Erkek Modasının Vazgeçilmez Bir Parçası Yaka Mendilleri

Erkek Modasının Vazgeçilmez Bir Parçası Yaka Mendilleri

KAĞIT mendillerden önce kadınların fantasında, erkeklerin ceplerinde kumaş mendil eksik olmazdı. Kıyafetine özen gösteren erkeklerin ceketlerinin ön cebinde özel bir mendil türü olan yaka mendili de mutlaka olurdu. Kağıt mendil kolaylığı devreye girince bu alışkanlık uzun bir süre unutuldu. Şimdilerde yeniden modanın vazgeçilmez aksesuarlarından birisi haline geldi. Çeşitli şekillerde katlanarak ceketlerin üst ceplerine konulan mendiller artık takım elbise ve ceketlerin ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediliyor. Hemen her markanın onlarca farklı renk ve modelden oluşan mendil koleksiyonu var. Mağazaların içinde ayrı stant oluşturup, sergilenen mendiller birçok aksesuarın önüne geçmiş durumda.

“GÜÇLÜ TAMAMLAYICI DETAY”

Mendilin her dönem erkekler için önemli bir .aksesuar olduğunu hatırlatan Ramsey Baş Tasarımcısı Selhan Tezerken, ancak bu ürünün son yıllarda erkeklerin stilinde çok güçlü bir tamamlayıcı detayı haline geldiğini belirtiyor. Buna bağlı olarak alışverişlerde mendil talebinin yükseldiğini söyleyen Tezerken, özellikle şıklığı koruyarak rahat tasarımlara ve ‘smart casual’ görünümlere yönelişin mendilin önemini artırdığını vurguluyor. Tezerken şöyle devam ediyor:

“Takım elbise giyen ama kravat takmak istemeyip şık görüntüsünü de korumak isteyen erkekler mendil kullanıyor. Son yıllarda erkeklerin şık-sportif kombinler oluşturmaya yönelişleriyle birlikte ceketler polo pike ya da basic tişörtler yine polo pike ince trikolar, jean pantolonlarla kombinlenirken mendil resmiyeti güçlendiren şık bir detay olarak ön plana çıktı. Bu sayede gündüzden geceye tüm gün her ortamda kullanılabilecek kombinler oluşturulabiliyor.” Tek ceketlerde daha çok keten ve koton mendillerin tercih edildiğini ifade eden Tezerken, takım elbise ya da ceketin kumaşına ve giyilen kıyafetin kullanılacağı yere göre mendillerin de kumaş içeriklerinin farklılaştığım kaydediyor. Tezerken, “Gece davetlerinde ve resmi törenlerde takım elbiselerde ipek mendiller kullanılırken, günlük kullanımlarda ise daha çok keten ve koton mendiller yaygın. Koleksiyonumuzda her sezon ortalama 25 çeşit mendil bulunuyor. Aksesuar grubunda yer alıyor ve mağaza içinde kravat, papyon, kol düğmesi gibi erkeğin stilini tamamlayıcı aksesuarlarla birlikte sergileniyor” diyor.

yaka mendil 1

Ramsey’in bu sezonki mendil koleksiyonunda yer alan ürünlerin fiyatları ortalama 129 TL düzeyinde. Bu sezon . keten, koton gibi doğal dokuların yanı sıra floral desenlerin ön plana çıktığını belirten Tezerken, aynı desenle üretilen ve birlikte satılan kravat-mendil İkililerinin de erkeklerden büyük ilgi gördüğüne, bunun kombin yaparken işi kolaylaştırdığına işaret ediyor.

“ERKEK MODASININ VAZGEÇİLMEZİ”

Orka Holding Tasarım Departmanı Yöneticisi Penan Tekinkuş da mendil grubunun mağazalarında her zaman çok satan ürünlerin başında geldiğini ifade ediyor. Tekinkuş, “Yaka mendili bir kombini farklı kılmak için kullanılabilecek en basit ama en etkili yöntemlerden biri. Bu yüzden mendil koleksiyonunu hazırlarken olabildiğince günceli yakalamaya, yeni renk, desen ve detayları kullanmaya özen gösteriyoruz” diyor. Yaka mendillerinin Damat, D’S Damat ve Tween olmak üzere holding bünyesindeki üç markanın mağazalarında da kendi özel stantlarında, tüm renk ve desenler görülecek şekilde sergilediklerini söyleyen Tekinkuş, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yaka mendilleri modadan bağımsız olarak özellikle takım elbise stilinde her zaman önemli bir yerde. Bir erkeğin şıklığı kullandığı ya da fark yarattığı detaylarda saklıdır.

Bu detaylardan biri olan yaka mendili de erkeğin en önemli aksesuarlarından biridir. Tüm markalarımızda uyguladığımız bir felsefe var; o da bir erkeğin gardırobunda olması gereken tüm ürünleri sağlayabilmek ve bir erkeği baştan ayağa giydirebilmek. Yaka mendili grubunu oluştururken koleksiyondaki ürünlerle uyumlu olmasına dikkat ediyoruz. Daha sonra trend olan renk ve desenleri mendil grubuna nasıl adapte edeceğimize karar veriyoruz. Yaka mendilleri erkek giyiminde sartoryal, yani terziliğe dair giyimin anahtar parçalarından. Tüm markalarımızın koleksiyonlarında özen gösterdiğimiz detaylardan.

Her sezon zamansız ve mevsimlik birçok model sunuyoruz. Mendillerin en büyük özelliği, ortaya çıkan koleksiyonla uyumlu renk ve desenlerden oluşması. Mevsimine göre ipek, pamuk, pamuk keten karışımlı olmak üzere birçok farklı malzemeden ve desenden yaka mendili üretiyoruz. Türüne göre değişken fiyat aralıklarımız var. Bu sezon klasik modellerin yanı sıra özellikle ipek ya da pamuk, düz renkli, kenarları kontrast biyeli modeller popüler.”

yaka mendil

“KRAVATIN YERİNİ ALDI”

Yaka mendili koleksiyonu en geniş firmaların başında Kiğılı geliyor. Öyle ki bu ürünün üretimine 50 modelle başlayan firmanın ürün yelpazesi 400;ün üzerine çıkmış durumda. Kiğılı Pazarlama Direktörü Gül Sağır Aydın, yaka mendillerinin son beş yıldır kravatlarm yerini aldığa dikkat çekiyor. Bu bölüm için tüm mağazaların içinde ayrı bir stant oluşturduklarını belirten Aydın, vitrinlerde de örnek model kombinlerinin bulunduğunu söylüyor. Kiğılı’da yaka mendili fiyat aralığının 14.99 ile 99.99 TL arasında değiştiğini belirten Aydın sözlerine şöyle devam ediyor:

“Yaka mendilleri takım elbiselerin moda olduğu 19.Yüzyıl’dan sonra hayatımıza girdi. Önceleri ihtiyaç odaklı kullanılan bu mendiller, daha sonra tamamen bir aksesuar ve şıklık ibaresi olarak tarzına önem veren erkekler tarafından kullanılır oldu. Stil sahibi erkeklerin vazgeçilmez aksesuarlarından olan yaka mendilleri şık ve zarif görünümleriyle tamamlayıcı bir rol üstleniyor. Bu şık aksesuarlar, eskiden yalnızca takım elbiselerle kullanılması zorunlu objeler olarak görülürken, artık hem klasik hem de spor kombinlerde rahatça yer buluyor. Zamansız kullanımlarıyla kimi zaman kurtarıcı olan bu mendiller, son zamanlarda kaban ve kot ceketlerle bile kullanılabilir hale geldi. Erkekler şık ve tarz sahibi olmayı her ‘.zamankinden çok önemsiyor ve erkek modası üzerine daha fazla düşünüyor. Erkekler abartı aksesuarların aksine klasik veya spor tarzlarını daha sade ve şık bir mendille tamamlayarak öne çıkarmayı tercih ediyor. Giyilen her kıyafeti uygun bir aksesuar ve zarif detaylarla öne çıkarmak artık çok daha önemli erkekler için.”

yaka mendil 5

“İHTİYAÇ DEĞİL, TAMAMLAYICI”

Efor Marka Yöneticisi Ayşegül Hatipoğlu, yaka mendillerinin satışını 20 yıldan bu yanadır yaptıklarını söylüyor. Günlük hayatta takım elbise giyenlerin gardıroplarında mutlaka cep mendillerinin bulunduğunu belirten Hatipoğlu, erkeklerin bu aksesuarın takım elbiseye kattığı şıklığın farkında olduklarını dile getiriyor. Hatipoğlu, “Yaka mendili çok eski zamanlardan beri kullanılıyor.

Eskiden beri bizim kültürümüzde olan mendil erkeklerin yaka cebinde de kullanılırdı. Şimdilerde mendillere ihtiyacın bitmesiyle tekstil sektöründe form ve renk değiştirerek taktım elbise ve ceketlerin tamamlayıcısı olarak kullanılıyor. Erkekler görselliğe ve giyimlerine önem veriyor, modayı takip ediyorlar. Maalesef kadınlar kadar aksesuar kullanım alanları yok. O yüzden kravat, mendil, yaka iğnesi, kol düğmesi erkek modasında önemli hale geldi” diye konuşuyor.

Mağazalarda ve kataloglarda ceket ve takım elbiseleri sergilerken mutlaka mendil de kullandıklarını vurgulayan Hatipoğlu, “Ne kadargöriinür-se insanların alışması ve beğenmesi o kadar artıyor. Satış personellerimiz takım elbise ve ceket almaya gelen müşterilerimize mendilin tamamlayıcılığından bahsediyor. Çoğu ceketimiz kendinden mendilli. İstenildiği takdirde kendi mendiliyle, istenildiğinde de başka mendille tamamlanabiliyor. Erkekler şık bir yere gittiklerinde mutlaka mendil kullanmak istiyor. Bu nedenle ilgi git gide artıyor” diyor.

Önceleri klasik modeller ve siyah beyaz gibi renkleri kullanırken son yıllarda ipek ve yün mendil koleksiyonunu genişlettiklerini kaydeden Hatipoğlu, bu ürünleri mağazaların içinde ayrı bir stantta satışa sunduklarını söylüyor ve şunları ekliyor:

“Çoğu ceketimizin cep astarını mendil olabilecek şekilde tasarladık. Koleksiyon hazırlarken renk skalasınm takım elbise ve ceketlerle kombinlenecek şekilde olmasına dikkat ediyoruz. Genelde pamuk, pamuk-polyester, keten, yün ve ipek olarak ürettiriyoruz. Şal desen, degrade gibi trendleri göz önünde bulunduruyoruz. Moda renklere mutlaka yer veriyoruz.”

yaka mendil 2

“KENDİ STANTI OLUŞTU”

Avva Yönetim Kurulu Başkam Volkan Atik ise, moda sektöründe her üründe olduğu gibi dönem dönem bazı ürün gruplarının öne çıktığını söylüyor. Son yıllarda aksesuar olarak en çok mendillerin tercih edildiğinin altını çizen Atik, her sezon piyasaya yaklaşık 25 farklı modelde mendil sunduklarını ifade ediyor.

5 Koleksiyonlarında bulunan mendillerin genellikle ipek veya viskon karışımlı kumaşlardan üretildiğini söyleyen Atik, “Koleksiyonda ürettiğimiz ürünlerin renkleriyle uyum sağlamasına ve güncel trendleri yansıtmasına dikkat ediyoruz. Genel olarak sattığımız her ceket ile kombin olarak iki adet mendil satabiliyoruz. Ürünlerimizin fiyatları 49 ile 99 TL aralığında seyrediyor. Koleksiyonumuzda bulanan mendil grubunu diğer aksesuarlarla birlikte teşhir ediyoruz. Bu ürünlerin mağaza içinde kendine ait bir alanı var. Bu aksesuar erkeklerin kendilerini daha şık ve daha trend hissetmesini sağlıyor. Kombine elegant bir görünüm kazandırıyor” diyor.

yaka mendil 3

Onlarca farklı model

Takım elbise veya ceketlerin tamamlayıcı ürünü olan mendiller, farklı kumaşlardan üretiliyor, aralığı da kumaşına göre değişiklik gösteriyor. Bu sezon şal ve mikro desen olanlar moda. Ayrıca açık tonların hakim olduğu yaz renkleri, üç renk geçişli modeller ve kravatla aynı desende olanlar da çok ilgi görüyor. Bunun yanında ipek ve yün kumaşlardan üretilenler de çok tercih ediliyor. Ayrıca pamuk, pamuk-polyester, polyester twill, saten düz renkler, pano desenler, biye kenarlı modeller ve ketenden üretilenler de var.

yaka mendil 4

Renk uyumu önemli

Doğru ve şık kombinlerin ilk kurallarından biri uyumlu renk seçimi. Dolayısıyla yaka mendili seçerken gömlek ve ceketinize uyumlu olduğundan emin olmanız gerekiyor. Takım elbiseyi ceketin rengiyle zıt renklere sahip olan mendillerle tamamlamak önemli bir unsur. Yaka mendili seçerken kumaş kalitesine de dikkat edilmeli. Kaliteli kumaş dokusuna sahip ürünler yıpranmadan uzun yıllar kullanılabiliyor. Ayrıca kumaşın kalın veya ince olması da mendilin katlama tarzına göre avantajlı ya da dezavantajlı olabiliyor. Beyaz gömleğe yaka mendili seçiminde erkekler daha özgür ve rahat olabiliyor ancak kravatlı kombinlerde, kravatla aynı desen ve renklere sahip yaka mendilleri yerine, gömlek ve kravatla uyumlu renklerde ve farklı tasarımlara sahip mendiller kullanmak şıklığı daha fazla ön plana çıkartıyor.

Yaka mendilsiz olamayanlar

İş dünyasında yaka mendili takan isimlerin başında Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç geliyor. Koç, farklı şekillerde katlanan yaka mendilleriyle dikkat çekiyor. Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da yaka mendili kullanan ünlü patronlardan. Bunun yanında Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, Mudo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taviloğlu, Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik ve TÜSİAD eski Başkanı Erol Bilecik de yaka mendili kullanan isimlerden.

Özbey Men
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir