Hem indirim hem de hediye…

Hem indirim hem de hediye…

YENİ yıla sadece bir hafta kaldı. Yılbaşı alışverişlerinin hızlandığı bu dönemde, alışveriş merkezlerinde tabiri caizse iğne atsan yere düşmüyor. Neredeyse tüm dükkanlar hınca hınç dolu. Perakende mağazaların indirim kampanyalarının üstüne bir de AVM yönetimlerinin düzenlendiği kampanyalar eklenince hazır giyimden elektroniği kozmetikten aksesuara tüm ürünlerin alışverişi ciddi oranda artmış durumda. AVM’ler düzenledikleri kampanyalarla ziyaretçilerine arabadan elektronik ürünlerine birçok ürün hediye ediyor. Hatta AVM içinde nakit para yerine geçen kartlar dağıtanlar bile var.

POP-UP SHOP

Palladium Ataşehir AVM Müdürü Ayşen Yerşen, ziyaretçileri yılbaşı için birbirinden keyifli ve butik ürünlerle buluşturduklarını söylüyor. Yerşen, “Sevdiklerimize yeni yıl hediyesi aradığımız bu özel günde yeni yıl Pop-up Shop düzenleyerek butik tasarımcılara yer verdik ve çok çeşitli ürünlerle buluşmalarını sağladık. Ayrıca AVM içerisinden belli bir oranda alışveriş yapan ziyaretçilerimize anında hediye vereceğimiz yeni bir kurgu üzerinde çalışıyoruz. Yeni yıl Pop-Up Shop, 15 Aralık’ta başladı, 31 Aralık tarihine kadar devam edecek. Diğer kampanyamızı ise 28-31 Aralık tarihleri arasında yapmayı planlanıyoruz” diyor.

Palladium Ataşehir AVM’yi hafta içinde 25 bin, hafta sonunda ise 35 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Yerşen, yılbaşı döneminde bu rakamlarda yüzde 20 civarında artış olmasını beklediklerini ifade ediyor. Merkezde 190 mağazanın bulunduğunu da kaydeden Yerşen, bu dönemde özellikle mücevher ve hediyelik eşya alışverişinde artış olacağını vurguluyor.

1 MİLYON 150 BİN TL BÜTÇE

Carousel ise bu yılbaşı müşterilerine hediye çekleri dağıtmaya hazırlanıyor. Carousel icra Kurulu Üyesi Orhan Demir, bu yılbaşı gerçekleştirecekleri kampanya, etkinlik, dekor gibi harcamalar için 1 milyon 150 bin TL bütçe ayırdıklarını söylüyor. Demir, “Carousel olarak her yıl olduğu gibi bu yılbaşı döneminde de misafirlerimizin yararına alışveriş yapmak için bizi tercih edecekleri bir kampanya planlıyoruz. Alışverişin artış gösterdi diği yılbaşı döneminde klasik hale gelen ve hediye uzun süre beklemek zorunda kalman çekiliş kampanyası yerine, müşterilerimizin alışveriş yaptıkları anda kazandıkları, hemen harcayabilecekleri, hem müşterimizi hem mağazamızı memnun edecek Carousel çekleri hediye etmeyi planlıyoruz.

İç ve dış cepheye yaptığımız yılbaşı dekorumuz ve yılbaşı etkinlik atölyelerimizle misafirlerimize yılbaşı heyecanını yaşatmak istiyoruz. Bu çalışmalar Ocak’ın ilk haftasına kadar sürecek” diyor. Carousel’in aylık ziyaretçi sayısının ortalama 850 bin olduğunu kaydeden Demir yılbaşı döneminde ise bu rakamın 1 milyon 150 bin kişiye ulaşmasını beklediklerini belirtiyor. 102 mağazanın bulunduğu CarousePdc yılbaşı döneminde daha çok hediyelik ürün alışverişinin yapıldığına işaret eden Demir, özellikle hazır giyim, kozmetik ve oyuncak mağazalarında yoğunluk yaşandığını vurguluyor.

2019’DA 19 BÜYÜK HEDİYE

Anatolium AVM Genel Müdürü Hakan Hoplamaz da perakende sektörünün en hareketli olduğu dönemlerden birinin yılbaşı dönemi olduğunu belirterek, bu yıl dört farklı kampanya düzenlediklerini açıklıyor. Bunlardan birinin food court bölümünde yer alan markalar için gerçekleştirdikleri “4 Yemek Alana 1 Yemek Menüsü Hediye” kampanyası olduğunu söyleyen Hoplamaz, kampanya kapsamında AVM bünyesinde bulunan kafe ve restoranlardan 4 defa alışveriş yapan ziyaretçilere bir yemek menüsü hediye edildiğini aktarıyor. Hoplamaz şöyle devam ediyor:

“Diğer kampanyamız “2019’da 19 Büyük Hediye” kampanyası. Kampanyayla AVM içinde yapılan alışverişler doğrultusunda en yüksek puanı toplayan 19 ziyaretçimize son model cep telefonu, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, tablet bilgisayar, mikrodalga fırın gibi birbirinden değerli hediyeler vereceğiz. Bu hafta ise “Yılbaşı Hediye Çarkı” kampanyasıyla çekilişsiz kurasız olarak 100 TL ve üzeri alışveriş yapan tüm ziyaretçilerimiz mağazalarımızdan hediyeler kazanacak.”

Açıldığı günden beri artan ziyaretçi grafiğinin Aralık aylarında en az yüzde 20’lik artış gösterdiğini söyleyen Hoplamaz, sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Alışveriş merkezimizde ulusal ve yerel 100’den fazla marka bulunmakta. Yılbaşı döneminde özellikle Ikea, Media Markt, Koton, LCWaikiki, Migros, Agora-land ve Cincmaximum markalarımızın cirolarında artış bekliyoruz. Ürün olarak aksesuar, altın, mücevherat, teknoloji ve ev dekorasyon ürünlerinin satışlarında artış olacağını öngörüyoruz.”

700 BİN ZİYARETÇİSİ VAR

Kiralamasını ve yönetimini JLL Türkiye’nin yaptığı AVM’lerden biri olan Balçova Kipa AVM ise bu yılbaşında belli bir tutarın üzerinde alışveriş yapan ziyaretçilerine yılbaşı konseptli hediyeler veriyor. Bunun yanında yılbaşı konseptli lisanslı çocuk etkinlikleri ve sinema bileti kampanyası da düzenlediklerini söyleyen AVM Müdürü Ercan Koç, sosyal medya yarışmaları da düzenlediklerini, tüm bu çalışmaların Aralık ayı boyunca devam ettiğini ifade ediyor. Ayda ortalama 700 bin kişinin ziyaret ettiği AVM’nin bu ay 800 bin kişi ağırlamayı planladığını belirtelim. Koç, 60 mağaza ve 20 kioskun bulunduğu AVM’de bu dönemde en çok elektronik ürünler, kozmetik ve gıda ürünlerinin satılmasını beklediklerini kaydediyor.

Yine JLL Türkiye’nin yönettiği Edirne’de bulunan Erasta AVM ise iki hafta sonunu kapsayacak şekilde yılbaşına özel “Hediye Kabini Kampanyası” düzenliyor. Biri bu hafta sonu gerçekleştirilen kampanyanın İkincisi ise 29-30 Aralık tarihlerinde yapılacak. Aynı gün içerisinde toplam 200 TL ve üzerinde alışveriş yapanlar kampanyaya katılabiliyor.

Bulgaristan’dan yoğun olarak ziyaretçilerin geldiğini, dolayısıyla başta hediyelik eşya mağazaları olmak üzere tüm sektörlerde satışın artacağım ifade ediyor.

PARA YERİNE GEÇEN KARTLAR

Gaziantep’in en çok tercih edilen AVM’lerinden biri de San-kopark. 163 mağazası bulunan AVM’nin ortalama aylık ziyaretçi sayısı 850 bin. Sankopark AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, tüketicilerin ilgisini çckcbilecek farklı bir kampanyadan söz ediyor. Büyükaksu, gün içerisinde en fazla alışveriş yapıp en fazla

Puan toPlayanlara aYnı gün 100 ile 3 bin TL arasında farklı tutarlarda para kartları dağıttıklarını söylüyor. Hafta birincisi ise bir adet iPhone X kazanıyor. 11 Aralık’ta başlayan kampanyanın 31 Aralık’a kadar süreceğini belirten Büyükaksu, “Sanko Park içerisinde marketten elektroniğe, giyimden aksesuara kadar tüm mağazalardan yapılan minimum 20 TL’lik alışveriş, kampanyaya katılım hakkı sağlıyor. Sıralama ve puan durumu www.sankoparkkazandiriyor.com web sitesi üzerinden anlık takip edilebiliyor. Kampanyayı facebook’tan paylaşan katılımcılar ise bonus puanlar kazanarak her gün binlerce liralık para kartları kazanabiliyor. Bu kampanyamız sayesinde ziyaretçi sayımız yüzde 18 artmış durumda. Bö denemde özellikle teknoloji ile kadm-erkek hazır giyim mağazalarında satışların canlandığı görülüyor” diyor.

GENÇLERİN UĞRAK YERİ

Konya’da bulunan Novaland ZJ, Outlet AVM ise yeni yıla müzik ziyafetiyle girmeye hazırlanıyor.

Genel Müdür Ersin Bal, yılbaşı akşamı Kırk6’lık adlı grubun özel bir konser vereceğini belirtiyor.

“Alışveriş merkezimizde 125 mağaza var. Yeni yılla birlikte özellikle genç müşteri sayımızın artmasını bekliyoruz. O yüzden daha casual markalara ağırlık verdik. 2019 yılıprojelerimizden olan yöresel sokağımız, alışveriş merkezimize ayrı bir hava katacak ahşap dükkanlardan oluşacak. Bu sokakta mahalle kültürünü AVM içinde yaşatmayı düşünüyoruz. Açıldığımız 2015 yılından bu yana yıllık yüzde 35 büyüyerek geldik. S Aylık ortalama kapı girişimiz 500-550 bin civarında. 2019 yılında 7 milyon kişiyi AVM’mizde ağırlamayı hedefliyoruz.”

Kiralamasını ve yönetimini KDM AVM Danışmanlık’ın yaptığı Kale Outlet Çenter ve Karadeniz Ereğli’de bulunan Ereylin AVM de çeşitli kampanya ve etkinlikler düzenliyor. 130 mağazasıyla hizmet veren Kale Outlet 40 gün 40 gece ismiyle kampanya düzenleniyor. Buna göre 40 gün boyunca her gün farklı bir hediye için çekiliş yapılıyor. Ereylin AVM’de 35 mağaza bulunuyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir