Depresyona karşı nasıl beslenmeli?

Depresyona karşı nasıl beslenmeli?

Depresyona karşı beslenme tarzı?

Dr. Ümit Aktaş, çağın vebası depresyonla mücadele etmek için herkesi gıdaların gücünden faydalanmaya çağırıyor. İşte depresyona karşı en lezzetli ilaçlar…

>- Muz: Serotonin ve magnezyum açısından son derece zengin olan muzun kabuğu hafifçe kararmaya başladıysa bu olgunlaştığını gösteriyor. Olgunlaşmış muzların içeriği serotoninden daha da zenginleşiyor.

>- Kuşkonmaz: Antidepresan etkisi olan bu sebze, stres ve öfkeyi engellemeye yardımcı oluyor.

> Yeşil çay: Çok güçlü bir antitoksidan olan yeşil çay, içerdiği fitokimyasallar sayesinde depresyonu yenmede büyük önem taşıyor. Yeşil çayı bol tüketen toplumlarda, depresyon sıklığının azaldığı görülüyor.

> Çilek: Yüksek miktarda antioksidan içeren çilek ayrıca folik asit ve elajik asit yönünden de zengin. Özellikle ileri yaş depresyonunu azalttığı biliniyor.

> Kızılcık: İçeriğinde önemli miktarda melatonin bulunuyor. Uykuda salgılanan melatonin hormonu, kişiyi depresyondan koruyor. Kızılcık tüketmek melatonin seviyesini yükseltmeye yardımcı oluyor.

> Avokado: Bu tropik meyve de Omega-3 ve glutatyon açısından zengin.

> Kaju fıstığı: Triptofan için mükemmel bir kaynak. Bu aminoasit serotonin üretimi için gerekiyor. Ancak kaju fistığının kavrulmamış olarak tüketilmesi gerekiyor.

>- Ceviz; Omega-3 yağları depresyondan korunmak için büyük önem taşıyor. Cevizde de bu yağlardan bol miktarda bulunuyor. Cevizi kabuğu kırılmamış olarak alıp, yemeden hemen önce kabuğunu kırmak gerekiyor. Böylece içerdiği Omega-3 yağlarının okside olması önleniyor.

>- Soğan: C Vitamini deposu olan soğan, aynı zamanda kuersetin ve flavonoidler gibi güçlü antioksidanlar ile bol miktarda selenyum ve sülfür bileşikleri barındırıyor. Faydasını görebilmek için çiğ tüketmek gerekiyor.

> Yaban mersini: 2015 yılında yapılan bir çalışma, yaban mersininin ruh sağlığı üzerinde son derece faydalı olduğunu gösterdi. Yine aynı araştırmaya göre, yaban mersininin içindeki bileşenler, özellikle hipokampus üstünde yani beynin duyguları kontrol eden bölgesinde etkili oluyor. Depresyon tedavisinde, yaban mersininin şifalı gücü önemli rol oynuyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir