Film Galasına Kıyafet Seçimi

Film Galasına Kıyafet Seçimi

Her sabah acaba bugün sîzlerle neler paylaşsam diye uyanıyorum. Neyse ki hayatım çok hareketli de hep anlatacak bir şeyler çıkıyor. Bugün unutkanlıklığım üzerimde, akşam mutlaka katılmam gereken film galası olduğunu unutmuşum. Aslında gerçekten plan program konusunda detayayımdır, ama iş yoğunluğunda bazen bir şeyler atlanabiliyor. Akşamüzeri Uğurkan abinin “Hazırlanıyor musun?” telefonuyla kendime geldim ve hemen açtım dolabımı. Karşıma ilk çıkan tabi ki KSE, orijinal adıyla LBD, yaniii küçük siyah elbise oldu. Dolayısıyla bugün size her kadının gardrobunda mutlaka bulunması gereken küçük siyah elbiseyi anlatacağım.

film galasi

“Neden küçük siyah elbise her kadının gardrobunda olmalı?” derseniz benim açımdan; hem siyah renge olan düşkünlüğüm hem de birçok şekilde kombinlenebilmesi en önemli sebepler… Küçük siyah elbise kurtancıdır adeta.

Önce küçük siyah elbisenin geçmişine bir bakalım.

1971 yılında vefat eden Coco Chanel, “Zarafetin özü sadeliktir” diyerek kadınlara birçok tavsiyede bulunmuş. Bunlardan biri de küçük siyah elbise. Chanel, küçük siyah elbise kavramını hayatımıza 1926 yılında soktu. Yas rengi olarak kabul edilen siyah, Chanel sayesinde klasik şıklığın rengi haline geldi.

Küçük siyah elbisenin bir diğer özelliği de klas görünümü, basit ama elegan durmasıydı. Üstelik her kesimden kadının ulaşabileceği farklı aksesuarlarla kombinlenemesi, hatta bu aksesuarlar sayesinde, gündüz ve geceyi aynı kıyafetle geçirebilmemizi sağlamasıydı.

Coco Chanel özgür ruhlu bir kadındı ve diğer kadınlan da özgürleştirmek istiyordu. “Lüks rahat olmalı, rahat değilse lüks değildir” diyerek yapmaya çalıştığı şeyi açıklamışta.

Dönemindeki kadınlar son derece zahmetli korselerle, iplerle giyilen elbiseler ve kocaman şapkalar kullanmaktaydı. Matmazel Coco, I. Dünya Savaşı’nda, erkekler askere gittiğinde, günlük hayat sahnesine çıkan, postacılıktan pilotluğa kadar her işin altından kalkan kadınların kıyafetlerini aktif hayatlarına uydurmayı amaç edinmişti.

Böylece Coco Chanel, kadınlara, erkek modasından esinlenerek yeni bir tarz yaratmış, onlara yeni bir dünyanın kapılarını açmıştır. Dediğim gibi siyah elbiseler o dönemlerde yas kıyafetiydi. Chanel, siyahı asaletin, şıklığın, seksapelin rengi haline geltirdi.

Chanel, kadınların yoğun hayatına uymayan, kabarık, yerleri süpüren elbiseleri bir kenara atıp, diz üstü etek modelini yarattığında bu durum değişti. Kadınlar artık ruhen ya da bedenen olmasa da kıyafetler konusunda özgürdü.

Gündüzleri düz çizmeler, babetler veya kısa topuklu rahat stilettolarla tamamladığım siyah elbiselerimi akşam olunca yüksek topuklar ve gösterişli bir aksesuarla tamamlıyorum. Benim gardrobumun en zorlu yönü, giydiğim bir elbiseyi uzun bir süre bir daha herhangi bir davette kullanamamam.

Pişti yorumuna ne kadar kızsam da, ben de pişti durumunda kalrpak, kendimi tekrarlamak istemiyorum. İşte bu nedenle siyah elbiselerimi farklı kombinlerle uzım zaman, hatta bazen üst üste bile kullanabiliyorum.

Madem bu kadar küçük siyah elbiseyi anlattık, son olarak da vücut tipinize göre hangi siyah elbiseleri giyebilirsiniz, onlardan bahsedelim.

Geniş omuzlu atletik bir vücudunuz varsa; bele oturan veya peplum dediğimiz, belden ek parçalı modellerle vücudunuza kıvrım kazandırın.

Büyük göğüslüyseniz; göğüs kısmınıza daha az dikkat çekerek dizin biraz daha üzerindeki veya minik dekolteli modelleri tercih edin.

Üst gövdeniz ince, basenleriniz genişse; etek kısmınız mutlaka hareketli olsun ki bu sefer de basenlerden gözleri uzaklaştıralım.

İnce uzun bir yapınız varsa; rahatça, vücudu saran, fazla dekolteye kaçmadan mini modelleri ve tek omuzlan tercih edebilirsiniz.

Ve tabii ki küçük siyah elbisenin benim en sevdiğim özelliği ise her cebe uygun çeşit çeşit modeli bulunması. Hemen hemen her mağazada, her sezon istediğiniz fiyat aralıklarında küçük siyah elbise bulabilirsiniz.

Zarafetin timsali Audrey Hepbum’ün oynadığı, “Breakfast at the Tiffanny”i izlediyseniz Coco Chanel sayesinde 1920lerde hayatımıza giren küçük siyah elbisenin Givenchy imzasıyla nasıl da kültleştiğini gözlerinizle görmüşsünüzdür. Aynı zamanda bu elbise, gelmiş geçmiş en iyi film kostümü de seçilmişti.

Bugün de küçük siyah elbiseyi konuştuk, ben Uğurkan abiyi daha fazla bekletmeden elbisemi giydim, kombinledim, uçarak galaya gidiyorum.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir