Diyetisyenlerden Çalışanlara Beslenme Danışmanlığı Hizmeti

Diyetisyenlerden Çalışanlara Beslenme Danışmanlığı Hizmeti

Çalışanlara Beslenme Danışmanlığı

Kurumsal şirketler çalışanları dengeli beslenip daha üretken olsun diye diyetisyenlerle işbirliği  yapıyor. Şirketlerin yemek mönülerini düzenleyen diyetisyenler, çalışanlara bireysel beslenme danışmanlığı hizmeti de veriyor…

OFÎS ortamında saatlerce masa başındayız. Uzun saatler bilgisayar karşısında hareketsiz kalıyoruz. Hatta sonu gelmeyen toplantılar nedeniyle bazen öğünleri kaçırıyoruz. Bu da yetmezmiş gibi stres içinde geçen çalışma saatlerini abur cubur atıştırmalıklarla dolduruyoruz. Hemen her beyaz yakalının çalışma saatleri içinde beslenmeye ilişkin yaşadığı sorunlar bunlar… Doğru beslenmenin, iş hayatındaki performansı arttırdığı bir gerçek ancak sekiz saati bir ofiste geçiren ve yemek seçme şansı olmayan bir çalışan, beslenmesine ne ölçüde dikkat edebilir? îşte bu sorunun cevabını doğrudan veren şirketler var. Çalışanlarının beslenmesine dikkat eden şirketler, diyetisyenlerden aldığı ‘kurumsal beslenme danışmanlığı’ hizmetiyle verimliliklerini artırmayı hedefliyor. Bu hizmeti alan şirket sayısı giderek artıyor.

bes-1

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de nüfusun yarısı obezite tehdidi altında. Nüfusun yüzde 37’si kilolu, yüzde 32.8’i ise obez. Ancak sağlıklı ve doğru beslenmeyle obezitenin önüne geçmek mümkün. Şirketler bunun farkına varmış olacak ki artık çalışanlarının beslenmesiyle daha yakından ilgileniyor. Çalışanlarının daha sağlıklı beslenmesini sağlayarak verimliliği ve kuruma bağlılığı artırmayı hedefleyen şirketler diyetisyenlerden ‘kurumsal beslenme danışmanlığı’ ya da ‘kurumsal wellness’ hizmeti alıyor.

DÖRT DÖRTLÜK BESLENME HİZMETİ

Kurumlara ‘kurumsal wellness’ adı altında hizmet verdiklerini aktaran Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Baş’dan aldığımız bilgilere göre, bu kapsamda önce kurumun tüm çalışanlarının vücut analizleri alınıp bireysel raporlar oluşturuluyor. Bireysel raporlar sonrasında ıisk durumunda olan çalışanlara bireysel beslenme danışmanlığı veriliyor ve haftalık olarak takip ediliyor. Ayrıca, kurumda çalışanlara sunulan öğle yemeği mönüleri de bu kapsamda sağlıklı hale getiriliyor. Bunların dışında, ara öğünler için koridor gibi ortak alanlara taze meyveler, kuru meyveler, ceviz, fındık ve badem benzeri kuruyemişler, süt, ayran ve küçük sandviçler gibi sağlıklı atıştırmalıklar yerleştiriliyor. Murat Baş, işi daha da ileri götürerek, “Kuruma yemek sunan firmanın mutfaklarını ayda bir kez ziyaret edip, besin güvenliği, pişirme yöntemleri ve sağlıklı ürünler kullanıp kullanmadıkları gibi alanlarda kontroller yapıyoruz. Başta yöneticiler olmak üzere tüm çalışanlara sağlıklı beslenme alışkanlıklarına yönelik eğitim programları düzenliyoruz” diyor.

ÇALIŞANLARA BESLENME EĞİTİMİ

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yaptığı bir araştırmada, işyerinde beslenmenin, işverenler tarafından genellikle bir ‘zorunluluk’ veya ‘dert’ olarak görüldüğü, bu nedenle işte verimlilik elde etme ve çalışanların moralini yükseltme fırsatlarının kaçtığı tespit edildi. Şimdilerde birçok kurum işyerinde beslenmenin çalışanlar için ne kadar önemli olduğunun farkında. Çünkü çalışanların sağlıklı beslenmesi, onları her açıdan olumlu etkilediği gibi ileriye dönük olarak işveren açısından da avantaj sağlıyor. Uzman Diyetisyen ipek Ağaca Özger, bu konuda şirketlerde bilincin yükseldiğini, kurumsal diyetisyen hizmetinin yanı sıra şirketlerin bu yönde çalışanlarına eğitim aldırdığını da söylüyor. “Danışmanlık verdiğim kuramlarda mönülerin planlanması dışında belirli sıklıklarla sağlıklı beslenme konulu seminerler veriyorum. Her seminerde farklı bir konu işleyerek çalışanların beslenme konusunda bilgilenmelerini sağlıyorum” diyen Özger, bazı kuramlarda belirli aralıklarla çalışanların vücut kompozisyonu ölçümleri yaparak kişiye özel diyetler planladığını söylüyor.

KURUM İÇİ İLETİŞİMDE DE ETKİLİ

Peki, doğru beslenen beyaz yakalının sadece iş verimliliği mi artıyor? Batı ülkelerinin çoğunda sağlanan bir öğün yemeğe, beyaz yakalı personelin yaşantısında kaliteyi yükseltmenin bir aracı olarak bakılıyor. “Bu nedenle doğru beslenme, işçi sağlığı hizmetlerinin entegre bir parçası haline geldi” diyen Marka Danışmanı Bahar Bilgin, doğru beslenmenin üretkenliğe olduğu kadar imaja da etki ettiğine dikkat çekiyor. Bilgin, “işyerlerinde dengeli beslenen beyaz yakalı kişiler, psikolojik ve sosyal yönden doyuma ulaşarak daha üretken ve özgüvenli olmakta. Dengeli beslenmenin, işe devamsızlığı azalttığı, kurum içi iletişimi güçlendirdiğini birkaç özel şirkete uyguladığımız ‘kurumsal beslenme’ programıyla gözlemledik. Özellikle beyaz yakalı kişilerin iş hayatında beden imajı ve kilo dengesi oldukça önem taşıdığından, doğru beslenme ile ideal kilosuna ulaşmış kişiler daha enerjik oluyor, özgüven ve girişkenlik artıyor, çekingenlik azalıyor. Hatta gerek iş gerek özel hayatında arkadaşları ile olan sosyalliğine kadar bu durum yansıyor” diyor.

Kilo veren şirketler

Gülay SELKİ / VİKO İK Direktörü
Toplamda 220 kilo verdik

Yaklaşık bir yıl önce sunucu Ece Vahapoğlu’nun katılımı ile bir proje gerçekleştirdik. Söz konusu proje kapsamında sağlıklı ve dengeli beslenmeden sigarayı bırakma seminerlerine, hjjyen eğitimlerinden ofis egzersizlerine kadar birçok çalışma yaptık. Kuruluşumuzun beslenme ve sağlık profilini ortaya koyan analizler sonrasında önceliklendirdiğimiz diyet programı ile risk grubunda yer alan çalışanlarımıza profesyonel diyetisyen desteği sağlıyor, talep eden çalışanlarımıza ise öğle yemeğinde özel diyet mönüsü hizmeti sunuyoruz. Diyetisyen desteği alan 34 çalışanımız, toplamda yaklaşık 220 kg verdi. Elde edilen bu sonuç; projemizin çalışanlarımızın iş ve özel yaşamlarına yönelik sunulan bir fayda paketi olduğunu da gösterdi.

Abdullah ÖNGÜÇ / Süvari İK ve Stratejik Planlama Direktörü
Aramızda kilo almak İsteyenler de var

“Süvari Fit” projesi, çalışanlarımıza yönelik sağlıklı ve mutlu bir yaşama destek amaçlı planladığımız keyifli bir girişim oldu. Bu aktiviteye fazla kilolarını vermek isteyen çalışanlarımızın yanı sıra kilo almak ve sağlıklı yaşamın ipuçlarını öğrenmek isteyen çalışanlarımız da katıldı,

Çalışanlar diyetisyenimizle birlikte sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve yeme alışkanlıklarını değiştirmek konusunda aksiyonlar aldılar. Diyetisyenimiz kurum içi günlük yemek mönülerini kontrol ederek, kişi bazında yönlendirmelerde bulundu; böylece dengeli beslenme adına çalışanlarımızdan çok olumlu dönüşler aldık.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir