İşte, beş çayı saatlerinin en çok dikkat çeken adresleri

İşte, beş çayı saatlerinin en çok dikkat çeken adresleri

ÇAY dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içecek ve neredeyse beş bin yıllık bir gelenek. Çayın hemen her ülkede tiryakisi var. Ancak Türkiye çay tüketimi konusunda müstesna bir yere sahip. Çin’de faaliyet gösteren Dünya Çay Komitesi’nin Dünya Çay Raporu’na göre, Türkiye kişi başı çay tüketimi konusunda dünya lideri. En son rapora göre, Türkiye’de yılda kişi başı 3.5 kg çay tüketiliyor.

Çay, her ülkede farklı ritüellerle demlenip tüketiliyor. İngiliz kültürünün ala-metifarikaiarmdan biri olan akşamüstü beş çayı geleneği, bunlar arasında en çok bilineni. Beş çayı geleneğinin köken ülkesi İngiltere olsa da bu ritüel pek çok ülke tarafından benimsenmiş durumda. Bu Türkiye için de geçerli. İstanbul, İzmir ve Ankara’daki birçok beş yıldızlı otel, 1950’li yıllardan beri uygulanmakta olan beş çayı geleneğini son yıllarda çeşitli seçeneklerle yeniden hayata geçirmeye başladı. Çay saatlerini beş yıldızlı otellerin yanı sıra Mado ve Özsüt gibi kafeler de misafirlerine sundukları hizmetlere ekledi. Bu sayede Türkiye’de beş çayı ekonomisi oluştu.

Otel ve kafelcrin çay saatleri, her yaştan insanın ilgisini çekiyor. Gençler çay saatlerinde arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmeyi tercih ederken, aile büyükleri tüm aile bireyleriyle bir araya geliyor. Çay saatleri, oteller ve kafeler için aynı zamanda en önemli pazarlama yöntemlerinden biri. Fiyatlar ve seçenekler farklılık gösteriyor. Özellikle beş yıldızlı oteller, tematik çay saatleriyle farklılaşma yarışı içinde. İşte, beş çayı saatlerinin en çok dikkat çeken adresleri…

HİLTON İSTANBUL BOSPORUS

KUTLAMALARA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

63 yıldır kesintisiz olarak devam eden Geleneksel Hilton Çay Saati, Hilton İstanbul Bosphorus’uıı lobisinde gerçekleştiriliyor. Otelin Yiyecek ve İçecek Müdürü Haşan Sabuncu, çay saatlerini İstanbulluların buluşma noktası olarak tercih ettikleri, klasik müzik eşliğinde keyifli zaman geçirdikleri bir ritüel haline geldiğini söylüyor. Sabuncu, otelin çay saatlerinde aile büyüklerinin tüm aile bireyleriyle bir araya geldiği özel organizasyon ve kutlamalara da ev sahipliği yaptığını anlatıyor. Kişi başı 80 TL ödenen çay saatinin menüsünde pek çok seçenek yer alıyor. Sabuncu, “Geleneksel Türk çayına ek olarak misafirlerimizin talebi doğrultusunda ve mevsime uygun olarak hazırlanmış tarçın-lı taze nane&lime çayı, beyaz çaylar, yeşil çaylar, Oolong çaylar, aromalı çaylar, bitki çayları, somota, acıbadem ve damla sakızı çayı da servis edebiliyoruz” diyor.

PERA PALACE H0TEL

İSTANBUL’DA İLK ORADA İÇİLDİ

Pera Palace Hotel, İstanbul’da beş çayı uygulamasının ilk yapıldığı yer olarak biliniyor. Otel, son renovasyondan sonra kapılarını açtığı 2010’dan bu yana çay saati uygulamasına devam ediyor.

özellikle Uzakdoğulu turistlerin ilgi gösterdiği çay saatinde ayda yaklaşık bin kişi ağırlanıyor. Otelin Yiyecek&İçecek Müdürü Hakan Tetikel, “Geleneksel çay saati büfemiz ey-lül-temmuz ayları arasında her gün 15.00-18.00 saatleri arasında Kubbeli Salon’da açık büfe şeklinde sunuluyor” diyor. Pera Palace Hotel’in İstanbul’un ikonik yapılarından biri olduğunu söyleyen Tetikel, “Kubbeli Salon un havasını solumak bile misafirlerimize farklı bir deneyim yaşatıyor. Belle Epoque zamanların ambiyansını koruyan bir yapı olması ve Türkiye’nin efsane müzisyenlerinden İlham Genccr’in canlı performansı da bu deneyimi farklılaştıran noktalardan” diyor. Otelde açık büfe çay saatinin fiyatı 125 TL.

DİVAN İSTANBUL

İŞ İNSANLARI TERCİH EDİYOR

Beş çayı geleneğini 1956 yılından bu yana devam ettiren Divan İstanbul, İstanbul’da bu geleneği sürdüren en eski otellerden. Otelin Satış ve Pazarlama Direktörü Şirin Aykut, beş çayına daha çok kadınların ilgi gösterdiğini ancak iş insanlarının da ilgisinden memnun olduklarını söylüyor. “Divan İstanbul’da keten örtü ve peçetelerin, özel porselen ve gümüşlerin kullanıldığı, sohbetlere piyano performansının eşlik ettiği geleneksel beş çayı sunuluyor” diyen Aykut, çay saati için özel lezzetler hazırladıklarım söylüyor. Divan İstanbul’da beş çayı kişi başı 90 TL’den sunuluyor.

ÇIRAĞAN PALACE KEMPİNSKİ İSTANBUL

ULUSLARARASI ÜNE SAHİP

Çırağan Palace Kempinski İstanbul, beş çayı denildiğinde akla gelen ilk otellerden biri. Otelin Baş Aşçısı Sezai Erdoğan, “İstanbul dünyanın en özel şehirlerinden biri.

İstanbul’da otelcilik ve beş çayı konsepti anlamında ritüeller sunan pek çok güzel lokal ve uluslararası otel, mekan var. Çırağan Palace Kempinski İstanbul, beş çayı B konsepti de dahil olmak üzere yiyecek ve içecekte lüks kavramını hayatımıza taşıdı” diyor. Beş çayına Çin’den Güney Amerika’ya, Rusya’dan Azerbaycan’a, Fransa’dan İtalya’ya, İngiltere’den Almanya’ya dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerin ilgi gösterdiğini soydan leyen Erdoğan, otelde konaklayan misafirlerin ilgisinden de memnun olduklarını dile getiriyor. Her gün 15:00-17:00 saatleri arasında Gazebo Lounge’da sunulan Akşamüstü Çay Saati’nin kişi başı fiyatı 150 TL. Aralık ayma özel sunulacak yılbaşı ruhunu yansıtan Akşamüstü Çay Saati ise kişi başı 170 TL.

SWISSOTEL BÜYÜK EFES İZMİR

İZMİRLİLER İLGİYLE KARŞILIYOR

2008 yılından bu yana beş çayı uygulamasını hayata geçiren Swissötel Büyük Efes İzmir, İzmir’de beş çayı geleneğinin temsilcilerinden.

Otelin Executive Chef i Sedat Buğday, çay saatlerinin İzmirliler tarafından ilgiyle karşılandığını söylüyor. Ayda ortalama 250-300 kişinin geldiği çay saati, özel gün konseptleriyle dikkat çekiyor. Yenilik yaparken misafirlerinin taleplerini göz önünde bulundurduklarını söyleyen SedatBugdav Buğday, “Pastane şefimiz Olcan Özcan Şefin özel tarifleriyle sıcak sufle ve taze börek çeşitleri, çay saatimize özel hazırladığımız lezzetler arasında yer alıyor” diyor. Swissötel Büyük Efes İzmir, İstanbul’daki otellere göre uygun bir fiyat politikası izliyor; burada çay saatinin kişi başı fiyatı 69 TL.

THE GRÂND TARABYA

AYDA YAKLAŞIK 550 KİŞİ AĞIRLIYOR

İstanbul’un ilk beş yıldızlı otellerinden biri olan The Grand Tarabya da beş çayı geleneğinin sembol mekanlarından. Otelin Exccu-tive Chefi Selçuk Gönen, tarihi boyunca birçok ünlü ismin müdavim olduğu çay saatinde misafirlerine 1950Tİ ve 1960’lı yılların nostaljisini yaşattıklarını söylüyor. Gönen, “Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Avrupa ve Amerikan konsolosluklarının bulunduğu Tarabya semtinin önde gelen isimleri, akşamüstü se\çûkG°nen çaylarında Tarabya Oteli’nde bir araya gelirdi.

Bugün ise her jenerasyondan misafirimiz beş çaylarımızın müdavimi” diyor. Gönen, The Grand Tarabya’da çay saatinde ayda 500-550 kişiyi ağırladıkları bilgisini veriyor. Otelde çay saatine canlı arp dinletisi eşlik ediyor. Gönen, misafirlerin talepleri doğrultusunda menüler hazırladıklarım ve trendleri takip ettiklerini, bunun yanı sıra beğeni gören ve nostaljik ürünlere de sadık kalmaya özen gösterdiklerini söylüyor. The Grand Tarabya’da çay saatinde kişi başı fiyat 110 TL.

RAFFLES İSTANBUL

SANAT VE ÇAY KEYFİ BİR ARADA

Raffles İstanbul, İstanbul’un çay saati adreslerinden bir diğeri. 2014 yılında kapılarını açan otel, o günden beri Lobby Lavinia’da High Tea servisiyle misafirlerini ağırlıyor. Lavinia Lounge, adım Amerikalı sanatçı Martin Davve’in otelin lobisinde bulunan “Lavinia” adlı eserinden alıyor. “Lavinia”, bronz bir kadın heykeli ve sanatçı bu ismi ünlü şair Özdemir Asafın şiirinden esinlenerek koymuş. “High Tea servisimiz, şehir hayatında küçük bir mola vermek isteyenler ya da toplantılarım sofistike bir ambiyansta gerçekleştirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Çay saatimizde bir ayda ortalama bin misafir ağırlıyoruz” diyen Raffles İstanbul Pazarlama Direktörü Deniz Met, Fransız, İngiliz ve Akdeniz mutfağının uyumlu bir birlikteliğini sunduklarını söylüyor. Raffles İstanbul’un çay saati fiyatları ise şöyle: High Tea-Tatlı Büfesi 95 TL, High Tea-Tatlı ve Tuzlu Büfesi 135 TL.

SHAN&RHA BOSPHORUS, İSTANBUL

FARKLI TEMALAR KATKI SAĞLIYOR

2013 yılında kapılarını açan Shangri-La Bosphorus, İstanbul’da beş çayı geleneğini sürdürenlerden. Hong Kong merkezli uluslararası otel zincirinin İstanbul’daki temsilcisi, açıldığı günden bu yana çay saatinde misafirlerini ağırlıyor.

Otelin Pazarlama Müdürü Zuhal Şahlı, çay saatlerinde sunulan konseptlere göre misafir profillerinin değiştiğini söylüyor. “Geçtiğimiz dönemlerde sunduğumuz ‘Alice in Wonderland’ temalı çay saatimiz, küçük hanım ve beylerden büyük ilgi gördü. Benzer şekilde ‘Star Wars’ temalı çay saatimiz de filmin hayranları tarafından sıkça ziyaret edildi. Ekim ayında ‘Meme Kanseri Farkmdalık Ayı’ kapsamında servis ettiğimiz pembe çay saatimiz ise hanımlar tarafından ilgiyle karşılandı” diyen Şahlı, çay saati servisini farklı temalarda yapmanın olumlu katkıları olduğunu da söylüyor. Şahlı, “Çay saatimizde dönem dönem arp ve piyano eşliğinde yapılan sunumlar bizi farklılaştıran hizmetlerimiz arasında” diyor. Shangri-La Bosphorus, İstanbul’un çay saati fiyatı 89 TL.

RENAISSANGE POLAT İSTANBUL H0TEL

20 YILDIR DEVAM EDİYOR

Renaissance Polat İstanbul Hotel, beş çayı geleneğini yaklaşık 20 yıldır devam ettiriyor. Çay saatine genellikle otelin yakın çevresinde ikamet eden ev hanımlarının ve kutlama yapmak amacıyla gelen misafirlerin ilgi gösterdiğini söyleyen otelin Yiyecek&İçecek Müdürü Timuçin Gündüz, “Çay saatimizde her güne özel şefin spesiyalitesi servis ediliyor. Kişi başı 90 TL ödenen çay saatimizde 10 kişi ve üzeri gruplarda indirim uygulanıyor” diyor. Çay saatinde ayda ortalama 500 kişiyi ağırladıklarını belirten Gündüz, “Türkiye genelinde Renaissance Polat İstanbul Hotel, Rena-issance İstanbul Polat Bosphorus Hotel ve i® Polat Erzurum Resort Hotel olmak üzere üç otelimiz bulunuyor. Bunların içinde çay saati sadece Renaissance Polat İstanbul Hotel’de düzenleniyor ve yoğun ilgi görüyor” diyor.

CONRAP İSTANBUL BOSPHORUS

OTELDE KONAKLAYANLAR İLGİ GÖSTERİYOR

Conrad İstanbul Bosphorus’da misafirlerine çay saati hizmeti sunuyor. Otelin Yiyecek İçecek Müdürü Melih Seçen, ocak ayı itibariyle çay saati servisine başladıkları bilgisini veriyor. “Sosyal yaşamı seven, çay saati alışkanlığı olan ve özel etkinliklerini çay saatimizle zenginleştirmeyi tercih eden tüm misafirlerimizi ağırlıyoruz” diyen Seçen, otelde konaklayan misafirlerin de çay saatine ilgi gösterdiğini söylüyor. Kişi başı 80 TL ödenen çay saatinde misafirlerine zengin bir menü sunduklarım belirten Seçen, “Tüm çay saati ikramlarımız ödüllü şeflerimiz tarafından hazırlanıyor. Misafirlerimize çay saati semsimizi kişiye özel hazırlanmış stantlarla sunuyoruz” diyor.

MADO

ULAŞILABİLİR FİYATLARI VAR

Misafirlerine beş çayı konsepti sunan kafeler arasında Mado öne çıkıyor. Fir-manın Genel Koordinatörü Mehmet Yılmazoğlu, beş çayı hizmetiyle ilgili İT” “Açık büfe uygulayan şubelerimizde 10 yılı aşkın süredir bu hizmeti veriyoruz.Menü içerisinde yapmış olduğumuz beş çayı tepsisini ise ilk kez beş yıl önce uyguladık. Şimdilerde bazı şubelerimizde sadece kış aylarında devam ediyoruz” diyor. Çay saatine Anadolu’da daha çok ev hanımlarının ilgi gösterdiğini söyleyen Yılmazoğlu, misafirlerine kısır, merci-mek köftesi, içli köfte, çiğ köfte, dolma, sarma ve börek gibi yöresel lezzetler sunmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Çay saatinde Türkiye genelinde 15 bin kişi ağırladıklarım söyleyen Yılmazoğlu, “Yöresel ürünlerle bir menü oluşturmaya ve herkes tarafından ulaşılabilir fiyatlarla satış yapmaya çalışıyoruz” diyor.

Çayın yanında afiyetle…

Shangri-La Bosphorus, İstanbul’un çay saati menüsünde yer alan Çarşamba Pide, misafirler tarafından çok beğeniliyor.

Otelin şefi pidenin tarifini şöyle veriyor: Malzemeler: Pide hamuru için; 1800 gr un, 10 gr maya, 1 litre ılık su, 1 adet yumurta sarısı, 10 gr tuz. Pidenin içi için; 4 adet orta boy soğan (soyulmuş ve ince doğranmış), 1.5 kg dana kıyma, 10 gr tuz, 10 gr toz karabiber, 5 gr pulbiber, 100 gr tereyağı, 100 gr su.

Yapılışı: Pide hamurunu hazırlarken bir karıştırma kabının içinde ılık su, maya, tuz ve yumurta sarısı karıştırılıyor. Daha sonra unun 1500 gramı karışıma ilave ediliyor. Yumuşak bir hamur elde ediliyor. Hamur yarım saat buzdolabında bekletiliyor. Daha sonra hamurdan 130-140 gramlık parçalar alınıp elle ya da merdaneyle açılıyor. İç malzeme için bir tencereye su ve kıyma konulup kavruluyor. Ardından soğanlar ilave edilip 5-10 dakika daha pişiriliyor. Son baharatlar ilave edilip soğumaya bırakılıyor. Soğuduktan sonra açılan hamurun içine kıymalı karışım konulup iki tarafı kapatılıyor. Hazırlanan pideler önceden 240-250 derecede ısıtılmış fırında 5-8 dakika arası üzeri kızarıncaya kadar pişiriliyor. Fırından çıkınca üzerine tereyağı sürülüp servis ediliyor.

ŞEBNEM CAN KILINÇARSLAN
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir