Çorum kadın girişimciliğinin başkenti oluyor

Çorum kadın girişimciliğinin başkenti oluyor

Çorum’da imzalanan Kadeş Antlaşmasında Hitit Kraliçesinin de imzası var. Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, kadın girişimciliği konusunda anlamlı bir hareketi bu ilimizden başlatıp tüm Anadolu’ya yayacak…

ÇORUM tarihsel geçmişi göz önüne alındığında kadın girişimciliğinin merkezi olmaya en yakın şehir konumunda.

AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’un Çorum’u kadın girişimciliğinin başkenti yapmak üzere kollarını sıvadığını duyunca gerçekten heyecanlandım. Düşünsenize, dünyanın ilk barış antlaşmasının imzalandığı bu topraklar kadın girişimciliğinin önemini yüzlerce yıl sonra tekrar haykırmaya başlıyor. Kadeş Barış Antlaşması’nın iki önemli özelliği var: Birincisi, dünyada imzalanan ilk barış antlaşması olması.

İkincisi de antlaşmayı Hitit Kralı ile beraber Hitit Kraliçesi de imzalıyor. Dünyada kadm-erkek eşitliğinin küresel sembolü niteliğinde bir antlaşma… İşte, bu yüzden Çorum topraklarında imzalanmış bu antlaşma şimdi New York’ta Birleşmiş Milletler Merkezi’nin lobisinin duvarında asılı. Tüm dünyanın büyük önem verdiği bu antlaşma imzalanırken, Hitit Kraliçesi binlerce yıl sonra Çorum’un kadm girişimciliğinin merkezi olacağının yolunu açacağım bilseydi, herhalde ayrıca mutlu olurdu.

ARANAN KAN BULUNDU!..

Bu yıl G20’nin dönem başkanı Arjantin. G20’nin ana gündem konularından biri ise, kadın girişimciliğinin desteklenmesi. Dünyadaki servetin yüzde 52’sinin kadınlara ait olmasına, satın alma kararlarının yüzde 80’inin kadınlar tarafından verilmesine rağmen, işini kuran kadm girişimcilerin oranı yalnızca yüzde 5’ler civarında. Bu oran İngiltere’de de bu düzeyde. Varm gerisini siz düşünün…

Türkiye’de kadm girişimciliği konusunun avukatlığını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapacak, sosyal, politik ve ekonomi çevrelerini senkronize bir şekilde harekete geçirecek bir isme ihtiyaç vardı. Aranan kan bulundu!..

Çorum Milletvekili Kurt, kadm girişimciliği konusunu Çorum’dan başlayarak tüm Anadolu’ya yaymaya hazırlanıyor. Kurt, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Maliye Bakanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilgili komisyonlar ve bizzat kadm girişimcilerimiz ile istişarelerde bulunarak ülkemiz genelinde nelerin yapılabileceği hakkında eylem planı hazırlığı tasarlıyor.

Bu noktada Hakan Ertürk’ün Genel Müdürlüğü’nü yürüttüğü Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürlüğü’ne önemli bir sosyal sorumluluk görevi düşüyor. Melek yatırımcılık sektörünün bugünlere gelmesinde büyük emeği geçen Ertürk, Hazine Müsteşarlığı nezdinde kadın girişimcilerin desteklenmesi konusunda Kurt’un başlattığı bu girişimcilik hareketine destek verirse, artık işin bürokrasi ayağında da önemli bir aşama kaydedilmiş olacak kanaatindeyim.

BİR DE MÜJDEMİZ VAR

Dünyada benzer pek çok örneği olan Türkiye Kadm Melek Yatırı m Ağı’nın faaliyete geçirilmesiyle, hem ulusal bazda hem de küresel ölçekte önemli bir know-how ve finansman aktarım merkezi ortaya çıkmış olacak. Böylelikle, kadınlar erkeklerin eline muhtaç kalmadan birbirlerinin projelerine yatırım yapacak, iş kuracak ve işleri büyütecekler.

Öte yandan Avrupa’da, nüfusun yüzde 52’si kadm olmasına rağmen, kendi işletmesinde çalışanların yüzde 34.4’ü ve start-up girişimcilerin yüzde 30’u kadm. Bu nedenle, Avrupa Birliği COSME isimli bir kadm girişimciliğini destekleme programı geliştirmiş durumda. Program, kadınları cesaretlendirmek ve kendi işletmelerini kurarak hem aile hem de ülke ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla kadın girişimcilere özel önem atfetmekte. Bu programın Türkiye’deki uygulama partneri KOSGEB. Bir yandan Hazine, bir yandan KOSGEB, bir yandan TÜBİTAK, Kurt’un başlattığı bu kadm girişimciliğini geliştirme hamlesine destek verirlerse kazanan Türkiye olacak.

Müjdeyi de şimdiden vereyim: Çok yakında Çorum Ticaret Odası da kadın girişimciliği konusunda bir start-up yarışması düzenleyecek. Özellikle teknoloji ile ilgilenen girişimcilerin tespitini sağlayacak olan bu yarışma, Çorum’da girişimciliğin gelişmesinde önemli bir adım olacak.

Konunun özeti: Artık Anadolu Kartallarından sonra Anadolu Turnaları da ekonomi dünyamızın semalarında süzülmeye başlayacak. Daha fazla istihdam ve ekonomik kalkınmada kadm girişimciler de söz sahibi olacaklar. Aynen Hitit Kraliçesi’nin o sözleşmede söz sahibi olduğu gibi…
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir