Bağışıklık güçlendirici ve alerjiden koruyucu özel tarifler

Bağışıklık güçlendirici ve alerjiden koruyucu özel tarifler

Alerjiden koruyucu özel tatlı tarifleri

Sevgili anne babalar, sağlıklı beslenen bir çocuğun yemesi gerekenler ile astım + reflü sorunu yaşayan çocukların yememesi gerekenleri gördük. Bu söylediklerimin uygulanmasının oldukça zor olduğunun farkındayım. Hemen hemen her gün çocuğunuz marketten zararlı bir şey istiyor biliyorum; siz de yüreğiniz kan ağlayarak “hayır” demek zorunda kalıyorsunuz.

Çocuğunuzun bu lezzetli gıdalardan mahrum kalması bir yana, yasaklı ve kısıtlanmış hissetmesi ve psikolojisinin bozulması da ayrı bir konu, farkındayım. Ama ne yapalım ki bazı şeylerin değişmesi zaman alır ve emek ister. Çocuğun bu sağlıklı beslenme alışkanlıklarını içselleştirmesi ve ağız tadının sağlıklı olandan yana şekillenmesi için sağlıksız olanın kesilirken sağlıklı olanın da yerine konması gerekir.

cocuklara ozel tatli tarifleri

Çocuk canı istediğinde bu gıdaları yiyebileceğini, ancak hazırı değil evde hazırlanmışı tercih etmesi gerektiğini ya da kakaolu değil meyveli olan tatlıları tercih etmesi gerektiğini siz söylemeden bilmek ve istemek zorunda. Yoksa bizim koyduğumuz bu yasakları en ufak fırsatını bulduğunda delmeye çalışacaktır.

O yüzden ben de çok fazla mutfak tecrübem olmamasına rağmen mutfağa girdim ve çocuklarımıza kıstığımız bu abur cuburların yerine neler koyabiliriz ki hem sağlıklı vitamin ve mineralleri alsın, hem de astımları tetiklenmesin diye değişik tarifler oluşturmaya çalıştım.

Burada göreceğiniz tariflerin tümü zeytinyağıyla, az yağlı yapılmış olup, tam buğday unu ve esmer şeker içerir. Tabii hak verirsiniz ki az yağlı olmaları nedeniyle tatlarında küçük bir azalma ya da sizlerin de ağız tadınızın alıştığı ölçülerin dışında tatlar oldu. Ancak elimden geldiğince neyin yerine ne koyabiliriz de lezzetini artırabiliriz konusunu araştırarak bir şeyler yapmaya çalıştım.

Sizden ricam, bu tarifleri geliştirmeniz. Siz anne babaların yeniden mutfağa girmesi gerekiyor. Yeni sağlıklı tarifleri paylaşarak elbirliğiyle çocuklarımızı hazır, paketli market gıdalarından uzak tutabiliriz. Unutmayalım, her şey tek bir adımla başlar…
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.