Zade Vital Türkiye’nin Vitamincisi

Zade Vital Türkiye’nin Vitamincisi

KORONAVİRÜS bugün başta İtalya ve İspanya olmak üzere bütün dünyanın kabusu olmaya devam ediyor. Ülkemizde de vaka ve kayıp sayısında artış yaşanıyor. Sağlık ekipleri geceli gündüzlü çalışıyor. Devlet birimleri hızlı adımlar atarak salgının yayılmasını önlemeye çalışıyor. Uzmanlar ise en çok bağışıklık sisteminizi güçlendirin, düzenli beslenin uyarılarında bulunuyor.

Gerek uzmanların uyarıları gerekse doğal gıda ürünlerine talebin artması, bağışıklığı güçlendiren ürünlerin satışı adeta patlattı. (Aktarlarla ilgili geçen haftaki sayımızda ayrıntılı bir haber yer aldı.) Bir de işin OTC (ovcr-the-counter) yani reçetesiz satılan ürün pazarı var. OTC pazarının iddialı şirketlerinden biri ise Konya merkezli Zade Vital. Hem destek vitaminleri hem de bağışıklık sistemlerini güçlendiren kapsülleri ilaç standardında üretiyor. Firmanın bu ürünlerine bu sıralar yoğun bir ilgi var. Zade Vital’in kaptan köşkündeki Büyükhelvacıgil Ailesi’nin dördüncü kuşak temsilcilerinden Taha Büyükhelvacıgil ile konuşalım istedik. Taha Bey bugünlerde vitamin destek ve bağışıklık sistemini güçlendirici ürünlere gelen talep nedeniyle neredeyse fabrikada yatıp kalkıyor. Kendisine ancak telefonla ulaşabildik ve son günlerde talep gören ürünleri ve firmanın yeni hedeflerini konuştuk…

Zade Vital OTC pazarında yeni bir firma sayılır. Ne zaman kuruldunuz ve neler yapıyorsunuz?

Zade Vital, temel olarak sağlıklı yaşama destek sağlayan besin destekleri markası. Üretime 2012’de 23 ürünle başladık. İlk olarak çörek otu yağı ile sektöre adım attık. Türkiye endemik bitki açısından çok şanslı bir ülke. Biz de 0 bu şansı kullanmak istiyoruz. Ülkemizde  OTC pazarı 1 milyar TL’nin üzerinde bir büyüklüğe sahip. Biz daha yolun başındayız. Bugün 145 çeşit ürüne ulaştık. 558 farklı normda üretimimiz var. 2023’te bin çeşit ürüne ulaşacağız. Bugün Zade Vital ürünleri 14 ülkeye ulaşıyor. Singapur, Katar, Hollanda, Yemen, Pakistan, Bosna-Hersek, Azerbaycan, İran, KKTC, İspanya, Romanya, Hırvatistan, ABD ve Hong Kong’a ihracatımız var. Dünya OTC pazarı 300 milyar doların üzerinde. Bu pazarda büyüme potansiyeli çok yüksek. Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası olarak pazarda, yaklaşık 370 firmanın aktif olduğu ilaç dışı ürünler alanında ilk 20 içindeyiz. İlklO ürünümüz çörek otu, Hindistan cevizi, aspir, riişeym, yer fıstığı, kabak çekirdeği yağları, zeytinyağlı kudret narı, Curcumin Forte, Koenzim-Q10 ve sarı kantaron yağı.

ABD pazarında kişiye özel besin destekleri Concept serisi, çörek otu yağı, rüşeym yağı ve patlatılabilen D vitamini kapsülleri ilgi görüyor.

Hammaddeleri nereden ve nasıl temin ediyorsunuz?

Türkiye bu anlamda tam bir cennet. Yağını çıkarıp kapsül haline getirdiğimiz ürünlerimizin bitkilerini Türkiye’nin değişik bölgelerinde sözleşmeli çiftçilerimiz vasıtasıyla elde ediyoruz. Türkiye’nin hemen her bölgesinden ürün alıyoruz. Bunları işleyip, özlerini çıkarıp kapsül ürün haline getiriyoruz. Bin ton buğday düşünün, içinden 1 ton ruşeym çıkıyor; ondan da 300 gram yağ çıkıyor. Yani 100 kamyondan bir şişe ürün alabiliyoruz. Çok katma değerli bir ürün yapıyoruz. Ürünlerimizi Türkiye’de sadece eczaneler aracılığıyla satıyoruz. Ulaştığımız eczane sayısı 20 bine yaklaştı. Hedefimiz 25 bin 480 eczanenin tamamına ulaşmak.

Tüketicinin ilgisi nasıl? Talepleri karşılayabiliyor musunuz?

Küresel ölçekte yaşadığımız Covid-19 salgınıyla mücadelede henüz bir ilaç ya da aşı bulunamadı. Bilim insanı ve tıp uzmanlarının bu konuda birleştiği tek ortak görüş ise, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi. Güçlü bir vücut direnci, koronaya direniyor ve hastalığı daha hızlı yenmemizi sağlıyor. İşte bu noktada, son dönemde tüm dünyada ivme yakalayan doğal, bitkisel besin destekleri devreye giriyor. Salgın ile birlikte insanların besin desteklerine olan talebi de arttı. Bizim ürünlere talep de bu çerçevede artış gösterdi. Gelen talepleri karşılayabilmek için iki vardiyaya çıktık. Sadece Mart ayının 18 gününde geçen yılın cirosunun yüzde 13’üne ulaştık. Bu yıl yüzde 100 büyümeyi yakalayabiliriz.

En çok hangi ürünlerinize talep var? Lokomotif ürünleriniz hangileri?

Bağışıklığı dengelemek için şu anda pazarda en çok tercih edilen ürünlerin başında çörek otu yağı var. Klinik çalışmalarda da etkisi kanıtlanmış olan çörek otu yağı, sağlıklı besin desteği kategorisinin lokomotifi. Özellikle salgından sonra ürüne olan talep arttı. Bağışıklık sistemimizi dengede tutabilmek bu dönemde çok önemli. Düzenli bir yaşam, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yanı sıra eksik kalan vitamin ya da mineral ihtiyaçlarımız için besin desteklerinden faydalanabiliriz. Besin destekleri de burada devreye giriyor. Çörek otu dışında Zade Vital Nigefix Nazal Sprey ile C vitamini ve çinko içeren Zade Vital Sambucus ürünlerimize yoğun ilgi var. Halen çalışmaları sürmekte olan C vitamini, Sambucus ve Multivitamin efervesanları ile Sambucus şurubunun çalışmalarını hızlandırarak bu haftalarda sadece eczaneler aracılığı ile pazara sunmaya hazırlanıyoruz. İlk kez zeytin yaprağı ekstreli efervesan ürünleri ile bağışıklığa ekstre destek sağlayacak ürünler çıkarmak için çalışıyoruz.

Bu ürünlerde hijyen önemli. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Ürünlerimiz GMP yani, iyi üretim uygulamaları standartlarında üretiliyor. Konya’daki Zade Vital İlaç Üretim Tesislerinde besin desteklerimizi ilaç standardında üreterek toplum sağlığına güvenle destek oluyoruz. Bu konuda bilinçlenmeye başlayan insanlarımız artık bu özelliğe daha çok dikkat edecek. Bütün eczanelerle online bir iletişim ağı kurduk. Talepleri anında alıp hızlıca cevap vermeye çalışıyoruz.

Bu dönemde ürünlerine ‘gizli’ zam yapıyor. Sizin fiyat politikanız nasıl?

Yönetim kurulumuz bu konuda çok hassas. Koronavirüs vakaları görülmeye ve bu ürünlere talep artmaya başlayınca bir karar aldık ve fiyatları değiştirmedik. Rakiplerimizin 70-100 TL’ye sattığı ürünü biz 39 TL’den satmaya devam ediyoruz. Hiçbir ürünümüzde fiyat değişikliği yapmadık. Fiyatları değiştirmeyeceğiz. Vatandaşın taleplerini karşılayabilmek için üretimi artırıyoruz. Hem sahaya hem de üretim hatlarına yeni istihdam sağlayacağız. Fırsatçılık yapmayacağız.

İhracat da yapıyorsunuz. Amazon.com’da ürünleriniz satılmaya başlanmıştı. O tarafta işler nasıl?

14 farklı ülkeye ve geçen yıldan bu yana ABD pazarına ürünlerimizi sunuyoruz. ABD’de Amazon kanalıyla da ulaşılabilen Zade Vital ürünlerine artan bir talep var. Mart başından itibaren ülkemizde olduğu gibi ABD’de de çörek otu yağı, sambucus ve çinko talebinde büyük artış gözlemledik. Ancak stoklar bittikten sonra Amazon’a bir süre ürün gönderemeyeceğiz. Önceliğimiz kendi ülkemiz.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği öne sürülen 10 vitamin

■ Çörek Otu Yağı: İçeriğinde bulunan timokinon etken maddesinin, antimikrobiyal ve immunmodülatör etkileri biliniyor. Bağışıklık sistemini destekleyip dengeleyerek viral ve mikrobiyal hastalıklara karşı vücudun direncini artırmaya yardımcı oluyor.

■ Nigefıx Nazal Sprey: Burun mukozası, solunum yoiu enfeksiyonlarına neden olabilecek bakteri ve virüslerin vücudumuza giriş kapısı olmasıyla biliniyor. Mukozanın sağlıklı ve nemli yapısının korunması enfeksiyonların yerleşmesinde koruyucu bir etki gösterir. Sprey içeriğindeki çörek otu, okaliptüs ve nane uçucu yağlar sayesinde solunum 1 sırasında alınan havayı nemlendirerek enfeksiyonların yerleşmesini engelliyor.

■ Sambucus Nigra: C vitamini ve inko ile zenginleştirilmiş karamürver ekstresi. İn vitro çalışmalar  ekstrenin virüs zarını bozarak etki ettiğini gösteriyor. Enfeksiyonun erken dönemlerinde, virüsün enfekte etme özelliğini engelleyerek baskılayabilir.

■ Multivitamin: 13 vitamin, 9 mineral, zeytin yaprağı ve panaks ginseng ekstreleri, Ko-Q10 ve L-Karnitin ile zenginleştirilmiş içeriğiyle hem dinç hem de dirençli olmaya yardımcı oluyor.

■ Zade Vital C Vitamini: C vitamini bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunuyor. Klinik çalışmalar vitamin C’nin soğuk algınlığının sıklığını, süresini, ciddiyetini ve pnomoni riskini azalttığını gösteriyor.

■ Premium Omega 3: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, hastalıklardan etkilenme olasılığını azaltmak için önemli rol oynuyor. Çocukların karşılaşabileceği hastalıklara karşı doğal yollarla vücut dirençlerinin artırılmasını sağlıyor.

■ Omega Forte: Balık yağı, deniz kaynaklı Omega 3 yağ asitleri EPA ve OHA kaynağı olması nedeniyle birçok farklı alanda vücuda fayda sağlıyor. Özellikle belirli bir yaştan itibaren sinir sistemi ve kardiyovasküler hastalıkların riski arttığından yüksek EPA-DHA içeriğine ihtiyaç bulunuyor.

■ D vitamini: Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

■ Çinko: Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

■ Hindistan Cevizi Yağı: Bir günde 20 kezden fazla uygulanan el dezenfektasyon işlemi egzama şikayetlerinde artışa neden olabilir. Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirmeye yardımcı oluyor.

İDRİZ ÇOKAL
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir