Jelâtinin alternatifi var mıdır?

Jelâtinin alternatifi var mıdır?

Jelâtin yüzde 100 hayvansal bir maddedir ve bitkiseli olmaz. Ancak glüten, agar, karajenan, ksantan zamkı ve petkinler gibi, beş tür bitkisel maddeden üretilen, jelâtin fonksiyonu gösterecek, kıvam artırıcı vardır. Glüten genellikle buğday gibi tahıllarda bulunan bir protein türüdür.

jelâtin3

• Glüten, buğday ya da diğer tohumların unları, nişastayı ayırmak için yıkandığı zaman, geride kalan dayanıldı, yapışma özelliği olan bir madde olup, hayvansal jelâtinin alternatifidir. Ancak bu ürün, gıdadan ziyade tutkal ya da tutkala benzer ürünlerde tercih ediliyor.

• Doğal bir polisakkarit olan agar (E406), ABD ve Japonyada, ‘rhodophyceae’ isimli farklı deniz yosunları tarafından üretilir.

• Doğal bir polisakkarit olan E407 karragenan/karajenan, Avrupa, Asya ve Amerika’da farklı deniz yosunları tarafından üretilir.

• Hemen hemen bütün meyvelerde, özellikle de elma, ayva ve portakalda bulunan doğal bir asit polisakkarit olan pektinler (E440); ticari olarak, elma küspesinden ve portakal kabuğundan üretilir.

• Doğal bir polisakkarit olan ksantan zamkı/ksanthan gum (E415), kanthomonas campestris tarafından şeker ve melasdan üretilir. Kıvam artırıcı, stabilizör ve emülgatör özelliktedir. Yüksek tüketimde, bağırsak mikroflorasının fermantasyonuna bağlı olarak, midede gaza ve şişkinliğe neden olabilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir