Diz Tedavileri ve Son Teknoloji Diz Ameliyatları

Diz Tedavileri ve Son Teknoloji Diz Ameliyatları

NBA için daha iyi diz üretmek

Oyun sırasında sürekli sıçramak NBA oyuncularına çok ıstırap veren, hatta bazen kariyerlerine son noktayı koyan kıkırdak lezyonlarına yol açabiliyor. Yıllardır en iyi tedavi prosedürü, doku gelişimini teşvik etmek için diz kemiğine delikler açılmasını gerektiren mikrofraktür operasyonuydu. Fakat bu tedaviden sonra oluşan fibro kıkırdak, dizin kendi hiyalin kıkırdağından daha sert oluyor ve bu da oyuncuların sahaya dönmesini engelliyor. Mikrofraktür operasyonlarının NBA üzerindeki etkisini araştıran ortopedi uzmanı Joshua Harris, “Daha iyi birçok yeni tedavi var” diyor. İşte bunlardan üçü.

diz

En Parlak Alternatif

Doktorlar lezyon tedavisinde osteokondral otogreft nakli (OATS) ile hastaya, dizinin yük taşımayan bir kısmından kıkırdak alıp naklediyor. Özel Cerrahi Hastanesi’nde Kıkırdak Tedavi Enstitüsü’nün müdürü olan Riley Williams, mikrofraktürün aksine bu yöntemde sporcunun rekabete devam edebilmesi için şart olan, kolajen bakımından zengin hiyalinin implante edildiğini söylüyor. OATS operasyonu geçiren 25 yaş altı sporcuların %75’i eski fiziksel aktivite düzeyine dönebiliyor. Halbuki mikrofrak-türde bu rakam %37.

Yeni Son Çare

Ciddi yaralanmaların tedavisinde kullanılan otolog kondrosit implantasyonunda (ACI) hastadan kıkırdak alınıyor ve hücreler birkaç hafta boyunca laboratuvarda üretiliyor. Ardından yeni hücreler biyoçözünür bir matrise yerleştirilip hasarlı bölgeye yapıştırılıyor. Bu iki aşamalı süreç açık ameliyat ve bir yılı bulabilen rehabilitasyon gerektirdiği için kimi sporcular tarafından tercih edilmiyor. “İnsanları en iyi seçeneğin ACI olduğuna ikna etmek zor,” diyor Brigham and Women’s Hospital’dan ortopedi cerrahı Andreas Gomoll. Oysa ACI, mikrofraktürden daha kalıcı bir tedavi yöntemi.

Gelecek Nesil İmplantlar

Henüz ABD’de yapılmasa da, Avrupa’da kullanılan matris destekli ACI (MACI) ve NeoCart yöntemleri büyük gelecek vaat ediyor. MACI aslında ACI’nin tek aşamalı olanı. Tek bir operasyonla tamamlandığı için iyileşme süreci çok daha kısa. Benzer biçimde, FDA tarafından test edilmekte olan NeoCart da biyoçözünür bir iskele üzerinde kolajen implantı yapıyor. Kimi araştırmalar NeoCart uygulanan ve sporcu olmayan hastaların mikrofraktür hastalarından daha hızlı iyileştiğini gösteriyor. “İyi kıkırdak ürünleri çıktıkça mikrofraktür tarihe karışabilir” diyor Andrevvs Ortopedik ve Spor Tıbbı Enstitüsü’nden Charles Roth.

Başarılı geçen her mikrofraktür operasyonuna karşılık (söz gelimi ıo kez NBA All-Star olan Jason Kidd gibi) yukarıda anlatılan türden üç ameliyat geçirdikten sonra altı sezondaki oyunların sadece %2i’inde oynayabilen eski yıldız Greg Oden gibileri de var.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir