Turizm ve Tatil Sektörü Çok Hareketli

Turizm ve Tatil Sektörü Çok Hareketli

TURİZM sektörü bu yıl oldukça hareketli geçiyor. Öyle ki sahil kesimlerinde yüzde 100 doluluğa ulaşan birçok otel var. Bunda yabancı turistlerin etkisi çok fazla. Başta Rusya olmak üzere Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden gelen ziyaretçiler nedeniyle bugünlerde otellerde boş yer bulmak çok zor. Kurban Bayramı süresince özellikle sahillerdeki oteller adeta doldu taştı. Yerli ve yabancı turistlerin akm etmesi nedeniyle turizm sektöründe yaşanan bu hareketlilik sadece otelcileri ve turistik mekanları değil, tatil yörelerindeki AVM’leri de memnun etmiş durumda. Yaz aylarında ziyaretçi sayıları hayli artan bu AVM’ler, ziyaretçilerin yaptıkları alışverişlerden de memnun görünüyorlar. Tatil yörelerindeki bu AVM’ler, ziyaretçilerine sadece alışveriş değil, şehri tanıtan broşürler de dağıtarak, bulundukları bölgede turizmin canlanmasına da katkı sağlıyor.

ZİYARETÇİ SAYISI 2.5 MİLYON

Oasis AVM, Türkiye’nin önde gelen tatil merkezlerinden Bodrum’da bulunuyor. Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum’da yerli ve yabancı turist sayısının her yıl arttığını ifade eden Genel Müdür Mazhar Vardar, nisan-eylül döneminde AVM’nin ortalama ziyaretçi sayısının 2.5 milyonu bulduğunu vurguluyor. Bodrum’a en çok İngiltere, Rusya, Polonya, Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa’dan ziyaretçi geldiğini hatırlatan Vardar, bu tüketici grubunun bazı farklı beklentilerinin olduğunu söylüyor. Vardar, şöyle devam ediyor: “120 mağazasıyla hizmet veren Oasis’te hizmet veren markalarımızın ürün kalite ve çizgisi, varlıklı turistin ilgisine odaklı. Ziyaretçilerimiz geçici olarak bulundukları yörede emniyetli, güvenilir bir alışveriş ortamı arzu ediyor. Servis alacağı kişilerle lisan olarak anlaşabilmeyi istiyorlar. Oasis’te, konusunda eğitimli, yabancı turist davranışlarını ve beklentilerini yakından bilen nitelikli personelin çalıştığı işletmelere sahibiz. Yabancı turistler için verdiğimiz ‘tax free’ hizmeti ile yabancı ziyaretçilerimize vergisiz alışveriş yapma olanakları da sunuyoruz. Oasis, Bodrum merkezine ve Bodrum’daki önemli tarihi ve turistik ziyaret yerlerine ulaşım rahatlığına sahip. Kapısının önünden geçen toplu taşıma sistemi turiste ayrı bir kolaylık sağlıyor. 2000 yılından beri özel Oasis Bodrum Turistik Şehir Haritası’nı büyük sayılarda basıp, Bodrum turizm dünyasında bedava dağıtıyoruz.”

Yaz aylarında çeşitli kampanyalar düzenlediklerini söyleyen Vardar, bu kampanyaların yerliler kadar yabancı turistlerin de ilgilerini çektiğini belirtiyor. Vardar, “Oasis Kart sahiplerine özel olarak gerçekleştirdiğimiz kampanyalarımızı, anında kazandıran ve dijital oyunlaştırma ile birleştirerek ziyaretçilere alışılmışın dışında avantajlı ve eğlenceli alışveriş imkanı sunuyoruz. Bu yıl da yaz konseptindeki sürprizlerle ve fırsatlarla dolu kampanyalarımıza Oasis Kart sahipleri katılabilecek. Mevcut kampanyalarımızın dışında dönemsel olarak markalarımızla işbirliği içerisinde yabancı turistlere özel indirimler ve kampanyalarla yabancı turistin tercih sebebi olabiliyoruz” diyor.

ALIŞVERİŞLERDE ARTIŞ VAR

Yabancıların Antalya’da en çok ziyaret ettikleri AVM’lerden biri MarkAntalya. Konum olarak Üç Kapılar, Kaleiçi, Kapalıyol ve Tarihi Saat Kulesi gibi birçok tarihi ve turistik mekana yürüme mesafesinde bulunan AVM, yaz aylarında ortalama 1 milyon 700 bin ziyaretçi ağırlıyor. AVM Müdürü Fırat Ercan, yabancı ziyaretçilerin çoğunu Ortadoğu ülkelerinden gelenlerin oluşturduğunu söylüyor. Bunda Nevruz döneminde yaptıkları Persian Shopping Fest’in de katkısının büyük olduğunu belirten Ercan, “Her ne kadar Nevruz dönemi Mart ayında kısa bir dönem olsa da o sırada yapılan etkinlikler ve tanıtımlar sayesinde Ortadoğu ülkelerindeki ziyaretçilerimiz MarkAntalya’ya sempati duyuyor ve yıl boyunca yapılan ziyaretlerde alışveriş merkezimizi tercih ediyorlar” diyor.

Ortadoğu’dan gelenlerden sonra en fazla Rus ve Alman ziyaretçi ağırlayan MarkAntalya’da 150 mağaza var. Ziyaretçilerin giyimden kozmetiğe tüm mağaza kategorilerinden alışveriş yaptıklarını belirten Ercan, döviz kurlarının yükselmesi nedeniyle alışverişlerde artış gözlemlediklerini ifade ediyor. Ercan sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Mağazalarımızın kat planlarının yanı sıra Antalya’da ziyaret edilebilecek turistik mekanların adreslerini ve şehir haritalarını birçok dilde bastırarak yabancı ziyaretçilerimize ücretsiz sunuyoruz. Kendi dilinde basılı materyale ulaşan ziyaretçilerimiz AVM içinde ya da çevresinde gitmek istedikleri yerlere rahatça ulaşabiliyor.”

CONCIERGE HİZMETİ VERİYOR

İzmir uzun süren yaz sezonunda hem yerli hem de yabancı turistin cazibe merkezi olmaya devam eden lokasyonlardan. Bu anlamda şehri ziyaret eden yabancıların uğrak yerlerinden biri de Point Bornova. Avrupa ve Ortadoğu’nun üzeri açılabilen ilk AVM’si olduklarını belirten AVM Müdürü Serbülent Tekinşen, bu anlamda mekanın merak uyandıran ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu ifade ediyor. Tekinşen, “Ayrıcalıklarımızdan bir diğeri concierge hizmetimizin olması. Point Bornova, bavulunu güvenli bir yere teslim ederek keyifli alışveriş yapmak ve havalimanına kısa sürede ulaşım sağlamak isteyenler için cazibe merkezi konumunda. Türkiye’yi ziyaret eden ve ülke ekonomisine katma değer sağlayan yabancı turistler için AVM’de geniş bir mağaza karması, çocuklara özel eğitsel eğlence merkezleri ve birbirinden eğlenceli çocuk etkinlikleri bulunuyor. Turistlerin tercihleri daha çok lüks markalardan hazır giyim, ayakkabı, çanta, optik malzemeler ve mücevherat almaktan yana oluyor” diyor.

Point Bornova’da 110 mağaza var. Tekinşen, Şubat 2018’de başlayan renovasyon çalışmalarının devam ettiğini, yakında başka markalara da yer vereceklerini belirtiyor. Yaz sezonunda ziyaretçi sayısının aylık ortalama 1 milyon kişinin üzerine çıktığını kaydeden Tekinşen, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Özellikle mayıs ayından sonra yabancı ziyaretçi sayımızda artış oldu. Arap turistler ve Japonlar alışveriş için Point Bornova’yı tercih ediyor. Şehrin merkezinde bir buluşma noktası olmamız yakın çevredeki rezidanslarda uluslararası şirketlerin, bulunması sebebiyle Avrupa’dan gelen ziyaretçileri de ağırlıyoruz. Özellikle çocuklara ve çocuklu ziyaretçilere değer yeren kampanya ve etkinliklerle öne çıkıyoruz. Karne gününden itibaren bir ay süre ile minik ziyaretçilerimize yeme-içme alışverişleri karşılığında oyun alanında geçerli kupon hediye ediyoruz. 100 TL ve üzeri alışveriş yapan tüm ziyaretçilerimize doğa dostu bez çantalarımızdan hediye ediyoruz.”

“SEZONLUK ÜRÜN ALIYORLAR”

özellikle tarih ve kültür meraklılarının en çok ziyaret ettikleri şehirlerden biri de kuşkusuz Edirne. Aynı zamanda Türkiye’nin Yunanistan’a açılan kapısı olan Edirne, komşu ülkeden günü birlik gelenlerin yanı sıra özellikle Uzakdoğuluların uğrak yerlerinden biri konumunda.

Şehrin en büyük AVM’si Edirne Erasta’da 125 mağaza bulunuyor. AVM’nin doluluk oranı yüzde 98. Edirne Arasta AVM Müdürü Cihangir Özdemir yabancı ziyaretçilerin yaz döneminde daha çok sezonluk ürünlere ilgi gösterdiğini belirtiyor. Özdemir, “Kişisel kozmetik ürünlerden tekstil ürünlerine kadar birçok ürünün satışı ön plana çıkıyor, özellikle deniz ve tatil ihtiyaç ürünleri satan plaj modasında trend olan mağazalara rağbet yüksek” diyor.

Ziyaretçi sayısının yaz aylarında 750 bini bulduğunu belirten Özdemir, bu sezonda daha çok Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen turistleri ağırladıklarını, bunun yanında yurda giriş yapan gurbetçilerin de AVM’yi yoğun olarak ziyaret ettiklerini belirtiyor. özdemir, şunları söylüyor:

“Yabancı ziyaretçilerimiz birçok markayı ve seçeneği, markanın güvenilirliğini, kaliteyi, samimiyeti ve konforu bir arada görmek istiyor. Bizler de yabancı ziyaretçilerimizin değişen beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz. Gelişen teknoloji ve sezon trendlerini takip ederek yeni soluk getiren projelere yer veriyoruz. Farklı dönemlerde ilgili kuramlarla ortak çalışmalar yaparak bölgeye ait el sanatları ve sergilere yer vererek turizme katkı sağlıyoruz.”

ÖZBEY MEN
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir