Hazır giyim firmaları talepten memnun

Hazır giyim firmaları talepten memnun

HAZIR giyim firmaları kış sezonuna hızlı girdi. Sezonu ağustos itibariyle açan birçok firmanın satışları sonbaharın neredeyse yaşanmayıp havaların bir anda soğumasıyla birlikte artmaya başladı. Buna yılbaşı alışverişlerinin erkene alınmasının da eklenmesiyle satışlar hızla arttı, özellikle online kanallarda yükselen satış grafiği, bu sezonun da parlak geçeceğini gösteriyor. Mağaza zinciri sahibi hazır giyim firmalarının yetkilileri, eve kapanmanın artmasına rağmen bu sezonki satışların geçen yılki seviyeleri rahatlıkla yakalayacağını söylüyor.

Ünlü markaların sonbahar kış sezonu için hazırladıkları koleksiyonlar da oldukça zengin. Evden çalışmanın arttığı bu dönemde koleksiyonlarında rahat giyilebilecek ürünlere daha fazla ağırlık veren markalar, tüketicilere yüzlerce farklı model ürün sunuyor. Bu sezon ultra hafif montlardan itici özelliği sayesinde leke tutmayan, kırışmama özelliği ile de kolaylık sunan takım elbiselere ve su itici kumaşlardan üretilen paltolara kadar inovatif ürünler dikkat çekiyor.

“GEÇEN YILKİ PERFORMANSI YAKALADIK”

Altınyıldız, sonbahar kış sezonunu 2 Ekim’de açtı. Bu sezon piyasaya sunduğu koleksiyon hem model hem de renk seçeneği açısından oldukça zengin. Koleksiyonda pandemiyle birlikte önem kazanan rahat giysiler dikkat çekiyor. Svveatshirt, jogger pantolon gibi parçaların yanı sıra 360 derece her yöne esneyen kapüşonlu blazer ceket ve üzerinizde yokmuş gibi hissettiren ultra hafif montlar koleksiyonun en önemli parçalarından. Ayrıca kış sezonunun olmazsa olmazı kalın trikolar ve kabanlar da koleksiyonda yer alıyor. Firma geçtiğimiz günlerde 11.11 Yıldız Günleri adıyla bir kampanya düzenledi. Bu kampanyada trikodan monta, gömlekten jean pantolona kadar yüzlerce üründe yüzde 70’e varan indirim uygulandı.

Altınyıldız Classics Marka ve Pazarlama Direktörü Onur Uluğ, yeniden artan pandemi nedeniyle tüketicilerin AVM’lerde alışveriş yapmaya mesafeli yaklaştıklarını belirtiyor. Tüketicilerin bunun yerine ihtiyaçlarını online kanallardan karşıladıklarını ifade eden Uluğ, “Mağazalarımızda pandemi nedeniyle gerçekleşen kaybımızı online kanallarımız sayesinde geri kazanıyoruz. Artan ve gelişen online çalışmalarımızla satış konusunda geçen seneki performansımızı yakaladığımızı hatta onun üzerine çıktığımızı söyleyebiliriz” diyor.

“CİDDİ SATIŞ HACMİNE ULAŞTIK”

tpekyol, Twist, Machka markalarının sahibi Ayaydın Miroglio Grubu bu sezonun açılışını ağustos ayında gerçekleştirdi. îpekyol, Twist, Machka Genel Müdürü Uğur Ayaydın, bu üç markanın bu sezon 2.000’e yakın opsiyon ürününün bulunduğunu belirtiyor. Pandemi nedeniyle müşterinin değişen istek ve taleplerine cevap verecek bir koleksiyon hazırladıklarını ifade eden Ayaydın, “Koleksiyonumuzda tasarım anlayışı olarak daha kullanışlı, ‘zamansız’ olarak tanımladığımız ürünler ön planda. Evde geçirilen vaktin artmasıyla rahat ama şık spor kıyafetlerin tercih edilmesi nedeniyle, markalarımızın imajına uyacak ve müşterilerimizin isteklerine cevap verecek nitelikte bir Homewear koleksiyonu oluşturduk” diyor. Online üzerinden ciddi bir satış hacmine ulaştıklarını ifade eden Ayaydın,sözlerini şöyle sürdürüyor: “Farklı kampanyalar düzenleyerek ziyaretçi sayımızın düşüşünü gidermeye çalıştık ve bunda başarılı olduk. Ayrıca yurtdışındaki online kanallarımızı genişletiyoruz. Bu ay itibariyle uzun süredir hayalini kuruşu duğumuz bir projemizi hayata geçirdik ve Avrupa’nın en büyük e-ticaret firmaları arasında yer alan Zalando ile gücümüzü birleştirdik. Artık tasarımlarımız bu platformda satışa sunularak Avrupa’daki moda severlerle buluşuyor.”

MAĞAZA AÇILIŞLARINA YOĞUNLAŞTI

Giovane Gentile de sonbahar kış sezonunu Ağustos ayı itibariyle tüketicileriyle buluşturdu. Bu sezon da inovatif tasarımlara yer veren firma laboratuvar testleri sonucu anti-bakteriyel ürünleri de koleksiyonuna entegre etti. Firmanın bu sezonki koleksiyonunda ipli pantolon grubu ön plana çıkıyor. Yün ve kaşmirin yumuşak dokusuyla tasarlanan palto modelleri de revaçta. Camel, siyah, antrasit, gri ve lacivert gibi business stilin ana renkleriyle harmanlanan palto koleksiyonunda renk skalası oldukça geniş.

Firmanın Genel Müdürü Zaur Samedov, şunları söylüyor: “Bu sezonda pandeminin etkilerini geride bırakarak daha dinamik bir sürece gireceğimizi öngörüyoruz. Yılbaşı alışverişleri sektöre canlılık katacak. Her ne kadar açılışlardan ziyade, kapanışların olduğu bir dönemi yaşıyor olsak da pandemi koşullarina rağmen ‘5 Yılda 65 mağaza’ hedefimizi koruyoruz. 2020 Nisan’da Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ikinci mağazamızı, mayısta Azerbaycan Bakü’de flagship mağazamızı, ekimde Diyarbakır Cadde 75’teki mağazamızı açtık. Irak Erbil’deki ikinci mağazamızı sezon bitmeden, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’deki mağazamızı kasım sonunda, Rusya Çeçenistan’ın başkenti Grozny’deki mağazamızı ise Mart 2021’de faaliyete geçireceğiz. Bu süreçte markamızın özündeki butik anlayışı ön planda tutarak mağazalarımızı müşterilerimizin kendilerini özel hissedecekleri, güvenli bir şekilde servis alacakları, bağımsız bölümle /VIP odalar barındıran yenilenmiş bir konseptle hayata geçiriyoruz.”

500’ÜN ÜZERİNDE TASARIMI VAR

Erkek giyim markası Avva da bu sezonu Ağustos ayında açtı. Firma ev, kafe gibi ofis dışı mekanlardan çalışmanın arttığı bu dönemde tam da bu ihtiyaca cevap verecek, rahatlığın ön planda olduğu, güncel, genç ve dinamik bir koleksiyon hazırladı. Firmanın bu sezonki koleksiyonunda özellikle katmanlar yani üst üste giyim stili öne çıkıyor. Gömlekler triko üzerine, iki mont üst üste giyiliyor. Avva normalde kışın çok karşılaşmadığımız açık ekru, gri ve bej tonlara da koleksiyonunda yer verdi. Koleksiyonu Avva Sports grubunun da yer aldığı 500’ün üzerinde farklı ürün ve aksesuarlarla bu sezon da günün her anma şıklık ve keyif katmayı hedefliyor.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, Eylül ve Ekim aylarında durağan geçen satışların Kasım ayıyla birlikte yineden bir ivme kazandığını belirtiyor. Atik, “Avva’nm marka bağlılığı yüksek bir müşteri profili var. Biz de bu süreçte tüketicimizi dinliyor ve beklentilere cevap veren kampanyalar kurguluyoruz. Yılsonuna kadar satışlardaki bu pozitif etkinin süreceğine inanıyoruz. Hedefimiz geçen yılın üzerinde bir satış hacmi ile yılı tamamlamak” diyor.

ÇEVREYE DUYARLI ÜRETİM

Fransız Cacharel markasının Türkiye distribütörü Aydınlı Grubu, markanın sonbahar kış sezonu açılışını 16 Ekim’de Aymerkez’de gerçekleştirdi. Koleksiyonun erkek giyim kategorisinde takım elbise, ceket, gömlek, yelek, dokuma pantolon, chino, denim, triko, örme eşofman, örme sweats-hirt, kaban, palto, mont ve smokin ürünleri yer alıyor. “Ali collection” vizyonuyla hazırlanan koleksiyonda yaklaşık 250 adet ürün yer alıyor. Firma bu sezon Mix&Match özelliği ile farklı beden ve modellerin birbirleriyle kombinlenebilmelerinden plastik materyallerin geri dönüşümü ile üretilen recycle ürünlere yenilikçi ve çevreye duyarlı bir üretim gerçekleştirdi. Ayrıca itici özelliği sayesinde leke tutmayan, kırışmama özelliği ile kolaylık sunan ve çok amaçlı cepler sayesinde seyahatlerde erkeklerin hayatını kolaylaştıran traveller takım elbiseler bu sezonun öne çıkan ürünleri arasında yer aldı.

Cacharel Satış Koordinatörü Bahattin Davut, sezon ürünlerinde yüzde 40 ve buna ı ek yüzde 20 indirim kampanyası uyguladıklarını belirtiyor ve pandemiyle dijital alanda proaktif bir rol üstlendiklerini söylüyor.

Bahattin DAVUT / Cacharel Satış Koordinatörü
“Siz isteyin, biz gelelim”

Yenilikçi, inovatif ve geri dönüşümlü koleksiyonlar, geleceğe yönelik vizyon ortaya koyacak projeler üzerinde çalışıyoruz. Mevcut gelişmeler neticesinde adapte olduğumuz yeni dünya düzeninde sektörümüz, çevreye daha duyarlı, zaman ve kaynak tasarrufu sağlayan üretim teknolojilerini kullanarak dünya için faydalı üretim teknolojilerine ağırlık verecektir. Sancılı süreçler ve krizler, içerisinde çeşitli fırsatları da barındırır. Evlere kapandığımız dönemde dijital kanallarımızda ürün stoklarımızı artırdık ve müşterilerimize eksiksiz biçimde hizmet vermeye devam ettik. Dijital kanallarımızda gerçekleştirdiğimiz üst düzey performans ile hedeflenen rakamları yakalamayı başardık. Ekim ayında yenilikçi projemiz ‘Siz İsteyin, Biz Gelelim’i hayata geçirdik. Hizmet almak için iş yoğunluğu ya da farklı sebeplerle mağazamıza gelmeyi tercih etmeyen müşterilerimize, Cacharel web sitesi üzerinden yapacakları başvuru ile bu hizmeti sağlıyoruz. Stil danışmanlarımız, müşterilerimizi ev ya da ofislerinde ziyaret ederek ürünlerimizin sunumunu gerçekleştiriyor.”

OZBEY MEN
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir