Grup egzersizleri Yeni trend fitness salonlarında giderek yayılıyor

Grup egzersizleri Yeni trend fitness salonlarında giderek yayılıyor

Hep beraber zıplıyoruz…

Tek başına spor yapmaktan sıkılanların şimdilerdeki tercihi grup egzersizleri. Yeni trend fitness salonlarında giderek yayılıyor. Türkiye’de doğan egzersiz türleri bile var. Bu yeni yöntemle 40 dakikada 600 kalori yakmak mümkün…

KOLLARI kaldır, dizleri kır, şimdi zıpla… Bu sözler, spor yapanlara tanıdık gelir. Şimdilerde spor salonlarındaki yeni trend, bu türden komutların verildiği grup egzersizleri. Bu egzersizler, hedefe odaklı sıra dışı bir antrenman sisteminden oluşuyor. Pilates, yoga, zumba ve spinning egzersizlerini biliyorduk ama isimlerini çok az duyduğumuz “Jungle Challenge, Boot Camp, HUT Training” gibi egzersizlerden habersizdik. Fitness’e yönelik ilgi artınca, hem markalar hem de eğitmenler, yeni spor trendleri arayışına girdi. Artık spor salonları müzik eşliğinde yapılan grup dersleriyle dolup taşıyor.

Bu grup egzersizlerine katılan bireylerin temel amacı, kısa süre içerisinde fit bir vücuda sahip olmak. 45 ila 65 dakika süren derslerin sonunda yakılan kalorinin ise 400-600 gibi oldukça yüksek seviyelere ulaştığı iddia ediliyor. Tabii bu egzersizleri yaparken, herhangi bir sağlık probleminizin olmaması gerekiyor. Aksi taktirde, ağır antrenmanlarla yapılan egzersizler sonucunda tatsız durumlarla karşılaşmak ya da sakatlanmak mümkün. Eğitmenler, haftada en az iki gün, grup egzersizlerine katılmanın yeterli olacağını söylüyor.

Grup fitness dersleri vermek için eğitmenlerin bazı eğitimlerden geçmesi gerekiyor. Bu eğitimler her grup dersi için olmasa da, fitness hareketlerinin yoğun olduğu dersler için alınmalı. Eğitmen eğitimlerinin fiyatları, 1.500 – 2.500 TL arasında.

“40 DAKİKADA 600 KALORİ”

“Jungle Challenge”, hayvanların vahşi yaşama uyum sağlamak için geliştirdiği fiziksel özelliklerinden ortaya çıkan bir grup egzersizi. Hillside City Club tarafından geliştirilen bu spor, Türkiye hariç, dünyanın hiçbir yerinde uygulanmıyor. Bu egzersizde, çitanın hızına, timsahın kuvvetine, gorilin gücüne, bizonun sağlamlığına ve leoparın esnekliğine erişmek için yaratılmış sekiz hareket bulunuyor. Egzersizin eğitimleri, 40 dakikalık “Jungle Challenge” ve yüksek tempoda yapılan 25 dakikalık “Jungle Challenge High Performance” olarak toplam 65 dakikadan oluşuyor. Farklı yoğunluk seviyelerine göre yapılan antrenmanlarda, 25 dakikada 600 kalorinin yakılabildiğini söyleyen Hillside City Club Kulüp Müdürü Alkan Şeker, yapılan dersin kuvvet, kardiyovasküler ve esneklik egzersizlerini içinde barındırdığı için vücudun birçok ihtiyacını aynı anda karşıladığını söylüyor. Şeker, egzersiz hakkında ise şunları söylüyor:

“Bu egzersiz vücutta kas ve aerobik kapasitesinin gelişimini önemli derecede destekliyor. Vücutta, kısa süre içerisinde kalori yakımmı gerçekleştirdiği için, kişinin yağ oranında ciddi azalmalar yaşanıyor. Bu sebeple, antrenmanı yapan kişilerin vücutlarına enerji sağlayabilmesi için protein ve karbonhidrat ağırlıklı bir programla beslenmesi gerekiyor.”

“ASKERİ DİSİPLİNE DAYALI”

Boot camp ise, askeri eğitim çalışmalarından ilham alınarak geliştirilmiş, fitness hareketleriyle yapılan bir grup egzersizi. İsmini, bot ve kamp terimlerinden alıyor. Sıkı bir disiplin içinde yapılan egzersiz toplam 50 dakika sürüyor. Bunun, ilk 6-8 dakikası ısınma, 30 dakikası ana hareketler, kalan zamanda ise farklı fitness hareketleriyle destekleniyor. Cinsiyete ve yaşa göre, yakılan kalorinin değiştiğini k ifade eden Nefes Plates Studio Fitness m ve Plates Antrenörü Mesut Deniz, erkeklerin ortalama 500-550, kadınların ise 450-500 arasında kalori yakabile-* çeklerini söylüyor. Deniz, egzersizi hakkında şunları söylüyor:

“Spor kondisyonu ve spor geçmişi olan, herhangi bir sakatlığı bulunmayan herkes bu grup egzersizini yapabilir. Boot Camp’ haftada iki veya üç gün yapmak yeterli. Kişi, geri kalan zamanlarda rutin sporuna devam edebilir. Eğitimler, ağır egzersizlerden oluştuğu için, nabız seviyesi 100 iken iki dakika içerisinde 160-180 arasında çıkabiliyor. Egzersizin en büyük özelliği, grup enerjisinin pozitif yönde kullanılması ve ekip içinde bir rekabet ortamı oluşturması.”

Boot Camp eğitimi vermek için fitness antrenörlerinde aranan, herhangi bir özellik bulunmuyor. Fitness antrenörü olmak için alman tüm eğitimler, Boot Camp egzersizleri için yeterli.

“EĞİTMENSİZ ANTRENMAN YAPILMAZ”

Fligh Intensity Interval Training (HUT Training), yani “Yüksek yoğunlukta aralıklı antrenman” kısa sürede yağ yakımına odaklı bir grup egzersizi. Grup derslerinde ya da kişiye özel çalışmalarla alınabiliyor. HIIT’in bireylerin vücuduna sağladığı en önemli katkı, kısa sürede hedeflenen kalorinin yakılması. Egzersizleri, haftanın iki günü düzenli yapmak gerekiyor. Dersin toplam süresi 45 dakika. Bunun ilk beş dakikası ısınma, 30 dakikası antrenman süresi, kalan 10 dakika ise, esneme ve soğuma hareketlerinden oluşuyor. Bu antrenmanın sonucunda, kişilerin 500 ile 600 arasında kalori yakmasının mümkün olduğunu söyleyen Essporto Health&Fitness Club Fitness Antrenörü ve Personal Trainer Alican Maraş, egzersiz hakkında şunları anlatıyor:

“Grup derslerimize katılan bireylerin çoğu, sedanter bir yaşam tarzına sahip oldukları için, fitness düzeyleri istenilen seviyede olmayabiliyor. Antrenmanların daha verimli geçebilmesi için, egzersizleri düzenli yapmak şart. Bu tip egzersizler, kişinin fitness seviyesini yükseltmeye yardımcı olur. Egzersizlerde, eğitmenlerin direktiflerini yerine getirmek gerekiyor. Eğitmensiz yapılan antrenmanlar sakatlanmaya yol açabilir.”

“EĞİTİM SÜRESİ 12 GÜN”

Fitness Akademi, hem online platformda hem de yüz yüze eğitim veren bir kurum. Akademide, personel trainer ve grup fitness egzersizi eğitimleri veriliyor.

“Her personel trainer eğitmeni, grup fitness eğitmeni olamayabilir ama her grup fitness eğitmeni, çok iyi personel trainer olabilir” diyen Fitness Akademi Kurucusu Naumman Mazıcıoğlu, 25 yıldan bu yana sektörde çalışıyor. Mazıcıoğlu, Türkiye’deki fitness eğitimlerini ve grup fitness eğitmeni olmak için ne yapılması gerektiğini şöyle özetliyor:

“Pek çok ülkede grup fitness eğitmenleri yetiştirmek için eğitim veriyorum. Zumba, bosu, pilates ve bodybar gibi kendine özgü fitness sistemlerinin talep görmesi ve sağlıklı yaşam sektöründeki inanılmaz yükseliş, birçok kişinin bu sektöre adım atmasına neden oldu. Dünyada grup fitness konusunda temel eğitim almış insanlar geliştirici ve konsept eğitimler vererek mesleğini sürdürüyor. Türkiye’de yapılan en büyük yanlışlık, bu tarz eğitimlerin 2-3 günlük süre zarfında veriliyor olması. Bu nedenle de Türkiye’den dünya çapında eğitmenler çıkmıyor. Türkiye’de bunu yaygınlaştırmak için akademide, 12 gün süren bir eğitim programı oluşturduk. Bu eğitimin içerisinde kuvvet, beden ve zihinsel kontrol, dans fitness dersleri, kardiyovasküler fitness, ekipmana bağlı dersler ve bir eğitmenin nasıl olması gerektiğine dair eğitimlerimiz mevcut. Altı gün teori, altı gün uygulamalı olarak eğitim veriyoruz. Bu eğitimin sonunda kursiyerleri sınava tabi tutuyoruz.”

Fitness Akademi’de, grup fitness eğitmenliği sertifikasının bedeli KDV dahil 2.500 TL. Eğitimin sonunda kursiyerlere verilen sertifikalar ise, Fitness Akademi, EREPS Grup Fitness Eğitmenliği, Kurs Tamamlama Belgesi, ACE Bosu, ACE Body, ACE Glidding olarak sıralanıyor. Bu sertifikalarla kurumsal şirketlerde, fitness salonlarında ve spor merkezlerinde çalışma imkanı bulunabiliyor. Eğitimi almak için, lise mezunu olmak yeterli. Kendini geliştirmek ve grup dersi vermek isteyen fitness antrenörleri bu eğitimleri tercih ediyor. Mazıcıoğlu, akademide yaptıkları araştırmaya göre, eğitimi tercih edenlerin çoğunluğunun, kurumsal şirketlerde çalışan ya da kendi işini yapmak isteyen insanlardan oluştuğunu söylüyor.

Galia MORHAYIM / Hillside City Club Marka Müdürü
“Eğitimler 350 euro’dan başlıyor”

Jungle challenge sporunu, yakın dönemdeki trendleri takip ettikten sonra ortaya çıkardık. Geçen yıl, Haziran ayında İtalya’da düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından 260 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan, spor ve sağlıklı yaşam fuarı RiminiWellness’a katıldığımızda, jungle challenge sayesinde büyük ilgi gördük.

Özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Finlandiya ve ev sahibi İtalya’dan yoğun talep gördük. Talep yüksek olunca yurtdışından gelen spor eğitmenlerine İstanbul Etiler şubemizde ders vermeye başladık. Eğitimin ücreti paket kapsamına göre 350 euro’dan başlıyor.

Eğitimler 16 saat sürüyor. Kulübümüzde bu eğitimi veren üç master trainer var. Jungle challenge, sadece bir spor antrenmanı değil, hikayesi ve etkili egzersiz tekniği ile öne çıkan bir spor deneyimi. Bu deneyimin içerisinde, kas grupları ile eşleştirilmiş video görüntüleri, egzersiz dinamizmine uygun ve motivasyonu yüksek tutan tekno-rock fusion müzikleri yer alıyor.

Ayşegül Küçükkurt
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir