Yaşamın sorumluluğunu almak

Yaşamın sorumluluğunu almak

Ebru Demirhan

Yaşam Tasarım Merkezi Kurucusu/Yaşam Koçu

21 günü bir oyun, inziva süreci, kozadan çıkmak ve tazelenmek olarak tanımlayan Ebru Demirhan, 21 güne özel yenilenme tüyosu veriyor:

yenilenme tüyosu

1. Gün: Yaşamın sorumluluğunu almak

Bu yaşam, içindeki her şey ile bana hizmet ediyor. Ben de varlığımla hizmetin bir parçasıyım. Şimdi olduğum noktada beni mutsuz edenleri buldum. Beni ‘kendim olmaya’ götüren değerli kişi ve hikayelerin anlamını fark ediyorum. Bu hayat benim.

2. Gün: Affetmek-Af dilemek

Bugüne kadar her ne olduysa öğrenmek ve öğretmek içindi. Olan, olamayan her şeyi affediyorum. Söylenen, söylenmeyen, söylenemeyen her şeyi affediyorum. Tüm olan, olmayan, olamayanlar için af diliyorum. Söylediğim, söylemediğim, söyleyemediğim her şey için af diliyorum.

3. Gün: Sesimi ve sözümü temizliyorum

Tüm yargıları, kınamaları, kötü sözleri, bedduaları, kilitleri, gereksiz yeminleri, mühürleri iptal ediyorum. Bilirim ki yargıladığımla yargılanana, kınadığımla kınanana kadar bu dünyadayım. Huzurumun her an var olması için sesimde ve sözümde sadece pozitif kişiler, duygular, düşünceler var.

4. Gün: Özgür bırakmak-Ozgürleşmek

Negatif duygu ve düşüncelerle kalbimde, beynimde, bedenimde tuttuğum herkesi özgür bırakıyorum. Her kimin kalbinde, beyninde, bedeninde negatif hislerle var oluyorsam özgürleşiyorum. Her kime ‘onsuz olamam’ diye tutunuyorsam onu benden özgürleştirip kendime tutunuyonım.

5. Gün: Kendini mucizelere açmak

Evrensel/ilahi sistem sürekli mucizeler sunar. Tüm bu mucizeleri görmeye, duymaya, bilmeye alıp kullanmaya niyet ediyorum. Aldığım, verdiğim her nefes mucize. Yaşamın her anında var olan mucizeleri görürken yenilerine açılıyorum.

6. Gün: Huzuru yaşamak

Huzurumu kendi içimde kolayca sağlıyorum. Dışarıyı dışarıda bırakıp içimdeki huzuru zerre zerre yaşıyorum. Kendi içinde huzurlu olan her yerde huzurlu olur. Huzuru dışa bağlamayı bırakıyorum. Kendi gerçeğimin farkındayım.

7. Gün: Yardımlaşmak

Bugün bana ihtiyacı olan bir kişinin gelip benden yardım talep etmesine izin veriyorum. Aynı şekilde ihtiyacım olan herhangi bir şey için yardım almayı kabul ediyorum. Birlik bilincini hatırlıyorum. Tıpkı ruhsal halimizdeki gibi bir arada uyum içinde olmaya geldik.

8. Gün: Farklılıkları kabul etmek

İnsanların davranışları, düşünceleri, duygulan çeşit çeşit.

Elbette ki bunun birçok sebebi var. Tüm bu farklılıkları kabul ediyorum. Çeşitlilik kendimiz olmayı daha çok haurlatır. Kendi farklılıklarımı hayata ve diğerlerine keyifle sunuyorum. Kendi farklılıklarımı kabul ediyorum.

9. Gün: Esnemek

Her ne katılığım varsa içine biraz sevgi, biraz anlayış koyarak esniyorum. Katılık beni, ben olmaktan uzaklaştırır. Katılık direnç getirir ve direndiğim şeyi yaşarım. Bu nedenle esniyorum. İçimdeki katılığı esnetmeyi kabul ediyorum. Katılık katı olayları ve insanları yamacıma toplar.

10. Gün: Ayn alanı ak

Hoşlanmadığım, hayatımı zorlaştıran kişileri düşünüyorum. Kendimi tanımamda bana en çok yardımcı olanlar negatif duygular hissettirenler olabilir. Bugün düşünüyorum ve kendimi keşfediyorum. Hırslarımı mı fark ediyorum, o zaman bu duygumun sakinleşmesine niyet edebilirim…

11. Gün: Değişim!

Değişiyorum. Kendimi tanıdıkça değişiyor hatta orijinalime doğru dönüşüyorum. Kendim olmaktan zamanla vazgeçtim. Şimdi kendim olmaya doğru gidiyorum. Değişimin keyfini yaşıyorum. Fabrika ayarlanma geri dönüyorum!

12. Gün: ‘Geçmiş-Şimdi-Gelecek’ ayrımı

Gelecek için ihtiyacım olan sihirli değnek değil, içimdeki kudret. Geçmişi tüm öğretisini alarak, affedip af dileyerek geçmişte bırakıyorum. Geleceğin içine ektiğim tüm ayrık otlannı temizliyorum. Nasıl mı? Şimdiyi güzelleştirerek. Gerisi ilahi/ evrensel sistemin işi. Herkese işini devrediyorum.

13. Gün: Sabretmek

Niyetlerimizin olma süresi her zaman istediğimiz gibi olmayabilir. İlahi/evrensel olanın saati ile bizim saatimiz farklı olabilir. Olanın olması kadar, olmayanın da hayrı vardır. Olmayanın olmasına niyet ederken sabretmek, hayrı görmek ve günlük hayata gerektiği gibi devam etmek gerekir.

14. Gün: Alma-verme dengesi

Tüm hayata baktığımızda verip almadığımız, alıp vermediğimiz zamanlar var. Sürekli vererek bir alma ordusu üretirken kendin olmaktan uzaklaşır, mutsuz olursun. Hep alırsan etrafında bir şikayetçi ordusu üretirsin. İhtiyacın olan dengeye ulaşmak için bugün yardım ve destek alıyorsun.

15. Gün: Şifaya açılmak

Şifa her an her yerde kullanılmaya hazır. Şifanın varlığını fark etmek ve kullanmaya başlamak için ideal zaman. Şifa bedeni onardığı gibi, zamanı, geçmişi, geleceği, olayları, duygulan, düşüncelerini, başkalannı da iyileştirir. Kendini şifa ile onarma fikrine geçerek özüne daha da yakınlaşırsın.

16. Gün: Evdeki fazlalıkları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak

Nasıl ki beden ruhun mekanı, evlerimiz de bedenlerimizin mekanıdır. Bedenimizde fazla olan, ruha ağır gelir. Evlerde fazla olanlar da bedene ağır gelir. Kullanılmayan, fazla olan her şeyi kullanabilecek olana ulaştırmak evimize, bedenimize, ruhumuza rahatlık verir.

17. Gün: Doğa ile uyumlanmak

Doğa bize mutlak güzelliğini sürekli sunan bir bütünlük.

Çeşit çeşit bitkileri, hayvanlan ile sürekli bize hizmet eder. Hava, su, güneş ışığı ve toprakla bizi besler. Kendi ritmi, müziği vardır. Kendiliğinden oluşu vardır. Doğa ile uyumlanmak öze ulaşmanın adımlarından birisidir.

18. Gün: Angarya işlerle yollan ayırmak

Gün içinde ‘yapmasak da olur’ diyebileceğimiz birçok işi rutin bir şekilde tekrarlayıp duruyoruz. Öyle işler var ki hayatından çıkardığında mutlu olur ve daha keyifli bir şeylere de yer açarsın. Kendi rutinini tanımanın gününe geldik. Bu rutinin içinden neleri ayıklayabilirsin? Düşünme zamanı…

19. Gün: Çocuklaşmak

Çocukken en sevdiğin şeyleri hatırla. Hangi oyunları severdin? Birkaç arkadaşa haber salıp çocuk olma günü ilan et. Bir saat bile olsa en özlediğin çocukluk günlerini bu ana getir. Başkalarının da bunu yapmasına vesile olabilirsin. Hatta yılın en az bir gününü ‘çocuk olmak günü’ olarak belirleyebilirsin..

20. Gün: Dua etmek

‘Sevgili Yaradan’ım, bilirim ki her an her şeyi bağışlayarak ve

sevgiyle sunarsın. Sunduklanndan ihtiyacım olanı/……konuda

ihtiyacım olanı görmeye, duymaya, bilmeye alıp kullanmaya niyet ediyorum. Her şey için teşekkürler/şükürler olsun/hamdolsun.’

21. Gün: Kendini kutlamak

Nihayetinde 21 günün sonuna geldin. Ben seni tebrik ediyorum. Sen de kendini kutla. Çok değerli bir iş yaptın. Bugün varlığını kutlama günü.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir