Diyette Başarı İçin Gerekli 10 Alışkanlık

Diyette Başarı İçin Gerekli 10 Alışkanlık

KAZANMANIZ GEREKEN 10 ALIŞKANLIK

Pek çok insan için diyete başlama kararı almak zordur. Kararı almak başlı başına zorken bir de bu karan sürdürebilmek daha da zor. Aslında hayatınızda bazı küçük değişikliklerle de bu süreci kendiniz için hafifletebilirsiniz. Herkes diyete başladığı gün her şeyi mükemmel yapabilmek ister. Halbuki bu süreçte en önemli şey, her yaptığınız küçük değişiklikte kendinizi kutlamanız. Her şey tek adımla başlar. Bir gün en iyiye ulaşabilmek için, bugün bir tek adım da olsa bu yolda atabilmeniz gerekir. Bu nedenle size farkındalığınızı artırarak, hayatınızda alışkanlık kazanmanız gereken ipuçları verdim. Eğer zaten bazılarını yapıyorsanız, süper! Devam edin! Yapmadıklarınız varsa, hemen başlayın.

Diyette Başarı

1- Yemeklerinizi her gün aynı saatte yemeye başlayın.

2- Her zaman oturarak yemeye çalışın. Buzdolabının önünde yerseniz ne kadar yediğinizin farkına varmazsınız.

3- Yemek için masaya oturduğunuzda yemeğe başlamadan önce iki dakika bekleyin. Yemek soğumaz, merak etmeyin! Bu iki dakika sayesinde daha yavaş ve daha rahat yemek için ilk adımı atmış olursunuz, bu davranış yemek yerken kendinizi daha rahat kontrol etmenizi sağlar.

4- Lokmanızı yavaş çiğneyin ve her lokmada çatalınızı tabağınızın kenarına koyun. Biliyorum, bunu daha önce duydunuz ama uyguladınız mı?

5- Yemeğin ortasında, en azından iki dakika, yemeyi bırakın. Bu hareket; midenizin beyninize, yiyecekle dolmaya başladığını bildirmesi için zaman kazanmasını sağlar ve tabii ki aşırıya kaçmak üzereyseniz, fikrinizi değiştirmek için size zaman kazandırır.

6- Tabağınızda en azından bir kaşık yemek bırakmayı yeni bir alışkanlık haline getirin.

7- Yemek yerken, tüm dikkatinizi yemeğe verin, böylece kendinizi daha tok hissedersiniz. Pek çok insan yemek yerken okur, televizyon seyreder, çalışır. Bu şekilde ne yediğinizin farkında olmazsınız.

8- Yemek yerken duyulmadıklarınızın tadını çıkarın. Yemekte hangi renkler var? Nasıl kokuyor? Ağzınızdaki yiyeceğin yapısı nedir? Size ne hissettiriyor? Tokken ne hissediyorsunuz? Bu tür sorulara dikkat etmek, sizi aşırıya kaçmaktan korumaya yardımcı olur.

9- Diyetinizi bozacağınızı düşündüğünüz an, dikkatinizi fiziksel aktivitelere çevirin. Eğer bir kafede oturuyorsanız kalkıp içeride biraz yürüyün veya ayağa kalkıp gerinin. Eğer evdeyseniz, evin dışına çıkıp tur atın. Bu aktiviteler, sizi yemek alışkanlığınızdan uzak tutmakla kalmayacak, ayrıca kilo verme amacınızı size haürlatacakür. Bununla birlikte egzersiz, iştahı azaltmak için iyi bir yoldur.

10- Yemek aralarında, yemek için dayanılmaz istek duyduğunuz zamanlarda, dişlerinizi fırçalayın veya gargara yapın. Ağzınızı öyle temiz hissedeceksiniz ki yiyecek için duyduğunuz istek körelecek.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir