Güneşle ilgili bildiklerinizin bir tık ötesi

Güneşle ilgili bildiklerinizin bir tık ötesi

TEMEL BİLGİLERE SAHİPSİNİZ; SPF, HER GÜN SÜRÜLMELİ. ŞİMDİ İSE BİR ÜST SEVİYEYE GEÇELİM; CİLDİNİZİ KORURKEN SİZİ NELER GÜZELLEŞTİREBİLİR, KORUDUĞUNU SANDIĞINIZ ŞEYLER ASLINDA İŞE YARAMIYOR MU…

ANTİAGİNG

Yine bir yaz, yine güneşten korunma zamanı. Belki size sıkıcı gibi geliyor ama dermatologlar en iyi antiaging ürününün iyi bir güneş koruma kremi olduğu konusunda hemfikir. Üstelik botoks, lazer veya dolgu için bir kliniğe gidenlerin yüzde 90’ı güneş hasarı sonucu oluşan kırışıklık, kahverengi leke, geniş gözenekleri tedavi ettirmek amacında oluyor. Dolayısıyla iyi bir güneş koruma kremi süslü püslü güzellik reyonlarındaki en iyi serumlardan bile daha etkili olabiliyor. Tabii bu dediğimizin geçerli olabilmesi için her gün güneş korumayı kullanmalısınız. Sadece yaz aylarında plajda değil yılın her anında bir alışkanlığınız haline gelmesi gerekiyor. Otomobil kullanırken bile UVA ışınlarına maruz kalıyorsunuz ve bu da kırışıklık ve cilt kanserine sebep olabiliyor.

Bunu deneyin: Dermaceutic Sun Ceutic SPF 50 antiaging etkili güneş koruyucu, t!75

BRONZLUK

Bronzlaşma = hasar (Evet, güneş kremi sürmüş olsanız bile). Pek çok kadın ten renginde belli bir koyu tonu baz olarak yakalarsa güneş yanıklarından etkilenmeyeceklerine inanıyor. Kendimizi kandırmayalım; sağlıklı bronzlaşmak diye bir kavram yok. Ten renginizde en ufak bir renk değişikliği hasar anlamına geliyor!

Bunu deneyin: Babor Sun Stick SPF 50+ 9 mİ, t!23

SPREY

Sprey şeklinde sunulan SPF kremleri çok daha iyi etki edebiliyor. Sonuçta tüm güneş kremlerinde FDA’in önerdiği standartlar var ve herkes buna uymak zorunda.

Dolayısıyla spreyler de mendiller gibi ekti etme kapasitesine sahip. Önemli olan doğru miktarı uygulayabilmek. Sprey kullanımı konusunda vücuttan 15 santimetre uzakta tutup iki-üç kere sıkmak ve elle yaymak doğru yöntemlerden biri. Eliniz bulaşsın istemiyorsanız daha uzun süreli sıkmanız gerekebiliyor.

Bu spreyleri açık havada sıktığınızdan emin olun ki solumayın.

Bunu deneyin: AVON Sun + Çabuk Kuruyan Transparan Güneş Spreyi SPF 30 150 mİ, tl6,75

PUDRA

Pudra kullanımı makyaj uzmanları tarafından çok fazla tavsiye edilmese de SPF’li olanları size rötuş yapma imkanı tanıyor. Gün ortasında makyajınızı tazelemek istediğinizde SPF’li pudranızdan yardım alabilirsiniz. Böylece hem makyajınız bozulmaz hem de güneş korumasına katkıda bulunabilirsiniz. Bunu deneyin: Physcians Formula toz mineralli pudra, *92

LEKELER

Bazen de güneş koruma kullanılmasına rağmen lekeler oluşuyor. Uzmanlar bu lekelerin oluşumunun krem sürme alışkanlığına bağlıyor.

Pek çok kadın güneş kremini yüzün ortasından kenarlara yayarak sürüyor. Dolayısıyla saç çizgisine ve çene altına yeterince krem uygulanmamış oluyor. Dermatologlar, kremin yüzün çevresinden başlayarak içe doğru sürülmesini öneriyor.

Şunu deneyin: Eau Thermale Avene Spf 50+ Creme Teintee yüz kremi 50 mİ, *79

MAKYAJ

Makyajdan bahsetmişken renkli güneş koruyucular SPF’li fondötenleri tahtından indirdi dersek abartmış olmayız. Renkli koruyucular kesinlikle makyaj ürünlerinden çok daha etkili koruma sağlıyor. Cilt tarafından daha kolay absorbe ediliyor. Eğer cildinize uygun bir ton bulamadıysanız kendiniz de kreminizi yapabilirsiniz. Likit fondöteninizi ve güneş koruma kreminizi avucunuza döküp karıştırın.

Bunu deneyin: Bioderma Photoderm Nüde Touch SPF 50+ güneş koruyucu, *99,50

GÖLGE

Plaj şemsiyelerinin asla güneş koruma faktörünün yerine geçeceğini sanmayın.
Yapılan bir araştırmada düzenli güneş koruma kremi sürmenin şemsiye altında oturmaya göre daha iyi koruma sağladığı ortaya çıktı.

Araştırmada şemsiye altına yatanların yüzde 78’i güneş yanığı olurken, güneş koruma kremi sürenlerin sadece yüzde 25’inin rengi değişti. Sonuç olarak şemsiye altında gölgede olduğunuzu düşünürken aslında güneş ışınları kumdan, denizden veya açık renkli zeminden yansıyarak size ulaşabiliyor; bunu unutmayın.

Bunu deneyin: Nuxe Sun SPF 50 sprey güneş koruyucu, *110

AKNELER

Güneş koruma kremleri, rosacea ve akne tedavisi için de yardımcı olabiliyor. Enflamasyonun azalmasına yardımcı olarak hücrelere zarar veren serbest radikal ve zararlı molekül oluşumunu önlüyor. Bu sayede güneş kremi tek başına bile kızarıklık, hassaslık ile belirginleşen kronik bir durum olan rosacea hastalığının iyileşmesine yardımcı olabiliyor. Benzer şekilde düzenli güneş koruma kremi kullanımı sivilce, akneye eğilimli ciltlerde iyileşme sağlayabiliyor. Sivilceyi sıktıktan sonra oluşan koyu renkli izleri düşünün: işte cilt bu koyu renkli izi zamanla tamir etmeye çalışıyor. Ancak SPF olmadan cildin bu izi tamir etmedeki becerisi azalıyor. Cildi boğmayan veya gözenekleri tıkamayan geniş spektrumlu koruma sağlayan sakinleştirici, mineral bir güneş kremi deneyebilirsiniz. Bunu deneyin: Cosmed Sun Essential SPF 50 çok hassas ciltler için yüzde 100 mineralli koruma 50 mİ, *69,90

Deran Çetinsaraç
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir