Kuzey Hindistan Tatil Destinasyonları Arasına Girdi

Kuzey Hindistan Tatil Destinasyonları Arasına Girdi

Yoganın anavatanı kuzey Hindistan tatil destinasyonları arasına girdi. Talep edenler ağırlıklı olarak orta üst gelir grubundaki beyaz yakalı kadınlar. Turlarda yoga eğitimlerinin yanı sıra özel geziler düzenleniyor ve etnik mutfaklar keşfediliyor…

TATİL planı yaparken nelerden etkileniyorsunuz? Eşinizin, sevgilinizin, çocuklarınızın istekleri mi yoksa dostlarınızın tavsiyeleri mi size yön veriyor? Öncelikleriniz neler? Çoğu zaman yapmak istemediğiniz halde sıradan bir tatile mahkum mu kalıyorsunuz? Hiç sadece kendiniz için tatil yapmak isteği duyuyor musunuz? “Bu sefer öyle bir yolculuğa çıkayım ki, hem kalabalıkta olayım hem de kendimle baş başa kalayım” dediğiniz oluyor mu? Eğer kafanızda böyle sorular dolaşıyorsa, bu tatil tam size göre…

Hem yurtdışında farklı bir tatil yapmak, hem de içsel bir yolculuğun kapılarını aralamak isteyenler için renkleri, gelenekleri, dilleri, dansları ve yemekleriyle dünyanın en ilgi çeken ülkelerinden biri olan Hindistan’a yoga turu yapmaya ne dersiniz? Bu turda binlerce yıldır yogilerin yaptığı gibi, Kutsal Ganj Nehri kıyısında veya kutsal Himalaya mağaralarında yoga ve meditasyon yapılıyor, antik tapmaklar ziyaret ediliyor.

mahal

Yoga eğitmeni Mert Güler bu tatili şöyle tanımlıyor: “Kuzey Hindistan’ın büyüleyici havasında, Himalaya Dağları’nın eteklerinde, Ganj Nehri’nin kıyısında, Tac Ma-hal’in buram buram aşkında ve rengarenk şehirlerdeki farklı yoga hocalarıyla çalışıyor, aşramlarına konuk oluyoruz. Kendimize köprü kuruyoruz…”

Yoganın merkezi Hindistan’da içsel bir yolculuk temalı bu tur, seyahat acenteleri tarafından genelde özel istek üzerine organize ediliyor; son günlerde de oldukça revaçta. Onların tabiriyle ‘kapalı grup’ olarak veya münferit olarak Hindistan’a düzenlenen bu turlarda hayat boyu hatırlanacak bir yolculuk yapmak mümkün.

ÖZEL GRUPLAR GİDİYOR

Hindistan’da yoga tatiline Delhi ile başlanıyor. Daha sonra ülkenin kuzeyindeki yoga bölgesi olarak nitelendirilen Dharamsala, Chandigarh, Rishikesh, Haridwar, Dehradun ve Agra gibi şehirler ziyaret ediliyor.

WTS Tur’dan Tülay Ersan, Hindistan’a yapılan bu turların organizatörlerinden biri. “Kapalı grup talebi olmadığı müddetçe bu turları münferit olarak yapıyoruz. Zira yoga ve benzeri sağlık ve özel ilgi alanı olan turlar için grup oluşturmak çok kolay değil, çünkü bu turu isteyenlerin tatil peri-yodları da birbirine uyum sağlamıyor” diyen Tülay Ersan, şunları aktarıyor: “Hindistan’a yaptığımız bu özel turlarda misafirlerimiz turun konseptine uygun olarak biraz daha dingin ortamları tercih ediyorlar, dolayısı ile münferit çalışmalar bu tip turlar için daha verimli oluyor.”

Bukla Tur’dan Okan Yenigün de, Hindistan’a düzenledikleri yoga turlarında “Meditasyon ve zihinsel kültür, zihinsel gelişim, zihinsel evrim” gibi temalara vurgu yaptıklarını ifade ediyor.

Yenigün’ün aktardığına göre tüm bunları yaparken 2 bin 82 metre yükseklikte kurulu bir Tibet kasabası McLeod Ganj, bağımsız Hindistan’ın ilk planlı şehri Chandigarh, kutsal Ganj’m doğduğu ve yoganın ana vatanı Rishikesh, Hinduların Rishikesh merkezli hac ziyareti Ganga Aarti, tapınaklar ve aşram şehri Haridwar, üç kutsal nehrin kesişim noktası Triveni Ghat, aşkın simgesi Tac Mahal görülenler arasında.

EN AZ BİR HAFTA

Hindistan’a yapılan yoga turları 7 gece 8 gün veya 13 gece 14 gün olarak programlanıyor. İlk durak başkent Yeni Delhi. Delhi’de, cıvıl cıvıl renkler, anıtlar, eski ve yeninin karışımı ve sokak lezzetleriyle tanışmanız öneriliyor.

Delhi’den sonra yoga bölgesine yolculuğunuz uçak veya tren gibi yerel araçlarla başlıyor. Bundan sonra farklı şehirlerde ve otellerde kalıp, her gün sabahlan güne yoga ile başlıyor, günün geri kalanını da tarihi ve turistik merkezleri ziyaret ederek geçirip günü yine yogayla tamamlıyorsunuz.

Haridwar, Rishikesh ve Agra gezeceğiniz üç kent. Harid-vvar’da Mansa Devi, Maya Devi, Daksha Mahadev Tapmağı, Sapta Rishi Tapmağı Chandi Devi ve Ramanand Ashram’ın da içinde bulunduğu aşram ve tapmaklar ziyaret ediliyor.

ÜÇ NEHRİN KESİŞTİĞİ YER

Rishikesh’de üç önemli nehrin (Ganges, Yamuna ve Saras-wathy) kesişim noktası olan Triveni Ghat görülüyor. Burası Rishikesh’deki en kutsal yıkanma yerlerinin başında geliyor. Uttarakhand’da 137 metre yüksekliğe kurulmuş olan demir Laxman Jhoola köprüsü ziyaret edilecekler arasında. Rishikesh’in en belirgin simgelerinden biri olan Lakshman Jhula Ganges Nehri üzerinden geçerek Rishikesh’ı ülkenin geri kalanına bağlıyor.

MERMERİN RÜYASI TAC MAHAL

Programda Agra turu olmazsa olmazlar arasında. Önceden Mughallarm başkenti olan şehir, şimdilerde “Mermerin Rüyası” olarak bilinen dünyaca ünlü Tac Mahal’a ev sahipliği yapıyor. 1630 yılında Mughul hükümdarı Shahjehan tarafından en gözde eşi Mümtaz Mahal için inşa edilen abide eşine olan sevgisinin bir göstergesi olarak biliniyor. Daha sonra Mughal dönemleri boyunca her bir hükümdarın yeni bir bölüm ekleyerek inşa ettirdiği, birçok saraydan ve odadan oluşan Agra Fort ziyaret ediliyor.

YILDA İKİ KEZ HİNDİSTAN

Yoga tatili için Hindistan’a götüren tur şirketlerinin yanı sıra günümüzde sayıları gittikçe çoğalan yoga merkezleri de var. Her yıl Hindistan’a iki farklı konsept ile iki farklı tur düzenleyenlerden biri ünlü yoga eğitmeni Mert Güler.

Mert Güler’in ilk düzenlediği tur, her yıl mart ayında yapılan Uluslararası Yoga Festivali turu. Yoganın başkenti olarak bilinen Rishikesh’te yapılan bu festivalde Güler, yoga ve sufi temalı çalışmasıyla hayranı olduğu Mevlana’nm öğretisini “Rumi, Love, Meditation” dersi ile yaklaşık 82 ülkeden bin kişiye aktarıyor. Festivale katılan lar aynı zamanda dünyaca ünlü yoga eğitmenleri ve spiritüel rehberlerin sohbetlerine katılma imkanı da buluyor.

Güler, Yoga Festivali turunun kapsamında neler olduğunu şöyle anlatıyor: “İlk önce Tac Mahal ziyaret ediliyor. Sonra Hima-layalar’ın eteklerinde konumlanmış, Ganj Nehri’nin doğduğu yere komşu Rishikesh şehrine, yoganın ana vatanına doğru yolculuk başlıyor. Burada farklı ekollerden 45 eğitmen ile 70 ders imkanı var. Mistik tapmak ziyaretleri ve törenler, Hint tarzı alışveriş imkanı ve meditatif müzik geceleri de yapıyoruz.”

Güler, Hindistan’a yılda ikinci kez düzenlediği yoga turu için “Kendimize doğru mistik ve içsel bir yolculuğa çıkıyoruz” diyor ve şöyle devam ediyor: “Dünyanın harikalarından biri olan Tac Mahal’e ziyaretle başlıyoruz, Dharamsala’da Tibet ve Dalai Lama kültürüyle tanışıyoruz. Farklı ve özel mimarili tapmak ziyaretlerinden sonra önemli hac mekanı olan ve kutsal şehir diye bilinen Haridwar’ı görüyoruz. Daha sonra Rishikesh’e geldiğimizde Ganj’m sularına yansıyor tüm benliğimiz. Himalayalar m eteklerinde oksijene ve dinginliğe doyuyoruz.”

YOGA ÜNİVERSİTESİNDE KAMP

İstanbul Yoga Merkezi sahibi Ayça Gürelman da, Hindistan’a yoga tatili için giden ve götürenlerden biri. Dünyadaki tek yoga üniversitesi Vi-vekananda’nın Türkiye temsilcisi olduklarım anlatan Gürelman, her yıl bir kez ağustos ayında 15 günlüğüne Hindistan’a yoga tatiline gittiklerini belirtiyor. Özellikle yoga uygulamaları ve felsefesi hakkında üniversite düzeyi de dahil olmak üzere bilgi edinmek ve aynı zamanda iki hafta boyunca yoga yapmak isteyenlerle Hindistan’a gittiklerini söyleyen Gürelman, şöyle konuşuyor: “Tatilimizde Vivekananda Üniversitesi kampüsündeki günlük normal programa dahil oluyoruz. Bu programda yoga duruşları, meditasyon, felsefe sohbetleri, nefes teknikleri gibi dersler var. Dersler dışında da aralara serpiştirilmiş yakın şehir turları yapıyoruz. Büyük gruplar değil de 10-15 kişilik gruplarla gidiyoruz. Gelenler daha çok kendi öğrencilerimiz oluyor ama dışarıdan da katılım olabiliyor. Konaklamayı kampüsün içindeki bize verdikleri VIP odalarda yapıyoruz, çevre gezilerinde de okulun bir öğrencisi bize rehberlik yapıyor.”

Yoga turunda neler var?

  • Tac Mahal
  • Himalayalar ve Ganj Nehri
  • Farklı ekollerde yoga ve meditasyonlar
  • Mistik tapınak ziyaretleri ve törenler
  • Hint ve Tibet mutfağı lezzetleriyle tanışma
  • Etnik alışveriş imkanı

Butik otellerde kalıyorlar

Yoga turları 10-20 kişilik gruplar için düzenleniyor. Katılanların yaş aralığı 30-50 arasında değişiyor. Gelir düzeyi ortalamanın üzerinde ve yılda birden fazla tatil yapma imkanı olan kişiler bu turları tercih ediyor.

WTS Tur’dan Tülay Ersan Hindistan’a yoga tatili yapmaya giden misafir profilini şöyle tanımlıyor: “Yaş aralığı orta yaş ve üzeri yoga ile ilgilenenler çoğunlukta. Bu turlarda kadınlar ağırlıkta oluyor. Yılda bir seyahat etme imkanı olanlar pek tercih etmiyor. Daha ziyade senede birkaç defa seyahat imkanı olan ve dolayısı ile bu seyahatlerinden bir tanesini dünyayı gezmekten ziyade kendi sağlığına özel olarak ayırabilecek ekonomik şartlara sahip insanlar tercih ediyor.” Bukla Tur’dan Okan Yenigün de yoga tatiline giden kesimi anlatırken şunları söylüyor: “Yaş aralığı 30-50 olan, beyaz yakalı olarak adlandırılabilecek, gelir durumu ortalamanın üzerinde olan kişiler Hindistan’a yoga tatili için gidiyor. Konaklamalarda beklenti beş yıldız değil, iyi bir lokasyonda yemekleri ve odaları güzel oteller yeterli geliyor. Bölge mimarisine uygun butik oteller her zaman tercih ediliyor. Hindistan turlarında gidilen şehirdeki en iyi otellerde kalıyoruz. Çünkü düşük yıldızlı otellerde iyi hizmet almak imkansız.”

İstanbul Yoga Merkezi’nden Ayça Gürelman’a göre yoga tatili için Hindistan’a gidenlerin sosyoekonomik yapısı B+ profil. Sakinleşmek ve stresini atmak isteyen orta kademe yönetici profili kadınlar bu tür tatili tercih ediyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir