Dr. Zeyneb Gürbüz, cildimiz hakkında bilinmeyenleri anlattı

Dr. Zeyneb Gürbüz, cildimiz hakkında bilinmeyenleri anlattı

İnsan vücudunu sarıp sarmalayan deri, vücudu dış etkenlerden koruyarak kusursuz bîr ambalaj görevi üstleniyor. Fakat göz kapağı ve dudak gibi bölgelerin derileri diğer kısımların yapılarına oranla daha ince bir özellik taşıyor. Peki, sayısız sırlar barındıran insan derisinin fizyolojik özelliklerini biliyor musunuz?

Deri, vücudun tüm yüzeyini saran en büyük organ. Derinin yapısı ve özellikleri, yer aldığı bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Örneğin; yüz, kafa derisi, koltuk altı, el ve ayak derisinin yapısı diğer bölgelere göre daha farklı oluyor. Bu farklılıkların nedeni ise cilt katmanlarındaki anatomik değişiklikler. Ayrıca bu bölgelerin güneş ve kozmetik ürünler gibi dış faktörlere maruz kalması da diğer farklılık sebepleri arasında sayılabilir. Central Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Dr. Zeyneb Gürbüz, cildimiz hakkında bilinmeyenleri anlattı. En büyük organımız olan derinizi bölge bölge tanıyabilmek için Dr. Gürbüz’ün kaleme aldığı yazıyı hemen okumaya başlayın.

VÜCUDUN EN İNCE VE EN HASSAS DERİSİ GÖZ KAPAĞI

Göz kapağı derisi vücutta yer alan en ince deri. Bunun sebebi de göz kapağının deri altında yağ dokusu barındırmaması. Normal şardarda 0,1 mm kalınlığında olan epidermis (derinin üst tabakası) göz kapağı bölgesinde 0-0,05 mm.

Bu nedenle göz kapağı bölgesi, kimyasallara, sert havaya ve UV ışınlarına karşı daha fazla tepki gösteriyor. Oldukça ince ve hassas olan bu bölge, daha kolay tahriş olması sebebiyle özel bir bakım gerektiriyor. Bu bölgenin temizliği yapılırken sert temizleyicüerden uzak durulmalı, üzerinde “hipoalerjenik” ve “göz çevresine uygun” ibaresi bulunan nemlendiriciye makyaj ürünleri kullanılmalı. Göz çevresi, hassas tikler için üretilmiş ve çok akışkan olmayan güneş koruyucularla korunmalı. Ayrıca camları UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu özellik taşıyan gözlükler tercih etmekte fayda var.

ÇOK MİMİKLİ KİŞİLER DAHA ÇABUK KIRIŞIYOR

Akn bölgesinde yaşlanma, mimik kaslarının kullanımına paralel görülüyor. Yani her yaşta, göz çevresinde, alında ya da kaş arasında kırışıklıklarla karşılaşılabiliyor. Ancak bu çizgiler, yaşm ilerlemesiyle ve cildin esnekliğini yitirmesiyle yerleşmeye ve derinleşmeye başlıyor. Bu nedenle çok mimik kullanan, güneşe aşırı maruz kalan ve cilt esnekliğini kaybetmiş kişiler daha fazla kırışıklık sorunu yaşıyor denilebilir.

YAĞLI CİLTLERDE SİYAH NOKTA SORUNLARI YAŞANIYOR

Normal bir deri her gün düzenli olarak yağ salgılıyor. Bu özellik, tildin nemli kalmasını sağlıyor. Fakat bazı tiklerde yağ bezeleri aşırı çalışıyor. Bu durum ise fazladan üretilmiş yağ hücrelerinin ölü deri, kir ve terle karışarak gözenekleri tıkamasına ve siyah noktaların oluşmasına yol açıyor. Burun derisindeki gözenekler genellikle diğer bölgelere göre daha geniş ve daha belirgin oluyor. Tıkanmış olan gözenekler ise zamanla daha da genişliyor. Bu sebeple burun derisi mutlaka temizlenmeli.

Bunun için mekanik temizleme ve soyma yöntemleri tercih edilebiliyor.

Tırnaklarla, dolaşımı bozarak siyah noktaları sıkmak doğru değil. Fakat siyah noktalar illa ev ortamında temizlenecekse cilt öncelikle buharla nemlendirilmeli. Sonra ise hafif bir masaj yöntemi ile cilt tahrip edilmeden temizlenmeli. Çünkü kuru bir tikteki siyah noktayı tırnaklarla ve daha sert yöntemlerle sıkmak yara, iz oluşumuna neden olabüiyor. Ayrıca değişik maske ve salisilik asit içeren soyma işlemleriyle de gözenekler sıkılaştırılabüiyor.

DUDAK DERİSİNİN TEK NEM KAYNAĞI TUKURUK

Dudak derisi de en az göz kapağı derisi kadar ince. Ayrıca hiç yağ bezesi içermediğinden dudak derisinin tek nem kaynağı tükürük. Bu durum da dudakların daha çabuk kurumasına ve çadamasma neden oluyor. Kişiler bilhassa soğuk havalarda çok sık dudak kuruluğu sorunu yaşıyor. Ayrıca dudak derisinde, deriyi UV ışınlarına karşı koruyan melanin (ten rengindeki pembeliği belirleyen eritromelanin) pigmenti de bulunmuyor. Dudakların güneş yanığına hatta leke ve kanser oluşumuna dahi yatkınlığı oluyor. Bu nedenle dudaklar, mutlaka yüksek SPF içeren yoğun kıvamlı dudak koruyucu ürünlerle korunmalı.

ÖLÜ DERİLER KEPEK OLUŞUMUNA NEDEN OLUYOR

Kafa derisi sürekli kendini yeniliyor. Yenileme sürecinde bir yandan ölü deri hücreleri atılırken, diğer yandan yeni hücreler oluşuyor. Fakat cilt gerektiğinden daha hızlı yenilenme süreci yaşamaya ve daha sık ölü deri birikimi oluşumuna maruz kalmaya başladığında, saç derisinde kepeklenme fark ediliyor. Özellikle kış aylarında ve stresli durumlarda kepek ve egzamada artış görülüyor. Tedavisinde ise eczanelerde bulunan saç tipine uygun şampuanlar ve losyonlar kullanılmalı.

BOYUN DERİSİNİN YENİLENME YETENEĞİ YÜZE ORANLA DAHA AZ

Boyun derisi, yüz derisine oranla daha ince. Ayrıca bu bölge, yüze göre salgı bezlerinden yana daha fakir bir cilt yapışma sahip. Bu nedenle boyun derisinin yenilenme yeteneği daha düşük olurken, güneş ışığından zarar görme riski de daha yüksek. Boyun bölgesinin yaşlanma belirtileri ise boyunda sarkma, kırışma, yağlanma ve lekelenmeler şeklinde oluyor. Yüz bölgesine temizleme, nemlendirme, peeling ve maskeler uygulandığında boyun bölgesi ihmal edilmemeli ve mutlaka yüksek SPF içeren güneş koruyucuları kullanılmalı.

ELLERİMİZİN İÇİ VE USTU İKİ FARKLI DERİYE SAHİP

Ellerin iç ve üst kısımlarındaki deriler birbirinden farklı yapıda. Hatta avuç içi derisi, elin üstüne nazaran daha kaim ve dirençli oluyor. Avuç içlerinde yüksek miktarda ter bezi bulunurken, ellerin üstü ise daha ince ve daha az yağ dokusu içeriyor. Fakat genel olarak değerlendirildiğinde el derisinde vücudun diğer bölgelerine oranla daha az yağ üreten hücre bulunuyor. Dolayısıyla nem tutma potansiyeli de daha düşük. Bu nedenle elleri korumak için sabun ve deterjan gibi kimyasalların sık kullanımından kaçınılmalı. Ayrıca soğuk hava, rüzgar gibi kurutan ve tahriş eden faktörlere karşı eller bol bol nemlendirilmeli.

Avuç içi terlemesini azaltmak için ise yaygın olarak alüminyum tuzları içeren solüsyonlar ve botoks uygulamaları kullanılıyor.

SIRT BÖLGESİ YAĞLANMAYA ÇOK YATKIN

Sırt bölgesindeki deri, yüz bölgesine nazaran daha büyük gözenekler içeriyor. Yağlanmaya yatkın bu deride daha fazla gözenek tıkanması ve sivilce problemi yaşanıyor. Akne ve sivüce gibi sorunlar ise pH düzenleyici yıkama ürünleri kullanarak, spor ve aktivitelerden sonra duş alarak, terin gözenekleri tıkamasını engelleyerek, peeling ve antibakteriyel ürünler kullanarak çözülebüiyor.

TRAVMA VE YANLIŞ AYAKKABI KULLANIMI DERE TABAKASINI KALINLAŞTIRIYOR

Ayak tabanındaki derinin alt katmanında, vücudun diğer bölgelerine nazaran daha çok yağ dokusu mevcut. Fakat her adımda ayaklara vücudun üç katı ağırlık binmesi ve ayakların sık sık basınç, travma ve yanlış ayakkabı kullanımına maruz kalması nedeniyle deri tabakası kalınlaşıyor. Zamanla sertleşen bu deri de nasır oluşumuna yol açabüiyor. Ayrıca ter bezlerinden yana zengin olan bu bölgede terleme sorunu dayaşanabüiyor. Doğru ayakkabı seçimi, basmcı azaltan halka tamponlar, uygun ayak bakım ürünleri ve gerekli ayak hijyenini sağlamak bu sorunları engellemeye yardımcı oluyor.

DİRSEK DERİSİ DAHA KALIN VE DAHA KURU OLUYOR

VücudumuzdaM deri tabakasma bakıldığında, dirseklerin vücuttaki diğer deri tabakalarına oranla daha kalın olduğu görülüyor. Az yağ hücresi üretmesi nedeniyle de kol ve dirsek derisi kurumaya elverişli. Bu bölgedeki deriler ayrıca, ağda ve epilasyondan sonra irritasyona yatkın oluyor.

Dermatoloji Uzmanı Cüt kuruluğunun arttığı Dr Zeyneb Gürbüz kış aylarmda cüde zarar vermeyecek yıkama ürünleri seçilmeli, banyolardan sonra yoğun lipid içeren nemlendirici losyonlar kullanılmalı.

BACAK DERİSİNİN YAPISI BATIK OLUŞTURABİLİYOR

Kalın deri tabakasma sahip diğer bir bölge de bacaklar. Ayrıca kıl köklerinin yoğun olduğu bu bölgede kıllar bazen kaim deri tabakasını delemeyip ters yöne uzayabiliyor. Bu da kıl dönmelerine neden olabiliyor. Batıklardan kalıcı olarak kurtulmanın en etkili yöntemi lazer epüasyon. Ancak üre içeren nemlendiriciler, kese ve peeling gibi yöntemler de derinin üst tabakasını soyarak kılların dışarıya çıkmasını kolaylaştırabiliyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir