Muhteşem karın kaslarına sahip olmak

Muhteşem karın kaslarına sahip olmak

Karın kaslarınızın olması fonksiyonel bir core bölgesi gücüne sahip olduğunuz anlamına gelmez. Ancak hiç şüphesiz seksi ve fit bir vücudun göstergesidir.

Muhteşem karın kaslarına sahip olmak için her türlü diyeti, arınmayı ya da egzersiz programını denediyseniz, artık dikkatinizi core bölgenize çevirmenin vakti gelmiş demektir!

Hepimizin daha fit ve daha sağlıklı olma yolunda faizi motive eden bir hedefi vardır.

Bu hedefler kilo kaybından gücü arttırmaya kadar değişiklik gösterebilir. Fakat pek çok kişi için düz bir karnın ‘fit’ bir vücudun işareti olduğu yadsınamaz bir gerçek. Karın kaslarına odaklanan derslerle sınırlarımızı zorluyoruz ya da şişkinlikten mümkün olduğunca insancıl bir şekilde kurtulmak için diyet yapıp yapıp bozuyoruz. Evet, sonunun gelmeyeceğini bile bile hiçbirimiz bunlardan vazgeçemiyoruz. Cipsler ve kurabiyeler işi bozmadan önce, tabii ki bir sürü arınma ya da karın hareketi yapmış olabilirsiniz. Ancak karın kasları, fit bir vücudunuz olduğunun kanıtı değil. Karın kaslarınızın olması fonksiyonel bir core bölgesi gücüne sahip olduğunuz anlamına gelmez. Fakat hiç şüphesiz seksi ve fit bir vücudun göstergesidir. Uzmanlara göre; karın kaslarına değil, tüm core bölgenizi güçlendirmeye odaklanmalısınız. Bu yazıda güçlü bir karın hedefine ulaşmada önemli olan 10 noktayı paylaşıyoruz. 8 hafta sonra yeni karnınızla görüşmek üzere!

duz karin

HERŞEY KARINDA
Farkı bilin!

Genelde insanlar core bölgesi ve karın kaslarının aynı şeyler olduğunu düşünür, ancak bu ne yazık ki sıklıkla yapılan bir hatadır.

Karın kasları sadece 4 grup kastan oluşurken, core bölgesinde toplam 11 kas bulunmaktadır. Yani güçlü karın kasları, güçlü bir core bölgesi anlamına gelmiyor. Peki sadece karın kaslarını çalıştırmak varken neden tüm core bölgesini çalıştıralım ki? Uzmanların söylediğine göre, çok çalışan bir core bölgesi daha iyi görünür. Sadece rectus’u çalıştıracak, acıya ve ağrıya neden olacak crunch hareketiyle uğraşmak yerine, core bölgenize bağlı tüm büyük kas gruplarını çalıştıracak (plank hold, squat, mountain climber gibi) hareketleri bir araya getirerek antrenman yapın.

Büyük düşünün!

Quad kasları, diz arkaları ve kalça kasları gibi derin kasların yanında, core bölgesinin büyük destekçilerini de unutmamak gerek. Bu konudaki diğer bir yanılgı ise büyük poponun güçlü olduğudur. Ancak bu büyük kaslar kendini kapatıp, bel gibi çevresindeki küçük kaslara bağlı olarak varolabilir. Bu da ağrı ve sakatlığa neden olabilir.

Duruşunuzu kontrol edin! Duruş bozukluğu, çalışma ortamımızdan ötürü oldukça yaygın bir hale geldi ve bu durum göz ardı edilebilecek bir konu değil. En azından dış görünüşünüzü etkiler. Omuzlarınızın daha düşük ve kambur, karnınızın da oluğundan daha şişkin görünmesine neden olur. Ayrıca çok daha ağır etkileri de olabilir. Omurga bölgesinde iskemi dokular (oksijen almayan dokular) görülmeye başlayabilir. Bu durum da eğriliğe neden olabilir ve böylece bel kemiğinde oluşan baskı beynin kaslarla iletişime geçebilme becerisini etkiler. Sürekli kambur duruyorsanız, sırtınızı uzatarak duruşunuzu ayarlamaya çalışın. Karın kaslarınızın uzadığını ve kalçalarınızın geriye doğru gittiğini hissedeceksiniz. Böylece kalça kaslarınız daha yuvarlak ve şekilli görünecek. Bu kadar çabuk sonuç vermesini beklemiyordunuz değil mi?

Sırta dikkat!

ister travmatik bir olay sonucu, ister aşınma sonucu ortaya çıkmış olsun; bel fıtığı oldukça yaygın olarak rastlanan bir problemdir. Bükme, döndürme, çevirme ve ağır taşıma disklerin verimini düşürür. Fakat, düzgün duruş ve güçlü bir core bölgesi, omurga sağlığınıza karşı duran tehlikeyi ortadan kaldırır.

Güçlü bir bitiriş Core bölgesi egzersizleri, kardiyo gibi deri altı ya da iç organlardaki yağları yakmaz. Core bölgenizin altında bulunan kasları aktive eder ve yağlarınızdan kurtulduğunuz an bu kaslar ortaya çıkar. Dahası, core bölgesi egzersizleri; gücünüzü, enerjinizi, dayanıklılığınızı ve koordinasyonunuzu da geliştirir. Kazan kazan!

UZMAN ÖNERİLERİ

Sonuçları maksimuma çıkarmak için 3 ipucu…

1- BUGÜN BAŞLAYIN

Yakında tatile gidiyor olabilirsiniz ya da doğum gününüz yaklaşmış olabilir, yani sağlıklı yaşamayı ertelemek için her zaman mükemmel mazeretleriniz olacaktır. Şunu hatırlamanızda fayda var: Yaptığınız küçük seçimler asıl değişimi yaratır.

2- PROGRAMA UYUN

Egzersizinizi sabah yapıp aradan çıkarmak sizi iyi hissettirecektir. Ancak böyle bir şansınız yoksa kendinize zaman yaratın ve çevrenizdekileri de o gün egzersiz yapmamanızın mümkün olmadığından haberdar edin.

3- YARDIM İSTEYİN

Etrafınızda aklınızı çelen bir sürü şey varken azimle devam etmek zor olabilir. Çevrenizdeki insanların planınızdan haberdar olduğundan emin olur. Kim bilir belki onlar da size katılmak ister.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir