Yılbaşı Tatil Alternatifleri

Yılbaşı Tatil Alternatifleri

Yeni yıla şehir gürültüsünden uzakta, otantik bir atmosferde girmek isteyenler için pek çok alternatif var. Turizmciler üç günlük yılbaşı için ‘”Kararınızı son dakikaya bırakmayın’ diyor. Yurtdışında Lapland turu, yurtiçinde ise Kars turu popüler…

Yılbaşı Tatil

2018 tatille başlıyor. 1 Ocak Pazartesi gününe denk geldiği için 30 ve 31 Aralık 2017 Cumartesi ve Pazar günleri de eklendiğinde yılbaşı tatili üç güne çıkıyor. Yılbaşı için hala plan yapmamışsanız önünüzde çok seçenek var. Yurtiçinde bir kültür turu mu yapmak, yoksa yurtdışında pek çok ülkeyi tek seferde mi görmek istersiniz? Ya da Avrupa şehirlerinde yavaş seyreden bir nehir gemisinde mi olmayı tercih edersiniz?

Bu yılbaşı yurtiçinde Kars ve Mardin, yurtdışında da klasik Avrupa şehir turlarının yanı sıra Beyrut öne çıkarken, farklı ve gürültüsüz bir tur isteyenlere nehir turları öneriliyor. Benelüks & Paris turu çok ilgi görürken, artık klasik olmuş Viyana Filarmoni Orkestrası’nm her yıl düzenlediği ünlü geleneksel konser turu ve Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla eşsiz manzaralar eşliğinde bir yolculuk sunan Lapland turu da öne çıkıyor.

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, yurtdışı turlarında yakın rotalar tercih edenler için kültürüyle cezbeden komşu ülke Bulgaristan ya da Romanya’nın başkenti Bükreş, yılbaşını kayak tatili ile süslemek isteyenler için Bulgaristan Bansko, yeni yılı Avrupa’da karşılamak isteyenler için Orta Avrupa, İtalya, Lviv, Malta, Roma, Floransa, Kiev, Amsterdam ve Budva turlarının tatil severlerin yılbaşını coşkuyla kutlayabilecekleri rotalar arasında yer aldığını söylüyor. Erkan, Avrupa’nın yanı sıra Körfez ülkelerinde de yılbaşı kutlamalarının epey coşkulu geçtiğini vurgulayarak, “Körfez’de tavsiye ettiğimiz turlar ise başta Dubai olmak üzere, Beyrut ve Fas da ön plana çıkıyor. Asya da ise Bangkok ve Phuket, yeni bir yıla egzotik bir başlangıç yapmak isteyenler için uygun” diyor.

OTELLERDE YÜZDE 50 İNDİRİM

“Tatilcilere yılbaşı seyahatlerini planlamayı son ana bırakmamalarını tavsiye ediyoruz” çağrısı yapan Erkan, yılbaşını ülkemizde geçirmek isteyenler için turlar kadar ilgi çekici oteller hakkında da bilgi veriyor. Erkan, “Kış erken rezervasyonu kampanyamız nedeniyle önerdiğimiz otellerde yüzde 50’ye varan indirimler var. Kayak, termal ve doğa alanında Türkiye’nin kendi alanında en iddialı ve lüks otellerini kapsayan bu erken rezervasyon olanağından yararlanabilmek için son gün 27 Kasım” diyor.

BENELÜKS&PARİS GÖZDE

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, yılbaşını farklı bir şehirde kutlamak isteyenler için iki, üç veya dört gecelik tur programları hazırladıklarını anlatıyor. Onaran, “Pek çok ülkeyi tek seferde görme fırsatı sunan Benelüks&Paris promosyon turlarına ilginin yüksek olduğunu görüyoruz” diyor. Onaran, Balkan coğrafyasını tarihi ve kültürü ile keşfedebilecek bol alternatifli turları da olduğunu söyleyerek şöyle devam ediyor:

“Ljubljana, Belgrad, Zagreb, Saraybos-na gibi tek şehirli turlarımız da mevcut. Yine Romanya, Bulgaristan ile Kavala ve Selanik otobüslü turlarımız, Bansko gibi özel kayak turlarımız da görkemli atmosferde yılbaşını coşkuyla karşılamak isteyenlere önerdiğimiz seçenekler arasında.”

Yılbaşında yaklaşık 4 bin 500 tatilcinin programını organize etmeyi amaçladıklarını belirten Onaran, 2018’i farklı bir heyecanla karşılamak isteyenler için ise Küba, Tayland ve Amerika gibi uzak coğrafyaların paket tur programları arasında yer aldığını kaydediyor. Onaran, yine kısıtlı sayıda kontenjanı olan Viyana Filarmoni Yılbaşı Özel Konseri paketlerinin de geçen yıl olduğu gibi ilgi gördüğünü vurguluyor. Onaran, “Kuzey ışıkları ile adını duyuran büyülü Laponya, Lyon, Avignon, Arles, Tournon gibi etkileyici Güney Fransa şehirlerini içine alan paket turlarımız yılbaşını farklı bir atmosferde karşılamak isteyen misafirlerimize tavsiye ettiğimiz yerler arasında” diye konuşuyor.

KAYAK İÇİN KAR KALINLIĞINA BAKILACAK

Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz da, yurtdışı turlarında son dönemlerde tek şehirli kısa paket programlara gösterilen ilginin yılbaşı turlarında üst seviyeye çıktığını anlatıyor. Küçük-yılmaz, Roma, Amsterdam, Paris, Prag, Belgrad, Barcelona gibi şehirlerin, Türk tatilcilerden büyük talep gördüğünü ifade ediyor. Küçükyılmaz, “Yılbaşı tatilini yıllık izinleriyle birleştirip uzatanlar ise, Orta Avrupa, Benelüks ve İtalya turlarına katılarak birden fazla şehir veya ülke görmeyi tercih ediyor” diye konuşuyor.

Yılbaşında en az 2 bin kişiye ulaşmak isteyen Tatilsepeti.com üzerinden satın alman bazı turlarda yılbaşı eğlenceleri olduğunu söyleyen Küçükyılmaz, örneğin Bükreş&Transilvanya turunda, dileyen misafirlerin ekstra ücret ödeyerek yılbaşı partisine katılabildiklerini vurguluyor.

NEHİR GEMİLERİNDE YILBAŞI

Son dönemde moda olan nehir gemileri turlarının bu yılbaşında da çok rağbet gördüğünü açıklayan Cruisera Genel Müdürü Hamza Şahin ise, “Yılbaşı için farklı ve gürültüsüz bir tur isteyenler için nehir turlarımızın programı tam biçilmiş kaftan” yorumunu yapıyor. Üç gemi ile yılbaşı turu düzenlediklerini ifade eden Şahin, Romantik Ren’de yeni yıl ve Viyana ve Budapeşte ağırlıklı Tuna Nehri turları organize ettiklerini kaydediyor. Her üç gemi programının yedi gecelik olduğunu anlatan Şahin, şöyle konuşuyor: “Şehirlerin dokusundan uzaklaşmadan seyahat ediliyor. Şehir hayatına yakın ama sakin ve huzurlu bir gezi yapmak mümkün. Restoranlarında servis edilen yemekler dev gemilere göre daha butik ve özel. Öte yandan bizim yaptığımız turlarda bahşişler ve seyahat sigortası gibi ekstra ücretler fiyata dahil. Hatta bazı turlarımızı herşey dahil fiyatla yapıyoruz. ”

KÜLTÜR ROTALARI

Kültür turlarıyla öne çıkan FEST Travel’da, yılbaşı dönemine özel olarak Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya, Güneydoğu Asya’dan Avrupa’ya pek çok program mevcut. Yeni yılı Avusturya’da Viyana Filarmoni Orkestrası’nm ezgileri eşliğinde karşılayabilir, Portekiz’in yerel tatlarıyla tatil keyfinizi katlayabilir, Sri Lanka’nm eşsiz doğasında dingin bir yolculuğa çıkabilir, tek seferde üç ülkeyi keşfedeceğiniz Vietnam-Laos-Kamboçya rotasında ilerleyebilir ya da Lapland’da Noel Baba Santa Claus’un köyüne uğrayabilirsiniz. Beyrut ve Dekan Ekspresi ile Goa turları da olan Fest Travel’m yurtiçindeki yılbaşı turları da Kars ve Mardin’e yapılıyor.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir