Light yiyorum yemesine de, gram veremiyorum

Light yiyorum yemesine de, gram veremiyorum

Melike (23)

Ergenliğinde rejime girdiği gibi havuç üstüne havuç, kepekli galeta üstüne kepekli galeta yiyen Melike online mı? Melike neredeyse her diyet yaptığında kilo alan biri, maalesef tek suçu “aç kalmadan kilo verin” sloganını ezberlemesi. Sürekli light yiyen, lezzetsiz yemeklerle kendini cezalandırdığında mutlu olan, kilo verme konusunda umudunu hiç yitirmeyen biri. Üstelik onu uyaran bir kişi bile yok.

“Versene telefonunu, benimki çekmiyor, şu kuaförü senden arayayım Sibel”

Son aramalar, Light Melike Hanım mı? Şok. O an, bir an için beynim karıncalandı, soğuk soğuk terledim. Bunlar benimle dalga mı geçiyorlar, arkamdan mı konuşuyorlar? Bütün insanlar mı saçma sapan, güvenecek, iyi olan kimse mi kalmadı etrafta cidden?

Light yiyorum

“N’oldu tatlım?”

“Light Melike Hanım ne ya? Siz benimle dalga mı geçiyorsunuz Sibel?”

“Hayır tatlım, olur mu öyle şey, senden önce başka bir Melike daha vardı öğrencim, sen aradığında direkt tanımak için, light koydum isminin başına, o da hep light şeyler yediğimiz için birlikte.”

“Allah Allaaah, diğerinin adının başına bir şey koysaydın hatırlamak için, işe bak, rezil oluyormuşum farkında olmadan.”

Dedim ve çıktım stüdyodan…

Pilates dersi alıyorum. Özel ders. Hocam da harika, çok iyi anlaşıyoruz. Dersi yoksa benden önce ya da sonra, kesin kahve içiyoruz. Ya da light cola. Bende hep kalorisiz aüşhr-malıklar olur, onları yiyoruz. Aslında o zayıf, ihtiyacı yok ama kadm kafası işte, kalori almasam daha iyi diyoruz hep…

Bazen bünyemden gerçekten nefret ediyorum. Hayatım boyunca hep tombul oldum. Hani o erkeklerin “ele avuca gelen” dediklerinden. Ama birkaç kilo alsam “şişko”, birkaç kilo versem “fıstık” olacağım.

Tabii ki önceliğim kilo almamak ama vermek için ne kadar çabalasam da veremiyorum. Gerçekten tanıdığım herkesten az yiyorum. Light ürünlerin tamamını ben satın. alıyorumdur herhalde. Light cola’dan light peynire, bisküviden çikolataya kadar, o diyet reyonlar var ya, işte onlarda ne varsa hepsini ben yiyorum. Light makarna, en az yağlı olan ne varsa onun çorbası, light krema, light kahve… Light nerede, ben orada işte anlayacağın.

Ama bir gram vermedim daha. Hani hep derler ya beslenme alışkanlığını değiştirmen gerek diye, değiştirdim, tam 2 senedir her şeyimi light yaptım, hala tek gram veremedim. Hatta biliyor musun, biraz abartsam o light şeyleri, kilo bile alırdım.

Sorun nerede anlamıyorum. Herkes yağlı yağlı yiyor, ben tatsız tuzsuz lezzetsiz. Onların umurunda değilken benden daha zayıflar, benim çok umurumda ve şişko olmaktan ödüm kopuyor.

Diyet yap demeyin ne olur, zaten aç ve mutsuz geziyorum, daha neyin diyetini yapayım? Pilates yapıyorum, sıkılaşıyorum, hafif yiyorum, peki neden kilo veremiyorum?

Selam Melike,

Her şeyi light yemek düşünüldüğü gibi “O” kalorili beslenmek demek değil. Pek çok insan light ürünlerin kalorisinin yok olduğunu sanıp, normalde yediğinden daha fazla miktarda bu ürünlerden tüketebiliyor. O zaman da her şeyi light yemenin bir anlamı kalmıyor.

Yapılan bilimsel çalışmalar kişinin besini masum görmesi ile tüketim fazlalığı arasında bir doğru orantıdan bahseder. Psikolojik olarak ortaya çıkan bu etki ile kalorisinin düşük olduğuna inandığımız besini daha fazla yeme davranışı gösteririz. Etiket okuma alışkanlığı sayesinde ise gerçek ortadadır ve karar sana aittir.

Light ürün ne demek onu bilmek gerekiyor. Light ürün, türevlerine göre %30 daha az kalori içeren veya %50 daha az yağ içeren ürünlere konulan etikettir. Peki bu kalori azaltmayı nasıl yapıyorlar? Bazı ürünlerde şeker yerine tatlandırıcı (doğal veya yapay) kullanarak ya da besinin yağını azaltarak…

Bir danışanım, bolca yediği light bisküvilerin 3 adetinin 1 dilim ekmeğin kalorisine eşit olduğunu öğrendiğinde dehşete düşmüştü. Kalorisiz sanıp günde 2 paket yiyormuş! Etiket okuma alışkanlığın olursa bunları bilebilirsin. Light çikolatanın, normal çikolatadan sadece 40 kalori farkı vardır. Bu nedenle etiketleri lütfen okuyunuz!

Light süt, yoğurt ve peynir meselesine gelirsek… Normal mi, light mı tüketmeliyiz? Burada en önemli etken hangisinin tadını daha çok sevdiğimiz olmalı. Mesela ben light peynirin tadını seviyorum. Peynirlerimi light yiyorum. Ama asla sütü ve yoğurdu light tüketemiyorum. Tadı çok kötü geliyor, su gibi. Kahvemi bile light sütle içemiyorum. Sen de hangisini nasıl sevdiğine bakmalısın. Normal peynirin 30 gramıyla, light peynirin 25 gramı eşit. Normal sütün 200 mİ’siyle, light sütün 250 ml’si eşit. Tercih senin! Her şey miktarda biter! Sırf light diye sevmediğin ürünleri, zevk almadan tüketme!

Bu durumda light ürün tüketme demiyorum. Miktarı kontrol ettiğimiz sürece light ürünlerden faydalanabiliriz. Sınırsız yenen her şey bize zarar verir. Bu nedenle şunu bil ki light veya düşük kalorili olan yiyecekler sadece; 1 tane yerine 2 tane yiyebilirsin demektir. Yani paket paket değil! Biraz daha fazla yemek veya diyetine çeşit katmak için bu ürünleri tüketebilirsin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir