Sabah Kahvesinin Faydaları

Sabah Kahvesinin Faydaları

Kahve ritüelin, sabah seni uyandırmanın yanındâ birçok pozitif yan etkiyi beraberinde getiriyor.

• Diyabete karşı koruyabilir.

Harvard araştırmacılarının yaptığı bir dizi çalışmaya göre, günlük kahve tüketimini bir bardak kadar arttırman seni tip 2 diyabet riskinden yüzde 11 oranında koruyor. Uzmanlar bunun kahve içerisinde bulunan ve kan şekerinin yoğunluğunu düşüren polifenollerle ilgisi olduğunu düşünüyor.

• Böbrek taşı oluşumunu engelleyebilir.

Rivayetlere göre çocuk doğurmaktan daha acı verici olan bu hastalıktan kaçınmak ister misin? (“Aman Tanrım!” dediğini duyar gibiyiz.) Başka bir grup Harvard araştırmacısına göre, her gün kahve içmeyi ihmal etmeyenler, diğerlerine göre yüzde 26 oranında daha az böbrek taşı riski taşıyor.

sabah-kahvesi

• Melanom riskini azaltabilir.

Fazlasıyla ölümcül olan bu cilt kanseri türünün gelişimini yüzde 20 oranında engellemek için içmen gereken kahve miktarının yaklaşık bir litre (ortalama üç-dört bardak orta boy kahve) olduğunu düşününce, “elinden kahve düşmemesi” durumu o kadar da mantıksız görünmüyor. Carcinogenesis’in yayımladığı bir araştırmaya göre, kahve içerisindeki bir çeşit asit, UV ışınlarına maruz kalma sonucu oluşan zararlı bir enzimin gelişimini perdeleyebiliyor.

• Beyin gücünü arttırabilir.

Eğer anahtarlarını kaybediyor ya da patronun çocuğunun ismini unutup duruyorsan, kahve molası zamanın gelmiş demektir. 200 miligram kafein tüketiminin (iki fincan cappuccinoda bulunan miktar) hafızayı güçlendirdiği biliniyor. Bilim insanları bunun muhtemelen kahvenin içindeki bir bileşenin, hafıza ile ilgili sinir ileticilerine fayda sağlamasıyla ilgili olduğunu düşünüyor.

• Karaciğerin için yararlı olabilir.

Hawaii Üniversitesi Kanser Merkezi’nde yapılan bir çalışmaya göre, günde iki-üç bardak kahve içenlerin karaciğer kanseri riski, hiç kahve içmeyenlere göre yüzde 38 oranında daha az. Bunun sebebi hâlâ bilinmiyor. Ama teori, kahvenin karaciğer hastalıklarının ilerlemesini yavaşlattığı yönünde.

• Felç riskini azaltabilir.

Journal of the American Heart Association: Stroke’ta yayımlanan bir araştırmaya göre günde sadece bir bardak kahve yudumlamak, beyne oksijen gitmemesi gibi kriz durumlarını yüzde 20 oranında azaltıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir