Lazerle Göz Tedavisinde No Touch Tekniği

Lazerle Göz Tedavisinde No Touch Tekniği

Lazerle göz tedavisinin en yeni aşamalarından biri, ‘No Touch ’ tekniği. Gözün çizilmesi, gözden zar kaldırılması gibi işlemler olmaksızın sadece ışık tedavisiyle yapılan bu uygulama, gözün orijinal dokusunun tamamen korunmasını amaçlıyor.

GÖZLÜK VE KONTAKT LENSLERİNDEN KURTULMAK İÇİN DÜNYADA HER SENE YÜZ BİNLERCE KİŞİ LAZERLE TEDAVİ OLUYOR. Lazer tedavisi yeni bir yöntem değil, tüm dünyada 30 yıldan uzun bir süredir yapılıyor. Ne var ki pek çok kişi, sadece gözlerine bir şeyin ‘temas etmesi’ düşüncesinden bile rahatsız oldukları için bu tedaviden kaçmıyor. Tüm dünyada senelerdir başarıyla uygulanan ‘No Touch’ tekniği ile artık bu hastaların çekinmeden lazer tedavisi yaptırmaları ve gözlüklerinden, kontakt lenslerinden kurtulmaları mümkün. Veni Vidi Göz Merkezi Medikal Direktörü Dr. Ertan Sunay, ‘No Touch’ yönteminde gözün çizilmesi, gözden zar kaldırılması, gözden doku parçası çıkarılması gibi işlemlerin yer almadığını, gözün orijinal dokusunun tümüyle korunduğunu, sadece ışık tedavisi yapıldığını söylüyor. “No Touch lazer tedavisinde hasta sadece gözlerini açıp cihazdaki renkli bir ışığa bakıyor, o sırada ve saniyeler içinde lazer tedavisi gerçekleşiyor.

lazer ile goz tedavisi

Uygulama sırasında hasta rahatsızlık yaşamıyor, ağrı hissetmiyor, batma ve yanma oluşmuyor” diyen Dr. Ertan Sunay sözlerini şöyle sürdürüyor: “Tedavi sırasında hastanın gözünü oynatması da bir soruna neden olmuyor, çünkü cihaz göze kilitleniyor ve hasta gözünü oynattığında tedavi o saniyede otomatik olarak duruyor. Hasta yeniden cihazdaki ışığa baktığında da tedavi kaldığı yerden otomatik olarak devam ediyor. Klasik lazer tedavisinde gözün ön kısmından ince bir zar kaldırılıyor ve bu zarın altındaki dokuya lazer uygulanıyor. Tedaviden hemen sonra bu zar yatırılıyor ve orijinal yerine yapışıyor. Bu süreç, hasta için tümüyle kolay değil. Klasik tedavide zarın kaldırılması için göz küresine bir cihazın yerleştirilerek ciddi düzeyde vakum uygulanması gerekiyor ve bu işlem sırasında hasta rahatsızlık duyabiliyor. ‘No Touch’ tedavisinde bunlar genellikle yaşanmıyor. Klasik zar kaldırma yönteminde, tedaviden sonraki günlerde bu zarın kırışması, zarın altında iltihap gelişmesi gibi sorunlar oluşabilirken ‘No Touch’ tedavisinde bu sakıncalar ortadan kalkıyor.”

‘No Touch’ lazer tedavisinin en önemli avantajlarından biri de, göz dokusu ince olan kişilere de uygulanabilmesi. İnce dokulu gözlere klasik zar kaldırma yönteminin uygulanması mümkün değil. Zar kaldırarak yapılan klasik yöntemde, tedaviden sonra hastanın en az üç ay süreyle denize ve yüzme havuzuna girmesi yasaklanıyor ama’ ‘No Touch’ tedavisinden bir hafta sonra hastalar deniz ve havuza girebiliyor. Tedavi olan kişilerin dikkat etmeleri gereken tek şey, tedaviden sonra bir ay süreyle dışarıda güneş gözlüğü takmaları. Güneş gözlüğünün bina içinde takılması ise gereksiz. ‘No Touch’ tedavisinden sonra hastaların numarasız renkli kontakt lens kullanmalarında da hiçbir sakınca yok. Veni Vidi Göz Merkezi Medikal Direktörü Dr. Ertan Sunay, “Dünyadaki pek çok otorite, ‘No Touch’ yönteminin güvenli bir lazer tedavisi türü olduğunu savunuyor. Şu ana dek yaptığımız binlerce uygulamadan sonra, biz de aynı fikirdeyiz” diyor.

‘NO TOUCH’ LAZER TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİYOR?

• 18 yaşın üzerindeki kişilere (üst yaş sınırı yok)

• Miyoplara (uzağı göremeyenlere)

• Astigmatlara (bulanık görenlere)

• Hipermetroplara (yakını göremeyenlere)

• Korneası ince kişilere

• Keratokonus hastalarına (Cross tedavisiyle birlikte)

• Kornea nakli geçirmiş ama astigmatı düzelmemiş hastalara

• Katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanamamış hastalara

‘NO TOUCH’ TEKNİĞİ İLE…

• Tedavi sırasında göze temas olmuyor.

• Göz çizilmiyor, kesilmiyor, gözden parça çıkarılmıyor.

• ince göz dokusuna da uygulanabiliyor.

• Tedaviden sonra zar kırışması, zar altında iltihap gelişimi gibi sorunlar olmuyor.

• Tedaviden bir hafta sonra denize ve yüzme havuzuna girilebiliyor.
29 thoughts on “Lazerle Göz Tedavisinde No Touch Tekniği

 1. arkadaşlar ameliyat oldum bir buçuk hafta oldu bulanıklık devam ediyor bu doğru ama zamanla geçiyor tavsiye ediyorum olmanızı olun eğer dereceniz yüksek ise bir ay gibi bir süreden sonra zamanla gözün bulanıklığı düzelecek bu süre zarfında sabır ve titizlik şart bilgi almak isteyenler ulaşabilir 05064777784

 2. Arkadaşlar merhaba,yorumları okuyunca cok sasırdım tavsıye etmeyenler,memnun kalmayanlar.Aileden 5. kişi daha 2 gün önce bu ameliyatı oldu cokta mantıklı rakamlara.Söylenildiği gibi yanık kokusu,1 ay gecmesine ragmen ısık hassasiyetleri.Bu tekniğin zaten işlem yapıldıktan sonra günbegün görüşünüzün güzelleşeceği bilgisini benim kuzenlerime verildi.Bu tarz köklü kararlar verirken mutlaka cihaz önemli evet ama doktorunuzun kim oldugu, bu işlemi kaç hastada uyguladıgı cok onemli.Bu no touch cihazından İstanbul da bir elin parmaklarını gecmeyecek sayıda yerde oldugu aşikar.Benden size tavsiye doktorunuzla uzun uzun konusup sonra olun bu operasyonu.Bizimkilerin gittiği doktor GOP Medical Parktan Doçent Dr. İsmail Özgür Şanlı.İrtibata geçip sorularınızı sormanz için ordan bir görevlinin telini de yazıyorum.05547695223.

 3. Merhaba,
  bende veni vidi Rıza beye gittim bu notack tedavisi YAPTIRICAĞIM 6 MAYISDA BU YORUNLARI GÖRDÜKCE İÇEME ŞÜPHE DÜŞTÜ YAPTIRIM MEMNUN KALAN YOKMU

  1. sayın reyhan hanım lazer olmadıysanız ve acıliyeti yoksa birkaç yıl bekleseniz teknoloji biraz daha gelişebilir. olduysanızda sonuçları yazınki olacaklara bilgi olsun geçmiş olsun

 4. arkadaşlar bilgi almak için şu numarayı arayın demek yerine buraya yazsanız keşke durumunuzu. biçok kişiye aynı anda ulaşmış olursunuz.

 5. veni vidi bağdat caddesindeki göz hastanede sol gözümden tetkikler sonucunda notouch lazer sistemi ile ameliyat oldum. maalesef ameliyat olduğum sol gözüm 1.5 numara astiğmat ve 1 numara miyop artışı olmuştur. gözümde iyileşme olmadığı gibi daha da kötüleştim. 23 kasım 2015 tarihinde olduğum ameliyat sırasında 1 ay gibi sürede iyileşeceği söylediler ama malesef ameliyattan sonra gözümde 5 ay geçmesine rağmen düzelme olmadığı gibi daha da kötüleşti. Bu lazer sistemi ile ameliyat olacaklara tavsiyem iki kez düşünerek benim durumuma düşmemeleridir.

 6. veni vidi bağdat caddesindeki göz hastanede sol gözümden tetkikler sonucunda notouch lazer sistemi ile ameliyat oldum. maalesef ameliyat olduğum sol gözüm 1.5 numara astiğmat ve 1 numara miyop artışı olmuştur. gözümde iyileşme olmadığı gibi daha da kötüleştim. 23 kasım 2015 tarihinde olduğum ameliyat sırasında 1 ay gibi sürede iyileşeceği söylediler ama malesef ameliyattan sonra gözümde 5 ay geçmesine rağmen düzelme olmadığı gibi daha da kötüleşti. Bu lazer sistemi ile ameliyat olacaklara tavsiyem iki kez düşünerek benim durumuma düşmemeleridir. Fatih bey düzeliyor diyor inşallah dediği gibi olur.

 7. Merhaba, bende yaptırmayı düşünüyorum yaptıranlar durumlarıyla ilgili bilgi verirlerse çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 8. Bilgi almak isteyen arkadaslar ulasabılır burdanda tel numarasından da bır arkadasım yaptırdı 3-4 gun once 546 916 02 94

  1. Neden tavsiye etmiyorsunuz? Ben de yaptırmayı dusunuyorum neye dayanarak tavsıye etmıyorsunuz ogrenebılır mıyım? Ayrıca eger buraya gerı donus yapamazsam 5469160294 lu numaraya neden tavısye etmedıgınızı soyleyebılır mısınız? Tesekkur ederım

  2. Operasyon sonrasında ışık hassasiyeti olarak tanımlanan durum, bilgisayar, televizyon ve telefon ekranlarına hiç bakamamak, ışık açık olan odada, AVM gibi mekanlarda duramamak, alnınızda ışık patlamaları hiss yaratması anlamına geliyor ve bu durum 2.5-3 ay sürebiliyor. Halen en düşük parlaklıkta yazabiliyorum. bu durumu kendileri beni telefonla aradığında söylediğimde her göz aynı değil bazı gözler geç iyilleşebiliyor veya bu türden etkiler görülebiliyor dediler. Ameliyatta önce Astigmatım yoktu, 0.25 astigmat belirlendi, o da başka bir hastanede söylendi. Numaralar artarak geri gelebilir ileride ve bu durum yeni bir lazer veya ışın tedavisi gerektirabilir. İmzalanması gereken belge ameliyat için ödeme yapıldıktan sonra veriliyor. İçeriğini gittiğinizde okursunuz. Kolay iyileşen bir ameliyat değil yabancı sitelerde de iyi şeyler okumadım. Tavsiye etmiyorum, benim düşüncem budur. Ameliyattaki yanık kokusu halen aklımda.

   1. İlginize ve cevabınıza teşekkür ederim.Aydınlattınız
    ben de bır kac kısıyle gorustugum de buna benzer fıkırler duydum derın bır arastırma yapmama ragmen genelde olumsuz tepkıler alıyorum Bılgı almak ıstersenız yukarı dakı numaramdan ulasabılırsınız

 9. VeniVidi adlı hastane, kurum sosyal medya hesabına no touch tekniği ile ilgili yazdığım şu soru içerikli yorumuma cevap vermek yerine sorumu kaldırmış ve beni engellemiştir:

  “Temassız lazer gibi önemli bir hizmeti, yeniliği ülkemize taşıdığınız için müteşekkiriz öncelikle. Bilindiği gibi teknoloji standartlarını bulunduğu ülkelerin mevzuatları belirler. AB’nın ayrı, ABD’nin ayrı, Uzak Doğu’nun (Japonya, G. Kore, vb) ayrı standartları var. Bu bakımdan soruyorum. Örneğin bazı göz hastaneleri kullandığı cihazları da, menşeleri de tanıtımlarında kullanıyor. Sizin kullandığınız temassız lazer cihazlarının menşei neresidir. Batı’da, gelişmiş ülkelerde bu teknolojiyi kullanan ülke ve kurumlar hangileridir? Teknolojinin içeriği, işleyişi, çalışma esas ve prensipleri hakkında neden ileri, şeffaf ve açıklayıcı bilgi yoktur tanıtımlarınızda. Diğer temel soru ise Hipermetrop’ta, korneası ve ilgili diğer şartları uygun olmak varsayımıyla, maksimum kaç dereceye kadar işlem yapabiliyorsunuz? Göz kuruluğuna sebebiyet verme noktasından diğer teknolojilere göre durumu nasıldır? Katarak ve diğer operasyonların ötesinde özellikle Hipermetrop olanlar bu işlem sonrası ileriki yaşlarda Presbiyopi veya Keratokonus olduğunda yeni operasyon için sıkıntı yaşar mı?”

  Bu soru içerikli yorumum ilgili hastane tarafından cevaplamak yerine yayından kaldırılmıştır.

  Ayrıca başka bazı göz hastaneleri bu yönteminle (no touch) ilgili “bu yöntem ile tedavi olduktan 6 ay sonra görüş daha da kötü hale gelebilmekte, geçici bir çözüm olarak görülmekte, tavsiye edilen bir yöntem olmadığı için hastanemizde kullanmıyoruz.” demektedirler.

  Neden bu hususlarda bilgilendirme yapmıyorsunuz. Biz bu teknolojide kobay mıyız acaba? Üniversite Hastanesi görevi mi yapıyorsunuz gelişmiş ülke veya teknoloji merkezlerine? Yahut ticari bir pazarlama yöntemi midir? Neden yaygın bir yöntem değil bu teknik? Bu işe büyük yatırımlar yapan, güçlü sermayesi olan sağlık kurumları bu tekniği neden kullanmaz da küçük, butik bir kurum kullanır?

  Hangi batılı akademik yayınlarca ve batılı otorite kurumlarca bu teknik onaylanmış, tavsiye edilmiştir?

  Bir TV programında bu tekniği anlatan hekim temasın olmamakla birlikte ilgili dokunun kaldırıldığı ve operasyon sonrası lens takıldığı gibi anlama gelecek bir ifade kullandı. Bu hususlar hakkında neden detaylı bilgi verilmez de hep kaçamak, yüzeysel, özendirici, çeldirici, telkin edici ve pazarlamacı bir üslup kullanılır?

  TV programlarındaki tanıtımlarınız için reklam ücreti ödüyor musunuz, yoksa haber mahiyetli programlar mıdır?

  Bu suallere acilen ilgili kurum ve hekimlerden cevap bekliyoruz?

  1. TV lara cikan cok az doktor haricindeki tum doktor ya da saglik yetkilileri yuklu bir meblag odeyerek cıkıyorlar kanallara.Reklam kokmak degil zaten reklam.Bilgilerinize

  2. Merhabalar, öncelikle sosyal medya hesaplarımızda adınıza herhangi bir engelin mevcut olmadığını belirtmek isteriz.Tüm sorularınızın cevapları kurumsal web sitemizin No Touch Laser sayfasında ayrıntılı olarak ve açık ifadelerle verilmiş durumdadır. Verilen bilgilerin bilimsel kaynakça listesi de aynı sayfada yer almaktadır. Bu bilgilerin, TC Sağlık Bakanlığına başvurularak doğrulanması da mümkündür (Bakanlık, No Touch tedavisi için gerekli iki cihazı Prof Reşat Belger ve Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanelerine almış ve uygulamayı başlatmış durumdadır). Bilginizi rica ederiz. Referans için linke tıklayabilirsiniz. https://www.venividigoz.com/goz-hastaliklari/no-touch-lazer–goze-temassiz-uygulama

 10. Merhaba arkadaşlar ben geçen hafta çarşamba oldum 4.500 herşey dahil ödedim şuan bulanık görüyorum bir haftaya düzelecek dendi bakalım sonuç inşallah iyi olur bilgi almak isteyen olursa yada yaptıracak 5320607600 bilgi alabilir

 11. Merhaba bende bu ameliyatı olmak istiyorum fiyatı 4000 tl ama olan varsa biraz bilgilendirebilir mi?

  1. Dünya göz hastanesinde kampanya var 2000 tl
   Ben gecen hafta oldum ilk üc gün cok berbat geciyor bir hafta gecti hala bulanik görüyorum yorumlari okuduktan sonra kaygilarim artti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir