Suyun İyileştirici Gücü

Suyun İyileştirici Gücü

Avene Hidroterapi Merkezi

Gördüğü kanser tedavisinden dolayı saçı ve cildi yıpranmış olan 59 yaşındaki Nalan Ünver, üç haftadır Güney Fransa’da yer alan Avene Hidroterapi Merkezi’ndeydi. Orada bulunmasının nedeni ise, kemoterapinin yan etkilerinden hasar gören cildi ve saçları için aldığı termal terapiydi. Kendisini Türkiye’de takip eden Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Sarıtaş da bu seyahatte bize eşlik etti. Merkeze ulaştığımızda, yaşanan mucizevi iyileşmeye hep birlikte şahit olduk: Nalan hanımın cildi sağlıkla parlıyordu, saçı uzamaya başlamıştı ve pozitif ruh hâli gözlerinden okunuyordu. Su ona çok iyi gelmişti. Peki ama nasıl bir suydu bu ve ne vardı bu mucizenin gerisinde?

Zamana Direnen Kaynak

Güney Fransa’nın Avene kasabasından çıkan Avene Termal Suyu’nun bileşimi, kaynağın tıbbi özellikte olduğunun resmen kabul edildiği ve kamu yararına çalışmaya başladığı 1874 yılından beri değişmemiş. 7,5 (nötr) pH seviyesindeki su, hiçbir bakteri barındırmayan kaynağında sabit ısısını koruyor ve her gün yapılan düzenli ölçümlerle saflığı kontrol ediliyor. Devlet tarafından da ayda bir kez denetleme yapılıyor.

Avene Termal Suyu’nun gizemi bugün hâlâ bütünüyle açığa çıkmış olmasa da, 30 yılı aşkın süredir Avene Dermatoloji Laboratuvarları’nın Pierre Fabre Grubu bünyesinde sürdürdüğü araştırmalar, farmakolojik ve klinik çalışmalar, Avene Termal Suyu’nun yatıştırıcı, tahriş giderici ve antienflamatuvar özellikte oluşu ile en hassas ciltler için ideal olduğunu gösteriyor. Üstelik birçok dermatolojik sorunla mücadeleye de destek oluyor. Cildin reaksiyon göstermesinden sorumlu olan hücrelere etki ederek hassasiyeti azaltıyor, hücresel iletişimi arttırarak cildin dengesini sağlıyor ve bağışıklık sistemi hücrelerini güçlendiriyor.

Problemli Ciltler İçin Hassas Bakım

Benim de hassas ve alerjik cildim için severek kullandığım Avene bakım ürünlerinin kaynağında 1990 yılından beri bu termal su yer alıyor. En hassas ve düşük toleranslı ciltler için tasarlanmış olan ürünler, etkinlik, dayanıklılık ve alerji testlerinden geçiyor; cildin en üst düzeyde rahatlığı için formüle ediliyor. Avene Dermatoloji Laboratuvarları’nın geliştirdiği formüller, yaklaşık 100 ülkede tüketicilere ulaşıyor. Hepsi Avene Termal Suyu’nun dermatolojik özelliklerine sahip olduğu için, tüketiciler tarafından güvenle kullanılıyor.

Yılda 2600 kişinin tedavi amaçlı geldiği Avene Hidroterapi Merkezi, dermatolojiye adanmış özel bir tesis. Merkeze gelen hastaların yüzde 40’ının egzama ve atopik dermatit problemi var. Yüzde 35’i sedef, yüzde 15’i diğer cilt hastalıkları (hatta buna aft ve uçuk gibi ağız içi/çevresi hastalıkları da dahil), yüzde 10’u ise kanser sonrası lezyonlar nedeniyle termal tedaviyi tercih ediyor. Burada uygulanan tüm tedaviler dermatolojik kontrol altında gerçekleştiriliyor ve toplam üç hafta sürüyor. Merkeze gelen hasta ilk gününde dermatolog muayenesinden geçiyor ve kendisine günde dört termal bakım reçete ediliyor. Ayrıca hastalara problemlerini daha iyi anlamalarını ve böylece tedaviden daha fazla faydalanmalarını sağlayan eğitimler veriliyor; makyaj atölyeleri ve psikolojik destek amaçlı sanat terapileri düzenleniyor.

Suyun böyle önemli cilt problemlerini iyileştirebiidiğine inanmak zor ama bu doğru. Merkezde bizim için hazırlanan sunumu izlediğimiz sırada, tesise ilk geldiklerinde çekilen hasta fotoğraflarına ve üç hafta sonrasına baktığımızda aradaki fark son derece etkileyiciydi.

Özel bir mikroorganizma barındıran (ama hiçbir şekilde toksik olmayan) Avene Termal Suyu gerçek bir doğa mucizesi. Tabii bu mucizeyi insanlığın hizmetine sunmak için ömrü boyunca çalışan, Avene markasının ve bu tesisin kurucusu Pierre Fabre’nin çabalarını takdir etmeyi unutmamak gerek.

Doğanın İçinde, Şipşirin Bir Kasaba…

Eski bir yerleşim yeri olan Avene kasabası, yeşilliklerle çevrelenmiş bir vadide yer alıyor. Nefes kesici güzellikte bir doğanın tam göbeğindeki Avene Hidroterapi Merkezi’ne gelenler, terapilerden arta kalan tüm zamanlarını böyle bir doğada sükûnet içinde geçiriyor, yürüyüşler yapıyor ve bolca dinleniyor.

Burada adeta zaman durmuş ve bu şirin kasaba, eski bir kartpostala sıkışmış gibi… Etrafta kuş seslerinden başka hiçbir ses duyulmuyor. Lavanta kokularını içine çekerek yürüyüşler yapabilir ya da benim yaptığım gibi sabahın erken saatlerinde tertemiz havayı ciğerlerine doldurarak koşabilirsin. Konforun için her şeyin düşünüldüğü odanda dinlenebilir, restoranda sunulan son derece lezzetli yemeklerin tadını çıkarabilirsin. Tüm bunları hayal etmek bile güzelken, bir de üzerine cilt problemlerinin tedavi edilmesi ve her geçen gün sonuçların gözle görülebilir hâle gelmesi ise mucize gibi.

One Smile “Cildiniz Gülümsesin” Projesi

Avene Dermatoloji Laboratuvarları, dermokozmetik bakımla onkoloji hastalarının yaşam kalitesini iyileştirmek için bir girişim başlatmış. One Smile “Cildiniz Gülümsesin” adı verilen bu proje, kanser tedavisinin yan etkisi olan fiziksel değişimlerle baş etmek zorunda kalan kişilere katkı sağlamayı hedefliyor. Temelde bir eğitim projesi olan One Smile, tedavinin cilt üzerindeki etkileriyle savaşan hastaları yeniden gülümsetmek gibi güze! bir amaçla yola çıkmış. Çünkü yan etkileri doğru yönetmek, hastaların yaşam kalitesine katkı sağlayarak tedaviye devamı kolaylaştırıyor. Proje kapsamında, Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği ile birlikte hasta seminerleri ve eğitimler düzenleniyor. Kanser hastalarının bu yolculukta karşılaştıkları cilt problemleri ve bunların nasıl doğru şekilde yönetileceğine odaklanılıyor.

Suyun Mucizesinden Nasıl Yararlabilirsin?

Eczanelerden temin edebileceğin Eau Thermale Avene Termal Suyu’nun birçok kullanım alanı var.

  • Dermatolojik ve cerrahi operasyon sonrasında ciltte oluşan kızarıklıklarda,
  • Cilt kaşıntılarını rahatlatmak için,
  • Tıraş ya da epilasyon sonrası cildi rahatlatmak için,
  • Akne tedavisi sonrası bakımında,
  • Spordan sonra veya seyahat esnasında ferahlamak istediğin her an,
  • Nemlendirici uygulamadan önce, ürünün etkinliğini arttırmak için,
  • Maske olarak. Dene: Suyu cildine püskürt, 2-3 dakika bekle, kurula. Maske olarak kullanmak için iki parça kâğıt mendile püskürt, iyice ıslanan mendilleri yüzüne yerleştirip 15 dk beklet.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir