Kilo vermek bir matematik hesabıdır

Kilo vermek bir matematik hesabıdır

7000 KALORİDEN NASIL KURTULURUZ?

Uzman Diyetisyen
SİMGE ÇITAK

Yazın gelmesiyle birlikte herkesi bir kilo verme telaşı sardı. Aman bu telaşa kapılıp kendinizi sıkıcı ve sürdürülemez programlara mahkum etmeyin. Unutmayın geçici bir süre yapılan ve çok sıkı diyetler, sonrasında çok daha fazla kilo almanıza neden olur. Kalori saymak yerine beslenmeyi öğrenmeli ve yaşam tarzınızda ufak değişiklikler yaparak kalıcı çözümler bulmalısınız.

Kilo-vermek

Kilo vermek bir matematik hesabıdır

Kilo vermek demek; alınan kalorinin, harcanan kaloriden az olması demektir. Vücudun bir kilogram vermesi demek, 7000 kalori harcaması demektir. Aynı şekilde bir kilogram aldığınızda da fazladan 7000 kalori almış oluyorsunuz. Peki bir haftada beslenmenizde neleri azaltarak 7000 kaloriden kurtulabilirsiniz?

1- Günde kullandığınız kahve ve çaylarınıza attığınız 5 şekeri keserek, haftada 35 şekerden aldığınız; 700 kaloriyi almazsınız.

2- Her gün farkında olmadan ya da ikram edildi ayıp olmasın diye yediğiniz, 2 kare çikolatayı yemezseniz 50 kalori, haftada 350 kalori kazanırsınız.

3- Yemeklerin yanında iyi gidiyor diye içtiğiniz, hiçbir besin içeriği olmayan bir bardak asidi içeceği içmeseniz ya da kalorisiz olan içecekleri tercih etseniz, haftada 700 kalori de böyle kazanırsınız.

4- Sabahlan evden hızlı çıkmak zorunda kaldığınız ve kahvaltı edemediğiniz için dışarıdan aldığınız, poğaçaları kaldırıp, yerine 1 dilim ekmeğin arasına 1 dilim peynir koyup yeseniz, günde en az 150 kalori kazanırsınız. Böylece haftada 1050 kalori kazancınız olur.

5- Her gün eve geldiğinizde rahadamak için içtiğiniz 2 kadeh şarabı ya da 2 şişe birayı, 1 kadehe düşürerek 100 kalori kazanırsınız. Haftada 700 kalori.

6- Dışarıda yediğiniz salatayı sossuz isteyip, kendiniz zeytinyağı ve limon koyarak en az 100 kalori kar edersiniz. Bu da haftada size 700 kalori kazandırır.

7- Oğle yemeklerinde yediğiniz, 1 kase çorba ve 4 yemek kaşığı pilavdan birini tercih ederek, yaklaşık 200 kalori kazanırsınız. Tercihinizi çorbadan yana yapmanızı da tavsiye ederim. Çünkü; çorbalar hem tok tutar hem de sindirim sistemini rahadatır. Öğünlerde yaptığınız bu tercih, size haftada 1400 kalori kazandırmış olur.

8- Her tür tatlıyı severim ve her gün yerim diyen biriyseniz, bir dilim pasta veya baklava yerine sütlü bir tatlıyı tercih etmeniz size, yaklaşık 200 kalori kazandırır. Bu da haftada sizin 1400 kalori az almanızı sağlar.

Sadece bunlara dikkat ederek, bir haftada yaklaşık 7000 kalori az aldınız. Böylece bir kilogram verdiniz. Şimdi düşünün! Bunları yapmak çok mu zor? Sadece; yediklerinizin farkında olarak, küçük tercih değişiklikleri yaparak bir kilo verebiliyorsamz, vermek istediğiniz tüm kilolardan biraz daha dikkat ve sabırla kurtulabilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir