mutlu hissetmek için küçük değişiklikler yapmak

“STRES YAPMAYACAĞIM” DEMEK YERİNE…

Kendirime kısa, sakın anlar yaratın

medidasyon

1- GUNE 20 DAKİKALIK SESSİZLİKLE BAŞLAYIN

Yapılan araştırmalara göre erken uyananlar geç uyananlardan daha sakin ve mutiu oluyor. Bu yüzden 20 dakika daha erken uyanın ve gün başlamadan önce kalan zamanı sessizce oturup düşüncelerinizi yavaşlatarak, rahatlatıcı bir banyo yaparak geçirin. Erken uyanmanın bir başka faydası da güne hazırlanmak ve kontrollü hissetmek için yeterince zamanınızın olması.

2- EL REFLEKSOLOJİSİNİ DENEYİN

Elinizde uyarüdığmda anında rahatiık sağlayan birçok baskı noktası bulunuyor. Başparmağınızın kıvrımından başlayarak aşağı doğru masaj yapmak boyun gerginliğinin gevşemesine; işaret parmağınızla başparmağınızın arasmda kalan tabandaki V kısmını çimdiklemek böbreküstü bezlerinizden salgılanan ve stres tepkinizi kontrol eden adrenalini dindiriyor; bu da daha sakin hissetmenizi sağlıyor.

3- MUTLU OLMAK İÇİN SALLANIN!

Görünüşe göre sallanmayı rahaüatıcı bulanlar sadece çocuklar değil. Araştırmalar her gün en az 30 dakika sallanan sandalye kullanan insanların daha sakin kalabildiğini ve iyi hissettiğini ortaya koyuyor. Bu yüzden akşamları televizyon karşısında yatmak yerine varsa sallanan sandalyenize oturun ve tadını çıkartın.

“HER GECE SEKİZ SAAT UYUYACAĞIM” DEMEK YERİNE…

Yatağa gidiş saatinizde kiiçük değişiklikler yapın

Uykusuz kalma kilo artisi

1- 22.00 YA DA 22.30’DA YATAĞA GEÇİN

Geleneksel Çin tedavi yöntemlerine göre, vücudunuz gündüz ve akşamlan farklı uyku-uyanıklık kalıplarına giriyor. Çin tıbbı, onarıcı bir uyku düzenine sahip olmak için hedefinizi saat 23.00’den daha aşağı düşürmeniz gerektiğini söylüyor çünkü karaciğerinizdeki duygularınızı kontrol eden yaşam gücünün kendini tamir etmesi bu zamana denk geliyor.

2- ODANIZI IVIR ZIVIRLARDAN ARINDIRIN

Araştırmalara göre telefonunuzla veya odanızdaki gereksiz eşyalarla ne kadar çok uğraşıyorsanız, uykunuz da o kadar zayıflıyor. Mavi ışık beyninizde uyumanızı engelleyecek nöronları uyarıyor. Siz en iyisi yatmadan birkaç saat önce cihaz kullanmayı bırakın.

3- BASİT NEFES EGZERSİZLERİ YAPIN

Vücut ısınızı düzenlemek ve vücudunuzu uykuya hazırlamak için yoga uzmanları bu uygulaması kolay, zevkli ve pratik nefes tekniğini öneriyor: Sağ burun deliğinizi kapatmak için parmağınızı kullanıp sol tarafınıza yatın. Yavaşça ve derince sol burun deliğinizden nefes alın. Yoga felsefesine göre vücudunuzun sol tarafı Ay ile bağlantılı ki bu da yansıtıcı, rahatlatıcı ve serinletici özellikleri ortaya çıkarıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir