Doğal Güzellik Sorunları

Doğal Güzellik Sorunları

Kötü saç günleri artık kulağa eskisi kadar korkunç gelmiyor. Tel tokalar, topuz modelleri, sevimli bereler ve şapkalar sayesinde en kötü durumdaki saçı bile idare edebiliyoruz. Söz dinlemeyen saç tellerini saklamak için seçeneğimiz çok olsa da, konu cilt olduğunda ne yazık ki aynı şey geçerli değil. Sonuçta sivilce dolu bir yüzle uyandığında, kar maskesi takıp ofise gidemezsin.

Bir yandan #makeupfreemondays (makyajsızpazartesi) gibi iyi niyetli sosyal medya hareketleri doğal güzelliği vurgularken, diğer yandan da selfie’ye hazır mükemmel bir cilde sahip olmak için üzerimizde baskı oluşturuyor. Pensilvanya’dan Dermatolog ve Psikolog Rick Fried, “Cildimizin her an görüntülenmeye hazır olması, bizi olumsuz değerlendirmelere karşı daha hassas kılıyor” diyor ve ekliyor; “Kendimizin dışarıdan görülen imajı, kendi kendimize işkence ettiğimiz iç konuşmaları ortaya çıkarıyor.”

Bu durum, özellikle kronik egzama ve akne gibi enflamasyon yaratan cilt sorunlarına sahip olanlar için geçerli. Ve görünüşe göre bu cilt sorunlarıyla karşılaşan kadınların sayısı günden güne artıyor. WH Amerika ekibinin bu yazı için görüştüğü dermatologlar, cilt sorunları yüzünden üzgün olan kadınlardan her gün e-posta ve telefon aldıklarını söylüyor.

Araştırmaların gösterdiğine göre bu durum depresyon ve kaygı bozukluklarını bile tetikleyebiliyor.

Adeta bir kısır döngü gibi… Çünkü hormonlarımıza olan etkisi yüzünden bu olumsuz duygular, cilt sorunlarını daha da kötü hâle getiriyor.

Bir grup dermatologa en çok hangi cilt sorunlarının hastalarda duygusal sıkıntıya neden olduğunu sorduk. Daha sonra ise bu cilt problemleriyle başa çıkmak için kullanabileceğin en hızlı ve uzun vadeli çözüm sunan ürünleri bir araya getirdik. Ancak senin cildin için en iyi tavsiyeleri bir dermatolog verecektir. Bu nedenle ürünleri denemeden önce uzman bir dermatologdan görüş almanı öneriyoruz.

AKNE

Aknelerimizi keşke lisedeyken adı Can olan çocuklara olan platonik aşkımızla beraber geride bırakabilseydik. Gerçek hayatta ise akne, 25 yaş üzeri kadınların yarısından fazlasının etkilendiği bir problem ve cilt sorunları listesinde başı çekiyor. Yetişkinlikte değişen hormon seviyeleri yağ üretiminin artmasına neden olabiliyor; bu da yaşın ilerlemesiyle gelen tembel hücre yenilenmesi ve bakterilerle birleşince sivilcelere yol açabiliyor.

Hemen Sakinleştir Yale Üniversitesinden Dermatoloji Profesörü Mona Gohara, “Sivilcenin üzerine hafifçe göz damlası sürebilirsin. Göz damlası, damarları büzüştürdüğü için sivilcen daha az görünür olacaktır” diyor. New Yorklu Dermatolog Julie Russak ise sonrasında bir buz küpünü sivilcenin üzerinde bir dakika boyunca tutarak boyutunu küçültebileceğini söylüyor. Biraz daha zamanın varsa, dört saat sonra sivilce ve kızarıklıkların görünümünü azaltan Neutrogena Hızlı Etkili Sivilce Jeli’ni (*18,90) kullanabilirsin.

Uzun Vadeli Tedavi Mavi LED ışığı akneye sebep olan bakterileri yok ediyor. Eğer cildinde sürekli aynı noktada akne çıkıyorsa, bir kliniğe başvurarak LED ışık tedavisini deneyebilirsin. Evde bakım içinse geceleri içeriğinde retinoid bulunan bir ilacı sivilcene sürebilirsin. Bu, hücre yenilenmesini destekler ve gözeneklerin tıkanmasını önler. Ancak içeriğinde retinoid bulunan kremler reçeteyle satıldığı için önce bir dermatoloğa gitmelisin. Retinoid ile benzer yapıya sahip olan retinol maddesini içeren bir dermokozmetik ürün de işine yarayabilir. A vitamininin saf bir formu olan retinolü, cildin kendini tamir edebilmek için kullanır. Avene TriAcneal Expert ise (*69,50, eczanelerde) yetişkin kadınlardaki akne problemleri için geliştirilmiş yatıştırıcı bir ürün, içeriğindeki retinaldehit inatçı kusurları azaltmaya yardımcı olurken, termal su tahrişin giderilmesini sağlıyor.

EGZAMA

Egzama ne zaman ne yapacağı belli olmayan yavru kedilere benzer. Gayet sakinken, ter ya da havadaki tahriş edici bir madde yüzünden bir anda çıldırma moduna geçebilir. Özellikle yanaklarda ve burnun üzerinde kırmızı, kaşıntılı, kuru bir döküntü başlar. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, egzamanın vücutta B6 vitamini eksikliğine işaret edebildiğini söylüyor. B6 eksikliğinde hücre yenilenmesi yavaşlıyor ve egzama, iltihaplanma gibi deri problemleri görülebiliyor.

Bu durumu kronik olarak yaşıyorsan, sebebi filaggrin denilen cilt bariyerindeki eksik bir protein olabilir. Bu da cildindeki nemin azalmasına ve enflamasyonun içeri sızmasına neden olur. Ancak dün gece yüz maskeni çok uzun süre tuttuysan, cildinin dış tabakasını rahatsız ettiğin için geçici olarak da bu sorunu yaşıyor olabilirsin. Hemen Sakinleştir Kızarıklığı azaltmak için uygulayabileceğin Bepanthol Sensiderm Kaşıntı Giderici Krem (619,90; eczanelerde), kortizonsuz içeriğiyle 30 dakikada kaşıntıyı dindiriyor. Formülün daha hızlı emilmesi için cildini yıkama jeliyle temizlemeden önce ılık bir el havlusunu 10 dakika kadar yüzünde tutabilirsin. Sonra basit bir nemlendirici uygulayarak nemi hapset ve tahriş edici maddeleri uzaklaştır. (Üzerinde anti-aging yazan her şeyden uzak dur çünkü bu kremlerin içeriğinde cildindeki sorunu şiddetlendiren maddeler bulunabilir.) Yine acil durumlar için çanta boyu bulunan Bioderma Atoderm SOS Spray (649,90, eczanelerde) gibi bir ürün kullanabilirsin. Ürün, içeriğinde yer alan Skin Relief teknolojisi ile kaşıntıyı yatıştırırken cildin koruyucu bariyerinin yeniden yapılandırılmasını sağlıyor. Eğer tüm bunlara rağmen durumunda bir değişiklik olmazsa, bir dermatoloğa görünmende fayda var.

Uzun Vadeli Tedavi

Cildini temizlemek için Sebamed Liguid Face & Body Wash (640,90, eczanelerde) gibi cildin pH dengesi ile uyumlu, parfümsüz bir ürün kullandığından emin ol.

Russak, cildin kendini yenilemesi için Caudalie Premier Cru La Creme Riche (6429, eczanelerde) gibi içeriğinde seramid olan bir nemlendirici tercih edebileceğini söylüyor. Seramidler cilt yüzeyinde kuruma nedeniyle oluşan çatlaklan, kiremitlerin arasındaki harç gibi dolduruyor.

Ayrıca haftada bir kez kullanacağın, içeriğinde jojoba yağı olan bir ürün, cildinin gereken yağ seviyesine ulaşmasına yardımcı olabilir. Nuxe Aroma-Perfection* Gözenek Temizleyici Termoaktif Maske’yi (695, eczanelerde) deneyebilirsin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir