Bir litrelik ve altındaki termoslar yok satıyor

Bir litrelik ve altındaki termoslar yok satıyor

PANDEMİ döneminde kalabalık ortamlarda, seyahatlerde, pikniklerde, spor esnasında kullandığımız termosların önemi arttı. Termoslar işyerlerinde ve mesafeli sosyalleşme ortamlarında vazgeçilmez bir ihtiyaca dönüştü. Talebin artmasıyla pazardaki termos çeşitleri de zenginleşti. Pazar büyürken ve çeşit artarken, hangi termos daha sağlıklı, hangisi daha güvenli, çelik mi tercih edilmeli yoksa plastik mi sorularına da yanıt arar olduk. Pek çok markanın pazara girmesiyle, her bütçeye uygun termos bulmak mümkün hale geldi.

“SEÇENEKLERİMİZİ ARTIRACAĞIZ”

Decathlon firmasında dört farklı kullanım şekli ile toplamda dokuz termos var. Termosların fiyatları 70 ile 120 TL arasında değişiyor. Firmanın Spor Lideri ve Ülke Eğitmeni Hasret Kaplan, pandemi döneminde satışların artığına ve büyük litre seçeneklerinin daha çok tercih edildiğine dikkat çekerken, dolar kurundaki yükselişin satışları etkilemediğinin altını çiziyor. Decathlon’da satılan termosların gövdeleri paslanmaz çelikten yapılıyor. Ürünlerin ortalama ömürleri ise beş yıl. Kaplan, ürünlerin kapak kısımlarında bulunan silikon parçaları nedeniyle makinada yıkanma için uygun olmadığını söylerken, tüm termosların elde yıkanmasını ve hava alacak şekilde kurutulmasını tavsiye ediyor. Kaplan, “Türkiye’de termos satan çok ancak ürün çeşitliliği I az. Bilinen büyük markalardan başlayıp çok uzun ömürlü olmayan market , markalarına kadar çok fazla ısı yalıtımlı ürün satan satıcı var. Ama kalite ve ürün çeşitliliği konusunda seçenekler oldukça az. önümüzdeki yıl termoslar konusunda daha fazla çeşit ve seçenekle ilerlemeyi planlıyoruz. Farklı kullanımları destekleyen içecek ürünlerinin yanı sıra yiyecekler için de yine ısı yalıtımlı seçeneklerimizi artıracağız.”

“ÇOCUKLAR İÇİN İDEAL”

1908’de İsviçre’de kurulan SIGG Termosları, modellerine göre alüminyum, cam ve çelik olarak üretiliyor. İki ile 12 yaş çocuklar için uygun olan termosların garantisi ise iki yıl. Firmada ürünlerin fiyatları 179 ile 209 TL arasında değişiyor. Eyüboğlu Çelik ve Hobi Ürünleri Satış ve Pazarlama Müdürü Batur Eyüboğlu, “Kalitesi, paslanmaz çelik yapısı ve farklı renk seçenekleri ile kullanım kolaylığı sağlayan . termoslar, meyve asidine dayanıklı yapılarıyla içeceğin tadında bozulma oluşmasını engelliyor. Çocuk termoslarının İsviçre üretimi olması ebeveynlerde ayrı bir güven oluşturuyor” diye söylüyor. Firmanın ürünleri kırtasiyelerde, hobi mağazalarında ve kitap marketlerde satılıyor.

“EN ÇOK BİR LİTRELİKLER SATILDI”

Outdoor ve ekstrem sporlarına yönelik ürünler satan SPX firması, diğer kategorilerde olduğu gibi termos kategorisindeki marka ve ürün çeşitliliğini artırmaya devam ediyor. Olgar Grup Genel Müdürü Barış Andırınlı, “Nisan-mayıs-haziran aylar geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ciddi oranda artış oldu. Kişisel tüketim deneyimi sunan ter-moslar, üretimlerinde kullanılan materyaller sayesinde hijyenik kullanım açısından avantaj sağlıyor” diyor. Ürün fiyatları, markaların model tiplerine göre değişim gösterse de genel olarak termos fiyatları 200 ile 400 TL arasında değişiyor. En çok 0.50, 0.75 ve litrelik termoslar tercih ediliyor. Andırınlı, “Ülkemizde satışı yapılan termosların ürün çeşitliliğine baktığımızda çok sayıda tanınmamış marka var. Bu tip ürünler, hem kullanım hem de sağlık problemleri yaratabilir. Bu yüzden tüketiciler bilinen ve saygın markaların ürünlerini tercih etmeli. Daha pahalı olsalar da daha uzun süre kullanılabildikleri için aslında daha avantajlılar” diyor.

“DOĞRU BAKIM ŞART”

Mağazalarında pek çok farklı kategoride ürünler sunan Evidea, çelik gövdeli, termal, metal ve plastik termos alternatiflerini alıcılarına sunuyor. Firmanın ürün portföyünde fiyatlar 30 ile 150 TL arasında değişiyor. Firmanın Kategori Direktörü Levent Akıllı, en çok tercih edilen termosların, piknik termos çantaları ve paslanmaz çelik gövdeli ürünler olduğunu söylüyor. “Çelik bir termosun ortalama ömrü beş yıldır.

İç malzemesi cam olanların tüketici kullanımına bağlı olarak ömürleri 2-3 yıl olabiliyor. Termosun ömrünü uzatmak isteyen 1 tüketiciler bazı şeylere dikkat etmeli. Termosun içerisindeki içecek bittikten sonra ılık su, bulaşık süngeri ve I deterjan ile temizlenmeli” diyen Akıllı, termos satışlarında pandemi döneminde gözle görülür artışlar yaşandığına dikkat çekiyor. Akıllı, kur artışı ile fiyatların da yükseldiğini söylüyor.

TEMALI ÜRÜNLERİ VAR

Ünlü kahve zinciri Starbucks da termos satıyor. Firmanın ana koleksiyonunda üç farklı ürün mevcut. Firma her sezon değişen renk ve desenlerde ürünler çıkarıyor. Kalıcı, sezonsal ve reserve mağazalara özel 40’a yakın çeşit mağazalar satılıyor. Firmadan aldığımız bilgiye göre, pandemide bahar ve yaz aylarında pipetli ve soğuk içecekler için önerilen ter-moslar tercih edilmiş. Firmanın sunduğu tüm ürünler EU standartlarında kalite testinden geçiyor. Ürünlerinde paslanmaz çelik ve BPA içermeyen plastik materyaller kullanılıyor. Kupalar, termoslar, soğuk içecekler için cold cup’lar, kahve fincanları ve su mataraları gibi pek çok ürün çeşidini farklı renk ve desen seçenekleriyle Starbucks şubelerinde bulmak mümkün. Okula dönüş, yılbaşı, Sevgililer Günü, Çevre Günü gibi özel dönem ve günler için tematik ve desenli ürünlerin yanı sıra markanın şehirlere özel tasarlanmış ürünleri de ilgi görüyor.

“PAZAR SÜREKLİ BÜYÜYOR”

Online satış platformu Gittigidiyor. com’un termos kategorisinde 10 binden fazla ürün çeşidi bulunuyor. Diğer online e-ticaret sitelerinde olduğu gibi, Gittigidiyor’da da pandemiden dolayı termos satışları artmış. Sadece günlük değil, büyük litreli ve piknik termosların büyük ilgi gördüğünü söyleyen firma yetkilileri, büyüklükleri 1.5 ile 10 litre arasında olan ürünlerin fiyatlarının 75 ile 250 TL arasında olduğunu belirtiyor. Firmanın termos satışları temmuz ve ağustos aylarında geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 70’lik bir yükseliş göstermiş.

Bir diğer online satış platformu olan Hepsiburada.com’da da durum farklı değil. Pandemi nedeniyle termoslara olan talep yükselirken, satışlar katlanmış. Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan, “Bu yıl 2018’e göre dört kat, 2019’a göre ise iki kat fazla taleple yılı kapatacağımızı öngörüyoruz” diyerek durumu özetliyor. Platformda outdoor kategorisinde yer alan termos ve matara bölümünde toplamda 2 bin çeşit ürün bulunuyor. Bu ürün grubu, özellik ve kalite açısından çok geniş bir skalaya sahip. Bunlar arasında, sıcak ve soğuk tutma özelliği olan kilitli termosların yanı sıra, kafe ve restoranlarda kullanmak üzere satın alman termos özellikli bardaklara da yoğun bir talep var. Pazardaki çeşitliliğin her geçen gün arttığını ifade eden Erturan, pazara düzenli olarak yeni ürünlerin geldiğine dikkat çekiyor.

ZİNCİR MAĞAZALAR DA PAZARDA

Kişisel ürünler kategorisinde çeşitliliğini artıran bir diğer sektör ise kahve zincirleri. Pazara bardak, kupa, termos gibi farklı ürünler sunmaya başladılar. Bu markalardan biri de Kahve Dünyası. Firmanın şu anda al-götür ve yeşil termos olmak üzere toplamda üç çeşit ürünü var. Mağazaların yanı sıra online platformlarda da satışa sunulan ve satışı oldukça artan ürünlerin fiyatları 110 ile 170 TL arasında değişiyor. Hepsinin stili ve tarzı farklı olduğu için müşteriler zevklerine ve bütçelerine göre tercih yapıyor. Paslanmaz çelikten üretilen termosların algötür modeli, yedi saate kadar sıcak, 24 saate kadar soğuk tutma özelliğine sahip. Yeşil termos ise içerisindeki ürünü yedi saate kadar sıcak, 15 saate kadar soğuk tutabiliyor. Türkiye’de satılan pek çok termosun yurtdışından getirildiğini söyleyen firma, dolar kurundaki artışın fiyatlara yansıdığını ancak kendilerinin ürünleri halen ortalama fiyatla satışa sunduklarını belirtiyor.

GÜNLÜK KULLANIM İÇİN ÜRETECEK

Mutfak ve küçük ev aletleri satışı gerçekleştiren Emsan da, farklı renk ve modelde termoslar satıyor. “Gama Termos” adında ürettikleri modeli, özel iç yapısı sayesinde 24 saate kadar içindeki ısıyı dışarıya vermiyor ve soğuğu muhafaza ediyor. Firma yetkilileri, insanların bu dönemde açık alanlarda izole bir şekilde piknik yapmayı tercih ettiklerini ve bu sayede satışların bir hayli artığını söylüyor. Termoslarında paslanmaz çelik kullanmayı tercih eden Emsan, ürünlerinin uzun yıllar kullanıma uygun olduğuna vurgu yapıyor. Firma, ilerleyen dönemlerde günlük kullanıma uygun el termoslarını da tüketicilerin beğenisine sunacak.

Avrupa ve Ortadoğu’ya termos satıyor

Dinçok ve Sonuç aileleri tarafından 2013’de Şanlıurfa’da kurulan Termosan Çelik, bugün Türkiye’nin ilk ve tek çelik termos üreticisi olduğu iddiasında. Kurulduğu günden bu yana sektöründeki ithalatın azalmasına katkı sağlayan şirketin cirosunun yüzde 40’ını ihracat oluşturuyor. Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihracat yapan firma, şimdilerde Latin Amerika ve Orta Afrika ülkelerini yakın markaja almış durumda. Termosan Çelik Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Dinçok, “Şirketimiz, 2013’te 6’ncı teşvik bölgesi olan Şanlıurfa ikinci OSB’de faaliyetlerine başladı. 15 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdik. 42 bin metrekare arazi içinde 15 bin metrekare kapalı alanda, günlük 6 bin adetlik üretim yapıyoruz. 150’den fazla çalışanı istihdam ediyoruz” diyor.

Kullanırken bunlara dikkat edin

 • Termosunuzu uzun yıllar kullanmak istiyorsanız temizliğine dikkat etmelisiniz.
 • Termoslarınızın içine gazlı içecekler, kuru buz ve sütlü ürünler koymayın. Bu tarz ürünler termos içi basıncı artırarak kapak ve conta kısmının bozulmasına sebep olabilir.
 • Termosun içinde uzun süre bozuk kalan gıdalar da gaz oluşturarak basıncı artırır.
 • Her kullanımdan sonra termosunuzu boşaltıp temizleyin.
 • Özellikle sıcak içeceklerinizi termosun ağzına kadar doldurmayın. Kapak seviyesinden en az 1 cm aşağısına kadar doldurun.
 • Termosunuzu açarken kapağını her ihtimale karşı yüzünüzden uzak tutun.
 • Vakumlu kısmını bulaşık makinanıza atmayın.
 • Gövdeyi elinizde yıkarken içine sıcak su ile bir miktar deterjan doldurun ve 5-10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yumuşak sünger veya bezle çalkayarak yıkayın.
 • Termosunuzun iç kısmındaki lekelerden kurtulmak için dolduracağınız ılık suya karbonat ekleyin ve birkaç saat kapağı açık şekilde saklayın. Lekeler geçmezse işlemi gece boyunca bekleyecek şekilde uzatın.

Tanınmış termos markaları

 • Aladdin
 • Laken
 • Contigo
 • Nurgaz
 • Ferrino
 • Penguen
 • Helly
 • Hansen
 • SIGG
 • High
 • Peak
 • Stanley
 • Igloo
 • T/M
 • Klean Kanteen
 • Thermos
 • Kovea
 • Zqjirushi Termos

AYŞEGÜL KUÇUKKURTZOR
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir