Tırnak Sağlığı ve Tırnak Bakımı

Tırnak Sağlığı ve Tırnak Bakımı

Danışma Kurulu Doktorlarımızdan Önemli Tavsiyeler

AMERİKAN HASTANESİ DERMATOLOJİ UZMANI DOKTOR Halil Bayazıt, tırnak sağlığı ve bakımına dair önemli ipuçları paylaşıyor.

TIRNAK BAKIMINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Ellerin gibi tırnaklarını da su, deterjan ve sabuna çok sık maruz bırakmamalısın. Tırnaklarını nemli hâldeyken düz biçimde kesmeli, tırnak etlerinle çok uğraşmamalısın.

tirnak sagligi

Eğer tırnakların ince ve yumuşaksa sertleştirici cilalar kullanmanda fayda var. Ama sertleştirici kimyasallar içeren bu cilaları tırnak etlerine temas ettirmeden sadece ön kısımlarına uygula. Düzenli nemlendirmek de tırnak bakımının vazgeçilmezi. Özellikle geceleri vazelin gibi yağ oranı yüksek pomadlar kullanmalısın. Manikür ve pedikür işlemlerini eğitimli kişilere yaptırmalı ve mümkünse kendi setini edinmelisin. Tırnakların temel yapı taşı keratin olduğundan, sağlıklı tırnaklar için proteinden zengin beslenmeye de özen göstermen gerekiyor.

TIRNAKLAR NEDEN SARARIR? BU DURUM NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tırnak sararması, tırnak mantarı ya da sedef hastalığının ilk belirtisi olabileceği gibi tırnağın tamamının sararması ciddi bir iç hastalığa işaret edebilir. Tanı ve tedavi için mutlaka dermatologuna başvurmalısın. Bazen de tırnaklar uzun süre kapalı kalmaktan veya oje ve aseton kullanımından sararır. Sanıldığı gibi ojelerin tırnaklara pek olumsuz etkisi olmaz ama oje çıkarıcılar içerdiği solvent ve alkol gibi kimyasallarla tırnaklarını yıpratır. Haftada iki kereden fazla oje çıkarıcı kullanmamalı, kullandıktan sonra ise ellerini bol suyla yıkayıp nemlendirmelisin. El ve ayak bakımı kategorimizde bulunan tırnak bakımı konularınıda incelemenizi tavsiye ederim.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir