Fonksiyonel Süper Besinler

Fonksiyonel Süper Besinler

FONKSİYONEL BESİNLER DÜZENLİ OLARAK TÜKETİLDİĞİNDE SAĞLIK ÜZERİNDE YARARLI ETKİ GÖSTEREN ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ, GÜÇLENDİRİLMİŞ VEYA GELİŞTİRİLMİŞ BESİNLER OLARAK TANIMLANIYOR. AÇAİ, GOJİ BERRİES, KAKAO, SEAVVEED (DENİZ YOSUNU), CHİA TOHUMU, MANGOSTEENS, MACA TOZU, KEFİR, KENEVİR TOHUMU, BESİNSEL MAYA, SİYAH SARIMSAK 2017’NİN EN POPÜLER VE SAĞLIKLI YİYECEKLERİ ARASINDA GÖRÜLÜYOR.

Kombucha

Fonksiyonel besin olan kombucha bakteri ve mayalardan oluşan bir çay mantarı. Mantar, düz bir diske benziyor, jelatine benzer bir zardan oluşuyor. Kombucha mantarı çay ve şekerden oluşan besleyici bir solüsyonun içinde yaşıyor ve bu sıvı içinde sürekli olarak ürüyor.

Kombucha çayı pek çok sağlık yararı ile ilişkilendirilmesiyle birlikte büyük bir popülarite kazandı. İçerdiği başlıca polifenoller ve ikincil metabolitler sayesinde tedavi edici bir ilaç olarak dahi kullanılıyor. Bu bileşikler fermentasyon sırasında ortaya çıkıyor. Ancak bir içeceği fonksiyonel besin olarak nitelendirmek için güvenlik durumlarının da değerlendirilmesi gerekiyor.

kombucha

Kombucha, New York’ta sağlık yararları ve tedavi edici özelliklere sahip olması nedeniyle gazlı içecek yerine tüketilen popüler bir içecek haline gelmiş durumda. Kombucha’mn sağlık için faydaları ise saymakla bitmiyor; romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılıyor, antienflamatuar etkisi ile vücuttaki enflamasyonu azaltıyor. Probiyotik içeriği ile sindirim sağlığını düzenliyor. Detoksifikasyonda görevli bileşenler içeriyor ve tüm bu özelliklerin yanı sıra kolesterol düşürücü bir içecek olarak da tercih ediliyor.

Ayrıca saç, tilt, ve tırnak sağlığını iyileştirme; stres ve sinirsel rahatsızlıkları azaltma, uyku düzenini sağlama, baş ağrısını rahatlatma, alkolik insanların alkol için isteğini azaltma ve idrar yolları enfeksiyonunu önlemede etkili olduğu bazı çalışmalar ile gösterildi.

Güvenlik durumu ve risk kontrolleri! Bakteri ve maya kültüründe üretildiği için ev ortamında yapüması birtakım kontaminasyon problemlerine yol açabileceği düşünülmüş. Bu nedenle ev yapımı konusunda endişeler bulunuyor. Aynı zamanda bu bakteri kültürü içeriğinden dolayı hamileler için tüketilmesi önerilmiyor. Birkaç istisna dışında herhangi bir yan etkisi görülmediği söyleniyor. Hazırlık aşamasında mutlaka cam malzemelerin kullanılması öneriliyor. Böylece kurşun geçişlerin önlenebileceği düşünülüyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir