Sarı renk modasına uygun giyinmek

Sarı renk modasına uygun giyinmek

Sezonun “it” rengi sarıyı giyinmek aslında hiç de zordeğil.

Yanıtlanması gereken soru şu; sarı giyinince yürüyen bir muz gibi görünmemek için neler yapmalısınız?

Hardal sarısı, küf sarısı, limon sarısı, altın sarısı, kayısı sarısı, safran sarısı… Daha birçok tonu bulunan sarı bugüne kadar her zaman moda dünyasının dışlanan rengi oldu. Sıkıcıydı, giyinmesi zordu, soluk gösterebilirdi, üstelik hiç de cool değildi.

Tüm bu saydıklarım 2017 ilkbahar-yaz sezonuyla birlikte tamamen değişmiş durumda. Ve bilirsiniz eğer bir rengi kırmızı halıda (Cate Blanchett ve Natalie Portman’m Golden Globe kıyafetleri)! bir süperstarm klibinde (Beyonce’nin “Hold Up” klibindeki Roberto Cavalli elbisesi) ve birkaç defilede (Balenciaga, Balmain, Rochas, Gucci, Vetements) gördüyseniz bu, yükselen bir trendin habercisidir. Peki gardırobunuz sarıya hazır?

EN OPTİMİST RENK!

Sezonun en önemli trendlerinden sarı, gardıroplarımızın içine güneş gibi doğuyor.

SİNEMANIN KULT SARISI

Wes Anderson, filmlerinde kullandığı sarı tonla ünlü bir yönetmen. Onun Kült filmlerinden bu rengi nasıl kullanmamıza dair ilham alabilirsiniz.

Görsellerin büyük hali için üzerine tıklayınız.

YUZUNUZU EKŞİTMEYİN

Sarı denince sanki ağzınıza limon atmış gibi yüzünüzü ekşitiyorsanız, belki sarıyı nasıl giyeceğiniz konusunda biraz ilhama ihtiyacınız vardır. Mesela blogger Yoyo Cao gibi işe tekbir parçadan başlayabilirsiniz. Yoyo, kadife sarı pantolonunu gök mavisi maskiilen gömleğiyle birlikt giyiyor ve eline de kahve tonlarında bir çanta alıyor; i size mükemmel formül. Layer yapmak, yani katman giyinmek içinse Sigail Currie ve sarıyı birlikte kııllataîğı diğer tonlar iyi bir örnek. Peki kimler hangi sarı tonları giymeli? Bu noktada işi uzmanına soruyoruz. Renk uzmanı ve analisti Zeynep Tarhan Muslu, her renkte olduğu gibi sarıda da doğru tonu yakalamanın önemli olduğunu anlatıyor. “Sıcak alt tonlu kişiler çok daha yoğun sarıları giyebilirken soğuk alt tonlu kişilerin yoğun sarılardan uzak durması ve neredeyse yeşile bakan, buzlu tabir ettiğimiz çok açık sarıları giymesi gerekir” diyor. Zeynep Tarhan Muslüya göre çoğu kişide işe yarayan formül komşu renklerle, özellikle de yeşille sarıyı bütünlemek. “Eğer sarının size yakışmadığını düşünüyorsanız, kendiniz bu rengi büyük parçalarda kullanmak için zorlamayın. Onun yerine kombinasyonunuzun yüzde 5’ini geçmeden sarıyı sadece bir vurgu rengi olarak kullanmayı deneyin.”

Bu yazıyı yazarken sarıyla limoni olan aramın düzelmeye başladığını hissediyorum. Ben izninizle yıllar önce aldığım ama belki de sadece bir kere giyinip hiç mutlu olmadığım o sarı ipek gömleği aramaya gidiyorum. Tabii ki “Let The Sunshine In” şarkısını mırıldanarak! Çünkü güneş bu yaz gardırobumun içine doğacak.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir