Mutlaka hafif kahvaltı ile güne başlamalı

Mutlaka hafif kahvaltı ile güne başlamalı

LIGHT ÖNERİLERİM

Aromaterapist
AYŞE TOLGA

Mutlaka hafif kahvaltı ile güne başlamalı… Gün içerisinde öğün atlanmamak. Uç ana öğün arada iki ara öğün ile desteklenmeli. Kendi beslenme düzenimde de buna inanıyorum. Bunun dışında hareket etmek metabolizmamızı hızlandıracak. Haftada mümkünse üç gün 90 dakika tempolu yürüyüşe vakit ayırdığınızda çok hızlı kilo verdiğinizi göreceksiniz. Amacınız kilo vermekse, günün bazı saatlerinde spor yapmak diğerlerine göre daha verimli. Uzmanlar, alarmımızı sabah erken saatlere kurup kahvaltıdan önce spor yapmamızı öneriyorlar. Çünkü henüz tam anlamıyla uyarlamadığımız, midemizin tamamen boş olduğu saatlerde spor yapmak, bedeni daha fazla yağ yakmaya itiyor ve günün diğer saatlerinde yapılan egzersizlere göre kilo almanın önünü de kesiyor.

hafif kahvaltı

Kahvaltıdan önce yürüyün!

2010 yılında Belçika’da yapılan bir çalışmada araştırmacılar, çalışmaya katılan sağlıklı erkek gönüllülere altı hafta boyunca normalde tükettiklerinden yüzde 30 daha fazla kalori ve yüzde 50 daha fazla yağ tüketmelerini sağlayacak bir diyet yaptırdılar. Gönüllülerin bir kısmı hareketsiz bir hayat tarzını devam ettirirken, bir kısmı da kahvaltı sonrasında, diğer bir kısmı da kahvaltı öncesinde zorlayıcı egzersizler yapmaya başladı.

Bu altı haftanın sonunda, hareketsiz yaşam tarzına sahip olan grup beklendiği gibi daha sağlıksızdı ve gruptakilerin her biri yaklaşık üç kilo aldı. Bununla birlikte insülin direnci geliştirdiler ve kaslarını yeni yağ hücreleri ile doldurdular. Kahvaltıdan sonra egzersiz yapan gruptakiler de aynı şekilde kilo aldı ve insülin problemleri yaşadı. Fakat sabah ilk iş olarak spor yapan gönüllüler neredeyse hiç kilo almadı ve sağlıklı insülin seviyelerini korudular. Ayrıca vücutları gün içinde diğerlerine göre daha fazla yağ yakabiliyordu.
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir