İnsanın En Büyük Gücü Özgüven Büyüsü

İnsanın En Büyük Gücü Özgüven Büyüsü

ÖZGÜVEN BÜYÜSÜ

İnsanın en büyük gücü…

Motivasyon nedeni…

Pozitif enerjinin kaynağı…

Daha da ilerisi yaşamdan keyif almanın ta kendisi…

Aslında önemli olan özgüven duygusu kadar, özgüven duygusunun ardındakilerdir.

Bunlar: Mükemmel kişilik, sağlam karakter, vizyon gücü…

ve başarı…

ozguven buyusu

Özgüven içi pozitif duygularla dolu, kuş tüyü bir yastığa benzer, kendinizi rahat hissedeceğiniz en yumuşak yastıktır. Yaslandığınızda kendinizi rahat ve huzurlu hissedersiniz. Çünkü yaslandığınız yastık; kalitenden kişisel gelişime, sosyaliteden yaratıcılığa kadar bilgiyle doldurulmuş bir depodur. Eğer bir şey yapmak istiyorsanız, danışmanınız bilgi alacağınız en güçlü kaynak, enerji deponuz olan kuş tüyü yastığınıza sarılır ve kendinizi güvende hissedersiniz.

Özgüven insanın kendinden emin duygular içinde olmasına rağmen, yine de kendisinin otokontrolünü yapma becerisine sahip olmasına denir. Zira hayat insanı özgüven konusunda zaman zaman test eder.

Eğer siz özgüven konusunda sağlam temellere sahipseniz, hiçbir testten eksi puan almazsınız, üstelik özgüven duygunuz daha da pekişerek büyür. Özgüven insanın birincil tercihi olarak özümsenirse hayal kurarken, plan yaparken, proje üretirken yaratıcı duyumsal gücünü kullanır.

İnsanın içindeki özgüven gücü, yeni ve yaratıcı şeylere odaklanır. Hayata bağlılıktan işine sarılmaya ve işine sahip çıkmaya kadar olan evrelerdeki sadakati ve bağlılığı şaşırtıcı denecek kadar harikulade beğenilerle insanları kendisine hayran bırakır.

Özgüven büyüsündeki temeller

• Düşünce gücünün fakında olmak.

• Düşünce gücünü kullanmak.

• Sorumluluk bilincini hissetmek.

• Sorumluluklarımızı yerine getirmek.

• Kişisel gelişime açık olmak, a. Yenilik b. Değişim

• Yaratıcılık konusunda beceri geliştirmek.

• Algılama, analiz ve sentez konularında beceri geliştirmek.

• Analitik (çözümsel) düşünerek doğru karar vermek.

• Kişisel vizyonun farkında olmak.

• Hedef tespiti konusunda yaşamsal tüm verileri değerlendirmek.

• Yüksek motivasyona sahip olmak.

• Kendisiyle barışık olmak.

• Pozitif enerjiyle dolu ruh yapısında olmak.

• Planlamacı karakter geliştirmek / Planlamacı karaktere sahip olmak.

• Marjinal/sıra dışı ruh yapısına sahip olmak.

• Mükemmeliyetçi olmadan mükemmele yakın karakter edinmek konusunda çaba harcamak.

• Patrik zekânın (IQ) farkında olmak, ancak duygusal zekânın da kullanılması gerektiğinin bilincinde olmak.

Özgüven, insanın oturduğu koltuğa yaslanarak kendisini iyi hissetmesiyle mutluluk duyguların yaşandığı bir dünyadır. Otoriteler bunu “Hormonların iyi çalışması” olarak yorumluyor. Ancak hormonların sağlıklı işlerliğinin pozitif bir altyapısının olması gerekir. Hormonlarımızın seyri ve düzeni irademiz dışında gelişme gösterir, fakat hormonlarımızın aktivasyonunu etkileyen duyusallıklar motivasyon, pozitif enerji ve mutluluk nedenleri sürpriz bir şekilde karşımıza çıktığında yaşam daha keyifli bir hale döner.

Özgüven insana yakıştırılan değerdir

Stresle başa çıkmak istiyorsanız, öncelikle hayatınızı örgütlemeniz gerekir. Hayatınızı örgütlemek için de özgüven sahibi olmanız gerekir. Özgüven duygunuzu hissetmeniz için kendinize yakıştırdığınız, yapmayı planladıklarınızın oluşum aşamasındaki kararlı ve yaratıcı tavırlarınız önemlidir. Doğru şeyler hayal etmek, “doğru düşünce yapısından kaynaklanır” teorisi insanın kendisine yakıştırdığı özgüven sayesinde amacına ulaştığının hepimiz farkındayız. Buradaki başarı sadece insanın kişisel gelişim gücünden kaynaklanır. Kişisel gelişim “özgüven, özgüven eşittir kişisel gelişim” teorisinin vurguladığı gibi.

Özgüven duygusu içsel olarak hissedildiği kadar insanın kendisine verdiği değerin sonucudur, yoksa kimse size özgüveni armağan olarak hediye etmez.

Yaptırım gücümüzün sınır tanımazlığına rağmen özgüven bilinci mutluluk nedenidir.

Başarı tercihi gücünü hisseden insanlar, başarıyı kendilerine o kadar yakıştırırlar ki, başarıyı kazanıncaya kadar asla peşini bırakmazlar. Çalıştıkça çalışır, koştukça koşuştururlar; çünkü beyinlerinde çizdikleri başarı imajıyla yatar, vizyonuyla kalkarlar. Kendilerine yakıştırdıkları özgüvenin verdiği güçle sadece başarıya odaklanmıştır ve sonuçlandırıncaya kadar hatasız bir çalışma dönemi geçirirler.

 

 

 

 

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir