No Touch Laser İle Göz Tedavisi Tekniği

No Touch Laser İle Göz Tedavisi Tekniği

Gelişen teknolojiler sayesinde artık göze dokunmadan lazer işlemi uygulanabiliyor.

No Touch Laser olarak adlandırılan tekniğin detaylarını Veni Vidi Göz Hastanesi uzmanlarından Op.Dr. Özer Kavalcıoğluna sorduk.

No Touch Laser ne anlama geliyor? Göze dokunmadan işlem yapmak gerçekten mümkün mü?

Kulağa imkansız gibi geliyor ama tıpkı adından da anlaşılacağı gibi No Touch Laser yönteminde göze hiçbir alet veya cihaz değdirmeden, kornea tabakası kesilmeden, flep denilen ince tabaka kaldırılmadan lazer gerçekleşiyor.

No Touch Laser

Bu yöntemle hangi görme kusurları gideriliyor?

Miyopi, astigmat ve hipermetropi tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Hastanın uzak ve yakın görme sorunları No Touch Laser ile başarıyla tedavi ediliyor.

Bu teknik kaç yıldır uygulanıyor, güvenilir mi?

Lazerle görme kusurlarının giderilmesi yöntemi 35 yıl önce başladı. Bu güne dek tüm dünyada yaklaşık 40 milyon insana uygulandı. Tüm uluslararası makalelerde etkinliği ve güvenilirliği belgelendi. Artık bu aşamadan sonra güvenilirliğine dair bir şüphe mevcut değil. Sadece hangi tekniğin hangi hastaya uygulanacağına çok iyi karar verilmesi ve titizlikle ön inceleme yapılması gerekiyor.

İşlem ne kadar sürüyor, ağrı hissediliyor mu?

Lazer işlemi her bir göz için yaklaşık 30 saniye sürüyor ve ağrı hissedilmiyor.

Lazer sonrası herhangi bir komplikasyon olabilir mi?

Uygun hastaya uygun lazer tekniği uygulandığında, işlemden sonra hiçbir komplikasyon beklenmez. Göze kesi yapılmadığı için güvenli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İnce kornealara dahi uygulanabiliyor.

Tedaviden sonraki birkaç yıl içinde numaralar geri gelir mi?

Hayır, numaranın geri gelmesi söz konusu değil. Burada önemli olan her hastanın göz durumunu özel olarak değerlendirnek ve hastayı kendi göz durumuna dair ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmektir. No Touch Laser tekniği hastaya ömür boyu gözlüksüz bir yaşam sunabiliyor.

Bu tekniğin başarı oranı ne?

No Touch Laser uygunluk testi olumlu sonuç veren bir hastanın endişelenmesi gerekmiyor. Eğer lazer uygulamaya müsait bir göz yapısı varsa sonuç kesinlikle başarılı oluyor, aksi takdirde zaten hiç lazer yapılmamalı. Her hastanın kendi göz yapısı en belirleyici faktördür ve lazer öncesi titizlikle İncelenmektedir.

Avantajları neler?

Gözü kesmediğimiz için komplikasyon çok daha az ve çok daha güvenli. Korneanın kesilmesinden korkan hastalara rahatlıkla bu yöntemi uyguluyoruz. Yaralanma riski yüksek işlerde çalışanlarda ve sporcularda ideal bir yöntem. Göz kuruluğu diğer yöntemlere göre daha az. Ayrıca bu yöntemle daha ince kornealara bile lazer yapabiliyoruz.

İşlem sırasında gözümüzü oynatırsak bir problem yaşar mıyız?

Bundan korkmanıza gerek yok. Yeni tip lazerler gözünüzü izliyor ve göz hareketine göre kendisini ayarlıyor. Son olarak şunu söyleyeyim; gözüne dokunulmasından korkan, korneası ince ve ‘önce güvenlik’ diyenler için No Touch Laser son derece ideal bir yöntem.

NO TOUCH TEKNİĞİ İLE…

• Tedavi sırasında göze temas olmuyor.

• Göz çizilmiyor, kesilmiyor, gözden parça çıkarılmıyor.

• ince göz dokusuna da uygulanabiliyor.

• Tedaviden sonra zar kırışması, zar altında İltihap gelişimi gibi sorunlar olmuyor.

• Tedaviden bir hafta sonra denize ve yüzme havuzuna girebiliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir