‘Su içsem yarıyor, o hale geldim’ durumu bir şehir efsanesi değildir!

‘Su içsem yarıyor, o hale geldim’ durumu bir şehir efsanesi değildir!

‘Su içsem yarıyor, o hale geldim’ durumu bir şehir efsanesi değildir!

İlk başlarda, yani beyaz yağın oluşturulması döneminde, kilo almamız yavaş yavaş olur. Çünkü biz genişleyen bedenimizle panik halinde, az yemeye çalışırız ve vücudumuz bu yağı oluşturacak şekeri yeterince bulamaz. Her tatlı krizinin ardından vücut biraz daha fazla yağ oluşturur ve böylece biz, azar azar da olsa kilo almaya başlarız.

Vücudumuzun %60’ı su olduğu için, her oluşturduğu 4 kilo yağa karşılık 6 kilo da su tutması lazımdır. Bu nedenle, ilk başlarda azar azar artan kilomuz, sonrasında birden toplam 10 kilo artışa ulaşır. İşte bu hızlı kilo artışının olduğu dönemde vücut, artık yağa karşılık su tutmaya başlamıştır. Bu yüzden de bu döneme su içsem yarıyor hale geldim’ dönemi denir. Anlayacağınız bu söz bir şehir efsanesi değil, aslında gerçektir.

kilo artisi nedeni

Dikkat ederseniz, yaklaşık 10 kiloluk artıştan sonra bir müddet yediklerimize dikkat etmesek de çok tatlı ve ekmek yesek de kilo artışı olmaz. Çünkü vücudumuz bir başka gevşeme dönemine kadar, bu yeni kalıbını korumaya çalışır. Az yersek biraz kilo verir, çok yersek eski kilosuna geri döner ve bu kısır döngü ile mevcut durumu korumaya çalışır.

Daima %40 beyaz yağ depolamaya karşılık %60 su artışı oranında kilo alırız. Tabii ki her gevşeme dönemiyle birlikte vücuttaki deformasyon çok daha fazla olur. Bu nedenle, takip eden artışlarda sadece 10 kilo değil, bazen daha fazla kilo artışları da yaşayabiliriz.

Bilmemiz gereken en önemli şey, vücudumuzun şekerden bu beyaz yağı oluştururken, bunu sadece kendisini diri tutacak bir dolgu maddesi oluşturmak için yaptığıdır. Eğer vücudumuzda bir gevşeme dönemi yoksa ne kadar çok şeker, yemek, ekmek yesek de beyaz yağ oluşturmaz. Biz aç kalmaya veya diyet yapmaya başlasak da bu oluşturduğu beyaz yağı enerjiye döndürmez, çünkü beyaz yağ bir dolgu maddesidir, yedek enerji değil. Bu yüzden diyet ve sporla yani az kalori alarak ve kalori harcayarak yapılan zayıflamalarda, göbek ve basen kalır, diğer yerler incelir.




Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir