Cildiniz Sağlıkla Işıldasın

Cildiniz Sağlıkla Işıldasın

Yaz boyunca deniz, kum, güneş derken cildiniz yorgun düşer. Bahar ayları, bu olumsuz etkilen ortadan kaldırmak kadar, cildi kışa hazırlamak için de iyi bir fırsat!

Aslında öncelikle hatırlanması gereken, cildin mevsim geçişlerinde daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğu… Sağlıklı bir cilt için ilk kural temizlik. Nemlendirmek ve güneşten korumak da önemli. Bu arada bir küçük hatırlatma: Uzmanlar sıcak havalarda, cildin hassasiyetini arttıran kozmetik operasyonlardan uzak durulmasını öneriyor. Soyma, zımparalama ya da lazer gibi ölü cilt dokusunu ortadan kaldıran yöntemlerden herhangi birine başvuracaksanız, biraz daha bekleyin.

Yaz sonrası ışıldayan bir tene kavuşmak için, yıpranmış ve kalınlaşmış derinin yenilenmesi öneriliyor. Cilt bakım merkezlerinde, hızlı ve kalıcı cilt yenileyici kürler hazırlanıyor. Bu kürlerde kullanılan A, C, E, B5 vitaminleri ve minerallerin cilt için antioksidan etkisi bulunuyor. Oksijen de cildin temel ihtiyaçlarından biri. Cildi canlandırıyor, sıkılık ve pürüzsüzlük veriyor. Vitamin ve minerallerle, oksijenin birleşmesinden oluşan kürün sonunda cilt, hızla yenileniyor.

Cildiniz

KORUSUN, NEMLENDİRSİN, YENİLESİN

Kışın daha yoğun ve aktif yapıda ürünler tercih ediliyor. Ancak bahar ve yaz aylarında, cildi koruyucu, nemlendiren, yenileyen ürünler daha doğru seçim. Mümkünse cilt hastalıkları uzmanı, cilt terapisti veya ürün danışmanlarından destek alın. Cilt tipinize ve ihtiyacınıza göre kullanacağınız kozmetikleri v£. seçin.

Günlük kullanımda, güneşin zararlı etkilerinden koruyan nemlendiricileri tercih edin. Ayrıca, sadece güneş ışığının değil, yoğun başka ışık kaynaklarının (kuvvetli spotlar gibi) da cilt lekelerine zemin hazırladığını göz ardı etmeyin.

SICAKLARDA YOĞUN BAKIM UYGULAYIN

Güneş ışınları, deniz ve havuz gibi nedenlerle yazın cilt daha fazla kurur. Nem ve bakım ihtiyacı artar. Evde uygulanan günlük bakıma haftada en az 1-2 kez nem maskesinin eklenmesi yerinde olur. Nem maskesiyle beraber cildi soyucu ve temizleyici maskeler de ihtiyacına göre olan sıklıkta uygulanmalı. Bu arada yaz boyunca kullanılan kremlerdeki koruyucular ya da bronzlaştırıcılar, cilt altında birikintilere ve çok fazla ölü tabaka tutulmasına yol açar.

Soyan ve arındıran maskeler, bu dönem boyunca cildin daha canlı kalmasını sağlar.

YAZ YORGUNU CİLDE DOĞAL BAKIM

Olanağınız varsa profesyonellerden cilt bakımı için destek alabilirsiniz. Ancak “Bakımımı kendim yaparım, kışa hazırlanırım” diyenlerdenseniz bu önerileri göz önünde bulundurun.

1. Yarım greyfurtu ve 100 gram kerevizi katı meyve sıkacağından geçirin. Daha sonra 100 gram rezeneyi suda haşlayın. Süzdükten sonra bu suyu greyfurt ve kereviz suyuyla karıştırın. Buzlu için.

2. Yorgun cildi canlandırmak için muzdan yararlanabilirsiniz. Bir muzu derin bir kapta iyice ezin. 1 tatlı kaşığı süt ya da kaymak ekleyin. Karışımı yüzünüze

iyice yedirin. 20 dakika beklettikten sonra bol suyla yıkayın. Cildinizin kısa sürede canlandığını, yumuşadığını ve nem kazandığını göreceksiniz.

3. Kuruyan cildi canlandırmak için, büyük bir domatesi küçük küçük doğrayın, içine iki yemek kaşığı badem tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze yedire yedire sürün. 10 dakika sonra yüzünüzü durulayın ve üzerine nemlendirici krem sürün.

4. Göz altlarınıza siyah halkalarla baş etmek için elmadan yararlanabilirsiniz. Göz altlarına iki dilim elma koyun. Elmadaki meyve asidinin siyah halkayı hafifletmesini bekleyin.

5. Çatlayan dudaklara can katmak için önce yumuşak bir diş fırçasıyla dudaklarınızı hafifçe fırçalayın. Daha sonra da balla masaj yapın.

6. Sertleşen elleriniz için karışım hazırlayın, iki haşlanmış patatesi, bir bardak sütü, beş damla gül suyunu ve iki yumurtayı iyice karıştırarak elde ettiğiniz karışımı ellerinize sürün. 10 dakika bekleyin. Gece yatmadan öncede ılık zeytinyağı sürün ve lastik eldiven giyin. Ertesi sabah kadife kadar yumuşak ellerinize siz de şaşıracaksınız.

7. ‘Saçımı ihmal etmem’, diyenlere artık klasikleşen bir reçete: Mat saçları canlandırmak için 100 gram papatyayı demleyin. Soğuduktan sonra içine bir yumurta sarısı ekleyin ve çırpın. Karışımı saçınıza masaj yaparak yedirin.

10 dakika bekletip yıkayın.

CİLDİNİZİN DÜŞMANLARINI TANIYIN

Yaşlanmayla birlikte derinin iç tabakasındaki temel dokulardan kolajen ve elastikiyet sağlayarr, elastin lifleri azalır. Sonuçta, deri incelir. Kanlanması da giderek azalır. Deri; ince, kuru, kırışık ve elastikiyetsiz olur. Bu doğal değişiklikler; güneş, stres, kötü beslenme, çevre kirliliği, sigara ve alkol ile hızlanır. Dış etkenlerden özellikle güneş ışınları, en önemli risk faktörüdür. Vücudun D vitamini üretmesi için elbette biraz güneş ışığına gereksinimi var ama bunun için 5 dakika bile yeterli!
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir