Sağlık Sigortası Covid-19 Masraflarını Karşılarmı

Sağlık Sigortası Covid-19 Masraflarını Karşılarmı

DÜNYAYI kasıp kavuran Covid-19 bir kez daha sağlık sektörünün ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlattı. Sadece iyi hastane, iyi doktor değil, iyi hemşire, iyi hastabakıcı, iyi ilaç ve ekipman üreticisi, iyi kurgulanmış ilaç tedarik zinciri ve tabii eczanelerin sağlığımız için ne kadar olmazsa olmaz olduğunu bir kez daha hep birlikte gördük. Bu zincirin önemli bir halkası olan sigorta şirketlerini de bu listeye eklemek lazım. Dünya çapında pandemi ilan edilen Covid-19’un ülkemizde her geçen gün yaygınlaşmasıyla sağlık sigortalarının önemi bir kere daha gündeme geldi.

Ancak çoğumuz özel ve tamamlayıcı sağlık sigortalarımızın Covid-19’u karşılayıp karşılamadığım bilmiyoruz. Hemen söyleyelim, büyük çoğunluğun Covid-19 masrafları poliçelerinin kapsamına girmiyor. Çünkü sağlık ve tamamlayıcı sağlık poliçelerinin önemli kısmında salgın hastalıklar kapsam dışı tutuluyor.

Tabii istisnalar da var. Bu yüzden öncelikle sigorta poliçenizde salgın hastalıklar kapsam içinde mi diye bakarak işe başlayabilirsiniz. Şayet poliçenizde salgın hastalıklar kapsam dışındaysa üzülmeyin. Çünkü birçok sigorta şirketi müşterilerini Covid-19’a yakalansa bile yalnız bırakmıyor.

Kurumlar limitler dahilinde tüm sağlık harcamalarını karşılayacaklarını duyuruyor. Peki, sigorta şirketiniz tüm masrafları karşılamazsa?..

HANGİ MASRAFLAR KARŞILANACAK?

Bu sorunun yanıtını Türkiye Sigortalar Birliği Başkanı ve aynı zamanda Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli veriyor. Benli, teşhis konulana kadar tüm masrafların sigorta firmaları tarafından ödeneceğini belirterek şunları söylüyor:

“Mevcut durumda sigorta şirketleri, sağlık kumullarına başvuran tüm sigortalılarının Covid-19 tanısı konulana kadar yapılmış tüm tetkik giderlerini ve test sonucu belirlenene kadar süren tüm tedavi giderlerini üstleniyor. Covid-19 teşhisi pozitif olarak konduktan sonra oluşan tedavi giderleri ise poliçe teminat kapsamına bağlı olarak ödeniyor.”

Ancak sağlık branşındaki sigorta şirketlerinin size sunduğu hizmet ve ürünler bunlarla da bitmiyor. Birçok sigorta şirketi Online kanallardan görüntülü veya sesli olarak 7/24 doktor danışma hatlarıyla müşterilerine hizmet sunuyor. Bunun dışında ihtiyaç halinde ücretsiz ambulans, ücretsiz evde bakım hizmeti, hatta hava ambulans hizmeti sunan sigorta şirketleri bile var.

ALLIANZ TÜRKİYE
Ödeme Yapmayana Ek Süre

Allianz Türkiye sağlık branşında toplam 1.3 milyon bireysel ve kurumsal müşteriye hizmet veriyor. Bu müşterilere Dr. Allianz Sağlık Danışma Hattı ile online hizmet de sunduklarını söyleyen firmanın Türkiye CEO’su Tolga Gürkan, “Sekiz kişilik doktor ve hemşire kadrosuyla 7/24 ücretsiz hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz bu kanalı kullanıp medikal danışmanlık hizmetinden faydalanabiliyor” diyor. Yılda yaklaşık 12 bin kişinin ziyaret ettiği Dr. Allianz’a korona virüs salgını nedeniyle talebinin arttığını açıklayan Gürkan, verilen diğer hizmetler hakkında şu bilgiyi veriyor:

“İstanbul, Ankara ve İzmir’de evden çıkamayacak durumda olan sigortalılarımızın tahlil örneklerinin randevu ile evden alınması ve ücretsiz ambulans hizmetleri veriyoruz. Bu döneme özel hayata geçirdiğimiz ücretsiz bir uygulamamız ise, Allianz’ın anlaşmalı olduğu uzman muayenehane hekimlerinin Dr. Allianz’dan randevu alan sigortalılarımızla görüntülü iletişim kurması.”

Firma, bu döneme özel ödeme konusunda da müşterilerine kolaylıklar sağlamaya başladı. Sağlık branşı dahil olmak üzere tüm branşlarda taksit ödemesi yapılamayan poliçelerin iptal süreçlerini 30 Nisan’a kadar durdurdu. Bu arada müşterilerine gönderdiği e-posta ve SMS’ler kanalıyla, sağlık poliçesi bulunan tüm müşterilerinin koronavirüsüne yakalanması durumunda “poliçedeki mevcut şartlar ve limitler dahilinde” tüm sağlık harcamalarım karşılayacağını da açıkladı.

ANADOLU SİGORTA
Pandemi Hastanelerinde Geçerli

Anadolu Sigorta geçen hafta müşterilerine gönderdiği SMS ve mailler kanalıyla bundan sonra Covid-19’a yakalanan müşterilerinin tüm sağlık harcamalarının ödeneceğini duyurdu. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, “Sağlık sigortalılarımızın Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi hastanesi olarak belirlediği tüm sağlık kurumlarında Covid-19 hastalığına bağlı tedavi giderleri poliçe teminat ve limitleri kapsamında istisnai olarak şirketimiz tarafından karşılanacaktır” denildi. Anadolu Sigorta poliçe sahiplerine 7/24 online ve ücretsiz hizmet sağladığı “Görüntülü Doktor Hizmeti” de sunuyor.

GÜNEŞ SİGORTA
Koronayı Karşılıyor

Kamu sigorta şirketlerinden Güneş Sigorta mevcut özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalılarının Covid-19 tedavi ve fark ücretlerini jest ödemesi olarak karşılama kararı aldı. Bireysel ve kurumsal 19 sigortalı ayrımı yapılmaksızın mevcut tüm özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalılarının Covid-19’u tedavilerinin kapsanacağı bilgisini paylaşan firmanın Genel Müdürü Atilla Benli, “Covid-19 tedavi ve fark, ücretleri, poliçe özel şartlarında salgın hastalığın kapsam dışında belirtilmiş olmasına rağmen, poliçelerindeki mevcut şartlan, geçerli hastane dağıtım ağı Ve limitleri dâhilinde Sağlık Bakanlığı’nın pandemi hastanesi olarak ilan ettiği tüm özel hastanelerde jest ödemesi olarak karşılanacaktır” bilgisi verdi. Bu kararın sadece eski poliçe sahiplerini kapsamadığına da vurgu yapan Benli, “Yeni talepte bulunacak özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalıları için de, mevcut rahatsızlığın poliçe başlangıç tarihi öncesine dayandığı vakalar hariç olmak üzere Covid-19 tedavi ve fark ücretleri poliçe kapsamına dahil edilecek” dedi.

DEMİR SAĞLIK
Ücretsiz Evde Bakım

Demir Sağlık, dileyen müşterilerine “online doktor” hizmeti sunuyor. İkisi sürekli toplam sekiz doktor ile müşterilerine hizmet verdiklerini söyleyen firmanın Genel Müdürü Viktor Hodara, “Web sitemiz https://www.demirsaglik.com.tr/onlinedoktor üzerinden 7/24 doktorlara ulaşabiliyorlar. Sigortalılarımız, görüşecekleri doktoru kendileri seçebiliyor, ister görüntülü ister mesajlaşarak iletişime geçebiliyorlar” diyor. Sağlık mevzuatı gereği uzaktan tedavi yapılamaması ve reçete düzenlenememesi yüzünden online kanallardan bu hizmetlerin verilemediğini hatırlatan Hodara, bu kapsamda ayrıca tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası bulunan sigortalılarına, ücretsiz acil ambulans hizmeti ve zorunlu durumlarda evde bakım hizmeti de sağlıyor.

ÂXA SİGORTA
Psikolojik Destek de Veriyor

AXA Sigorta, mobil uygulaması AXAFit‘in içinde yer alan DoktorDerKi ile sigortalılarının hastaneye gitmeden sağlıklarıyla ilgili kafalarına takılan konularda doktorlara danışmasına imkân tanıyor. Uygulamanın, her hafta soru&cevap oturumlarıyla sürdüğünü söyleyen firmanın Satış ve Pazarlama Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Firuzan İşcan, “Aynı zamanda bir diyetisyen ve bir psikolog da müşterilerimize bir ay boyunca 7/24 destek veriyor; bağışıklık sistemini destekleme ve psikolojik danışmanlık ile ilgili soruları ücretsiz olarak yanıtlıyor” diyor.

Firma ayrıca sağlık sigortası yaptıran tüm müşterilerine gönderdiği SMS’ler kanalıyla koronavirüsüne yakalanmaları halinde sağlık harcamalarının “bu döneme özel” karşılanacağını duyurdu. Kurum açıklamasında, ödemelerin “poliçedeki mevcut şartlar ve limitler dahilinde” yapılacağına vurgu yapıldı.

GROUPAMA SİGORTA
7/24 Doktorum Var

Groupama Sigorta müşterilerine 7/24 ücretsiz canlı doktor desteği sunuyor. 7/24 Doktorum uygulaması ile sigortalılar, anlaşmalı olduğu doktorlarla randevulaşarak canlı görüşebiliyor. Poliçe sahipleri Groupama’nm internet sitesi ve mobil uygulaması Healpy üzerinden bu hizmete ulaşabiliyor. Görüşmeler hem görüntülü, hem de mesajlaşma yoluyla yapılabiliyor. Hali hazırda sistemde dokuz doktorun yer aldığı bilgisini paylaşan Groupama Sigorta, doktorların durum değerlendirmesi, yönlendirme, rapor/tahlil okuma gibi konularda sigortalılara yardımcı olduğunu bildiriyor. Firma, sağladıkları diğer hizmetler hakkında ise şu bilgiyi paylaşıyor:

“Gerekli durumlarda acil ambulans, ambulansla tıbbi nakil ya da eve dönüş gibi hizmetlerin yanı sıra gerekli görülen durumlarda hava ambulansı hizmeti de veriyoruz. Bu süreçte doktor, diş hekimi, hemşirelerin kasko poliçelerinde yüzde 15 indirim yaptık. Ayrıca yine bu döneme özel tahsilat nedeniyle gerçekleşecek otomatik iptallerin de durdurulması kararını aldık.”

İlave prim istemeyecek

BNP Paribas Cardif, bu süreçte kredilerini yeniden yapılandıran müşterilerinden ilave prim talep etmeyeceğini açıkladı. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında gündeme gelen kredilerin yeniden yapılandırılması sürecine katkı verme kararı aldığını duyuran BNP Paribas Cardif yönetimi bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Mevcut kredi ödeme planlarında vade ve tutar değişikleri olsa dahi kredi koruma sigortalarında ilave sigorta prim ödemesi talep etmeme kararı aldık. Bu uygulama üç aya kadar olan vade uzatımları için geçerli olacak. Ayrıca, mevcut sigorta poliçe teminatları da yeni belirlenecek kredi vadesi boyunca geçerliliğini koruyacak.”

ESİN ÇETİNEL
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir