Jean Pantolon Modelleri ve Doğru Jean Pantolon Seçimi

Jean Pantolon Modelleri ve Doğru Jean Pantolon Seçimi

Vücut Tipine Göre Kot Pantolon Seçimi Yapmak

Hepimizin Vazgeçilmezi Jean Pantolonlar

Kim sevmez jean giymeyi?

Önce o çok sevdiğimiz ve rahat ettiğimiz harika kumaşın tarihçesinden bahsedeyim.

Kot pantolonun doğum yeri San Francisco olarak kabul ediliyor. San Francisco’nun içinde yer aldığı, 1850lerde altın madenleri ile ünlü Kaliforniya eyaletine akın eden maceraperest altın arayıcılarının içinde biri vardı ki o altınla değil ticaret yaparak zengin olmayı kafasına koymuştu.

2015-kadin-jean-pantolon-modasi-1

Bavyeralı 24 yaşındaki Levi Strauss dikiş malzemelerini, beş ay süren bir gemi yolculuğundan sonra San Francisco’ya ulaştırdı. Genç tüccarın mallarına inanılmaz bir talep oldu. Fakat bir top çadır bezi (kanvas) elinde kaldı. Bu kumaş için çareler arayan Levi Strauss’un aklına, altın arayıcılarının sert dayanıklı pantolonlara ihtiyaç duyduğu geldi. Böylece, genç tüccarın kumaşları bir terziye götürerek sağlam dikişli pantolonlar diktirmesi ile 126 yıllık serüven başlamış oldu. Leke göstermediği için Levi Strauss tarafından lacivert renkte karar kılınan pantolonlar, altın madenlerinin yakınında pazarlanmaya başlandı ve inanılmaz ilgi gördü.

2015-kadin-jean-pantolon-modasi-2

Kot pantolonların Türkiye serüveni ise şöyle: 1940 lı yıllarda işçi ve köylüye giydirebileceği ucuz kumaş arayışına giren Muhteşem Kot isimli bir girişimci, Fransa gezisinde blue jeanle karşılaşır, hem sağlamdır hem de dikişi harikadır. Hemen bu pantolonları Türkiye’de üretmeye başlar. Pantalonlar işçiler arasında çok tutulur. 60larda günde 200 kot üretilmektedir. Muhteşem Kot adını markalaştınr.

Hepimizin çok sevdiği jeanin macerası böyle. Ben, jean kumaşla yapılmış olan şort, pantolon ve ceketleri severek kullanıyorum.

2015-kadin-jean-pantolon-modasi-3

Şimdi gelelim jean pantolon modellerine ve vücut tipimiz için doğru jean pantolonu seçmeye.

Düşük bel dediğimiz jean modeli, bel kısmının tam altına doğru oturuyor, son yıllarda hepimizin çok tercih ettiği bir model, ama son iki sezondur bu model yerini yüksek belli pantolonlara bırakmaya başladı.

Ben düşük bel jeanleri geniş basenli ve kilolu hanımlara asla tavsiye etmiyorum. Bacak boyu uzun ince vücutlarda iyi duruyor, ama tabii ki kilolu ya da geniş basenli hanımlar için de yakışan jean modelleri var birazdan onu da yazacağım.

2015-kadin-jean-pantolon-modasi-4

Yüksek belli pantolonlar ise 19801i yıllarda çok revaçtaydı, ama kalçayı daha büyük gösterdiği için bizim jenerasyonumuz düşük belli jeanlan tercih ediyordu. Ama şu anda trend yavaş yavaş yüksek belli pantolonlara hatta belin üstündeki modellere bırakmaya başladı. Yüksek belli jean giymenin en güzel yanı ise bacak boyunu olduğundan uzun göstermesi. Minyon, ufak tefek hanımlara yüksek bel jean ve pantolonlar tavsiye ederim.

Bootcut denilen çizme kesim jeanlerde paçalar aşağıya kadar dümdüz iniyor.

Bu jeanlar biraz daha maskülen görüntülere sahiptir. Bu jeanlar botla giyildiği için genelde sonbahar-kış koleksiyonlarında yer alır.

Boru paça dediğimiz bir jean var, bootcuttan biraz daha bol bir tesim. Bu jeanlar aşağıya doğru dümdüz bir kesimle iner. Çizme kesimden farkı çizmenin içine girmesi için paçanın genişlemesine gerek olmaması. Bu model Jeanlar genelde erkekler tarafından tercih ediliyor.

Processed with Moldiv

Skinny jean dediğimiz dar paça jeanlarden de bahsedelim biraz. Özellikle son on senedir çok revaçta olan bir pantolon modeli. Tayt kadar vücudu saranları var, biraz daha bol olan modelleri var. Genelde paçalan bileğe kadar uzun olur. Topuklu ayakkabıyla, botla, hatta hemen hemen her ayakkabıyla kombinlenebilir. Tayt gibi sardığı için bacağı daha uzun gösterir, ama ben düşük belli olan modelleri, baseni büyük olan hanımlara tavsiye etmiyorum, çünkü düşük bel pantolon her daim baseni daha geniş gösterir.

Saydıklarım dışında birkaç sezondur, flare jean dediğimiz geniş paçalar gardıroplarımızda yer almaya başladı. Özellikle bu geniş paçalar, doğru bel ve paça boyu ayarlanırsa, ayakkabının hiç gözükmeyeceği şekilde giyilirse bacak boyunu çok uzun gösterir, üstelik hem uzun boylu hem de daha ince bacaklı görünürsünüz.

Geniş paça pantolonlar, İspanyol paça pantolonlara benzerler, çeşitli genişliklere sahiptirler. Topuklu ayakkabıyla da giysek, düz ayakkabıyla da giysek ayakkabıyı görmememiz gerekir, yani paçanın yeri süpürmesi gerekir ki fiziki olarak daha uzun boylu bir görüntü sağlayabilelim.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir