İş Toplantısına Ne Giysem

İş Toplantısına Ne Giysem

Hepinizin hayatında olmasa da birçoğumuzun hayatında iş görüşmeleri veya toplantılan önemli bir yer tutmakta. Benim mesleğim özgür giyinebilmeyi mümkün kılsa da ben de arük konumum ve görüşmelerimin ciddiyeti dolayısıyla daha ciddi toplantı kıyafetlerine geçtim.

Size önerim; her görüşmenin konseptine göre giyinmeniz. Kendi işimden örnekler vererek size anlatmaya çalışayım. Ben bir film ya da reklam deneme çekimine gidiyorsam bana yönlendirilen senaryoyu inceleyip, analiz ederim, çekim metinlerini dikkatle okuyup incelerim ve o karakteri benimseyerek giyebileceği bir kıyafet seçerek deneme çekimine giderim.

İş Toplantısına Ne Giysem

Eğer gideceğiniz görüşme için bu tür bilgileriniz yoksa firmaların genel yapısını araşünn ve yöneticinin karşısına konsepte uygun seçtiğiniz kıyafetle çıkın.

Tüm iş görüşmeleri hatta hayaün tümü için tavsiyem; makyajı en minimal seviyede tutmanız. Günümüzde makyaj artık belli belirsiz yapılan ve güzellikleri ortaya çıkanp kusur-lan gizleyen bir şekilde, sadelik ön planda tutularak yapılan bir hale geldi.

Resmi iş görüşmeleri için tavsiyem; mutlaka klasik iş kadını kıyafeti tercih etmeniz. Tabii ki çalışmak istediğiniz şirketin yapısı çok önemli. Biraz önce de söylediğim gibi ufak bir araştırmayla faaliyet alanını da birleştirerek şirketin yapısını anlamak çok zor değil. Edindiğiniz bilgilerle şirkette az çok ne tarz giyinilmesi gerektiği anlaşılır.

Günümüzde artık ofis kıyafetleri de modayı takip eden, yer yer spor şık da dediğimiz türen yakın bir hal aldı. Bence özellikle kalem eteklerin birkaç sezondur süren yükselişi plaza kadınlarına büyük kolaylık sağlamakta. Benim bile çeşit çeşit kalem etek ve elbisem var. Giymekten çok zevk aldığım zarif parçalar.

Cigarette pantolonlar, yani dar paçalı kumaş pantolonlar da çok revaçta. Hemen hemen her vücut tipine uyan hatta iyi gösteren bu pantolonlar yine ofis şıklığında en büyük yardımcılar.

Son dönemlerde iş kadınlarına hitap eden birçok Türk markası Türkiye’nin önde gelen modacılarıyla işbirliği yaparak uygun fiyatlı ama tasarıma şıklığı taşıyan koleksiyonlar hazırladılar. Bu yüzden klasik ofis şıklığı, yerini daha klas ve modem bir çizgiye bıraktı.

Gömleklerdeki çeşitlilik çok tatmin edici, ben de ofis şıklığına yakın özellikle değişik yaka ve kollara sahip beyaz gömlekler edindim.

Ofiste en zorlu seçim bence ayakkabı çünkü rahatsız ayakkabının en eğlenceli geceyi bile mahvetmesi mümkünken bir iş günün mahvetmesi hiç de zor olmaz.

Benim tavsiyem; özellikle Amerikan filmlerinde gördüğümüz gibi düz ya da spor ayakkabıyla işe gidip, içeri girmeden değiştirip şık stilettolanna kavuşan kadınlardan olmak. Gün içinde ayaklarınız zorlanınca yine rahat ayakkabılara geçiş yapabilirsiniz. Tabii babet de ofis şıklığı için hem rahat hem güzel bir seçim.

Gelelim ceketlere… Gerek ofis şıklığı gerek günlük hayat için ceket kullanmak çok zevkli bir seçim, benim tavsiyem: tüvit ceket. Bu tür ceketlerden her kadının gardrobunda olmalı. Asla modası geçmeyen klasikleşmiş bir parça, üstelik hemen hemen her bütçeye uygun olanlarını bulmak da çok kolay.

Son dönemlerde revaçta olan boyfriend ceketler ise hemen hemen her parçayla yerine göre tek pantolon jean, hatta şortlarla bile kombinlenebilmekte.

Esas en önemli tavsiyem ise; tüm gün ofis şıklığınız kaybolmasın istiyorsanız kolay kırışmayan kumaşlara yönelmeniz. Bence şıklık hayatımızın her alanında olmalı. İş yaşamımızdaki şıklığımız, hem kendimize hem işimize olan saygımızla da alakalı. Şartlar ne kadar zor olursa olsun kadınların şık olma azminin asla geçmeyeceğine inanıyorum.

Haydi hanımlar çalıştığınız yerin en şıkı siz olun…
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir