Marketlerin Tüketiciler İçin Sunduğu Besin Alternatifleri

Marketlerin Tüketiciler İçin Sunduğu Besin Alternatifleri

Bitkisel besinler, proteini yüksek bitkiler: Yalnızcavegan ya da vejetaryenlerin değil pek çok New Yorker’m besin tercihinde bitkiler ön plana çıkıyor. Bu beslenme alışkanlığında bitkiler pek çok üründe et gibi rol oynuyor. Üreticiler bu tercihleri göz önünde bulundurarak besinlerin içeriğini ve menülerini ona göre hazırlıyor.

GDO’suz besinler: İnsanlar besin etiketlerinde daha çok şeffaflık istiyor. Buna bağlı olarak besinlerde GDO’suz damgasının bulundurulması hareketinde bir artış olması bekleniyor. Şimdilerde gıda marketleri 11 binden fazla GDO’suz ve 25 binden fazla organik besin seçeneği sunuyor. Bu arada ata yadigarı tohumlara ilgi giderek artıyor, korumaya alınıyor, üretimleri eski haline döndürülmeye çalışılıyor.

besin-alternatifleri

Alternatif ve glutensiz un: İnsanlar kurubaklagiller, eski tahıllar, tef (tahıl), amarant ve fındıktan yapılmış glutensiz unlar için yağlı tohumlara yöneliyor. Diğer baklagil unları, fasulyeden üretilen makarnalar ve en yaygm kullanılan kolay bulunduğu için nohut unu.

Atık bazlı pişirme: Her yıl milyarlarca küo besin kullanılmadan boşa gidiyor. Şefler, çiftçiler ve gıda dünyasının diğer üyelerinden oluşan bir topluluk, kullanılmamış ya da istenmeyen yiyeceklerden birtakım lezzetli yemekler pişirmek için bir araya gelerek çalışıyor. Bu konuyla ilgili FDA ve USDA’nm yayınladığı ortak hedefe göre 2030’a kadar besin israfının yüzde 50 azaltılması planlanıyor. Uzmanlar önümüzdeki birkaç yıl içerisinde kullanılmayan besinlerin evde nasıl değerlendirileceği konusunda da çalışıyor.

Eski dünya lezzetleri ve baharatlar: Gıda sektöründe Ortadoğu tohumları kadar özellikle Kore, Japonya ve Güneydoğu Asya’dan gelen Uzakdoğu lezzederi de önemli bir yer oluşturuyor. Baharatlar tek tek veya birkaç baharatın karışımı olarak bol bol kullanılıyor. Çok önem kazanmış dürümdalar.

Değişik maya ve besin kültürleri akımı, fermente besinler ve probiyotiker: Yararlı bakterilerin gelişiminde önemli rol . oynadıkları için, tüketiciler hem bağırsak sağlığına yararlı hem de lezzeüi fermente gıdalara ve probiyotiklere yöneliyor. “Chiogga” pancar turşusu ve sütsüz tonikler gibi gelişen seçenekler fermente ürünlere çeşitlilik katarken “Kimchi” (geleneksel bir Kore yemeği) ve gochujang (acı biber, salça gibi) gibi ürünler de güç kazanmaya devam edecek gibi görünüyor. Fonksiyonel Süper Besinler İçin Tıklayınız.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir