Normcore: Modayı hiçe sayma modası

Normcore: Modayı hiçe sayma modası

MODAYI hiçe sayan, küçümseyen, bir anlamda yok sayan bir trend bugünlerde modanın gündeminden hiç düşmüyor. Bu trendin adı ‘normcore.’ Basit anlatımla normcore, günlük ya da göze çarpmayan olarak adlandırabileceğimiz kıyafetlerden oluşuyor.

Kafanızda canlandırmanız için popüler bir örnek vermek gerekirse, sitcom dünyasının efsaneleri arasında ayrı bir yeri olan Amerikan dizisi Seinfeld’in ana karakteri Jerry Seinfeld gibi giyinen insanların modası, tam anlamıyla bir normcore tarzıdır.

Modayı hiçe sayma

‘Balkon terlikleri’, eteğin üzerine giyilen düz beyaz bir tişört, normcore akımının olmazsa olmazları arasındadır.

Fonksiyonellik ve rahatlığın öne çıktığı normcore akımının bizi 90’lara geri götürdüğünü söyleyebiliriz. Klasik, boru paça, yüksek bel blucinler, boğazlı kazaklar ve rüküşlükle hantallık çizgisi arasında gezinen daha birçok kıyafet normcore trendinin aktörlerindendir.

Modayı hiçe sayma1

Normcore akımı diğer tüm akımlar gibi bir tepki olarak doğup gelişti. Bu duruma 10 yıldır moda ve sanatın iç içe geçişinin, tasarımlardaki estetik algısının aslında bedenlerimizin sınırlarını zorlaması yol açtı.

Modayı hiçe sayma2

Bu akımın ikonları olarak gösterilen Steve Jobs ve Larry David gibi isimleri gözünüzün önüne getirdiğinizde normcore akımı hakkında daha gerçekçi bir izlenime sahip olabilirsiniz.

Tülin Şahin
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir