Yılbaşında Nereye Gitmeli

Yılbaşında Nereye Gitmeli

Küçük bir molaya ne dersiniz? İşte size dört farklı tatil rotası!

DEDEAĞAC

ŞİRİN BİR YUNAN ADRESİ ALEXANDROUPOLI YANİ DEDEAĞAÇ! HEM İSTANBULA YAKIN HEM DE DİĞER YUNANİSTAN ŞEHİRLERİNE GÖRE ÇOK DAHA UCUZ.

Nefis kıyıları, eğlenceli programlan, tazecik deniz ürünleri sunan tavernaları, Türkiye’ye göre oldukça makul fiyatları ve sıcacık, bize çok benzeyen insanlarıyla İstanbul’a sadece beş saat (internette üç saat diye yazıyor olsa da gümrük kapısı geçişi sırasında bu süre beş saate çıkıyor) mesafede çok cazip bir tatil adresi. Eğer aracınızla gitmek istemezseniz İstanbul’dan kalkan otobüslerle de varabilirsiniz ancak bu durumda yol süresinin üzerine 3-4 saat daha eklemenizde fayda var. En harekedi caddesi, merkezde yer alan Dimokratias. Tüm mağazalar ve kafe-barlar burada yer alıyor. Alexander Beach Hotel Spa,

Avenue Luxury Apartments ve Grand Hotel Egnetia kalmak için en güzel adresler. Taverna Ai Giorgis ise yer bulabilirseniz yılbaşı akşamında, bulamazsanız seyahatiniz sırasında mutlaka yemek yemeniz, eğlencesini görmeniz gereken bir adres. Yunan usulü kabak, cevizli İncirli salata ve ahtapot ızgara nefis. Mükellef bir yemek için kişi başı ödeyeceğiniz fiyat ortalama 30 euro. Arpa şehriyeli karidesi, karamelize soğanlı ahtapotu için de Nisiotiko’yu es geçmeyin. Fiyatiar ortalama olarak burada da aynı.

EDINBURGH

GERÇEK BİR YILBAŞI DENEYİMİ İÇİN İDEAL BİR ROTA. BU SENE OLAMAZSA ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA MUTLAKA BİR YILBAŞI PROGRAMI YAPMALISINIZ.

Iskoçya’nm başkenti Edinburgh’da zaman kavramını unutarak muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz. Kentte üç gün boyunca muazzam bir parti havası estiren Hogmany Festivali yle gün boyu canlı orkestraları dinleyebilir, DJ ve dans performanslarını izleyebilir, dünyanın en görkemli havai fişek gösterilerinden birine tanık olabilir, sokaklarda nefis yemekler yiyebilirsiniz.

edinburgh

Yılbaşının en büyük sokak partisinde eğlence garanti. Sokakta olmak istemezseniz rotanızı Royal Botanic Garden’a çevirin. Şehre dönecek olursak burasının etkileyici bir zaman tüneli etkisine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Heybetli binaları, kaldırım taşlı sokakları, çıkmazlan, kemerli geçitleri, şehrin altını labirent gibi dolaştıran yeraltı mahzenlerini dolaşırken kendinizi adeta Ortaçağ’da gibi hissedeceksiniz. The Principal Edinburgh Charlotte Square, The Glasshouse Autograph Collection, G&V Royal Mile Hotel, The Balmoral Hotel şehrin şık otelleri. Akşam yemeği için eski şehirde yer alan Ondine, öğle yemeği için The Outsider’m yolunu tutabilirsiniz. Tek kötü yanı, pound’un her geçen gün biraz daha pahalılaşması.

BELGRAD

MAMO KAPOR’ÜN DÜŞÜK BÜTÇELİ PARİS DEDİĞİ SIRBİSTAN’IN GÜZEL ŞEHRİ BELGRAD, YILBAŞINDA SİZE NEFİS MANZARALAR VE BİRAZ DA SOĞUK VADEDİYOR.

Belgrad adı Sırpça’da ‘beyaz şehir’ anlamına geliyor. Üstelik bu şehri vize derdi olmadan görmek işin en cazip taraflarından birini oluşturuyor. Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada yer alan şehir, nefis bir doğa şöleni sunuyor. Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri ve haliyle şehrin en güzel yanı tarihi dokusu. Bu dokuyu şehrin Stari Grad, Savamala, Skadarlija ve Zemun bölgelerini gezerken hissetmek mümkün.

Belgrad nehir

Eski binaların sıralandığı sokaklar, kilise ve katedraller, anıtların ve çeşmelerin süslediği meydanlar, parklarla iç içe yeşil bir yaşam alanı olan Kalemegdan Kale’si de bu bölgelerde yer alıyor. Kalınacak alternatifler arasında Hotel Moskva, Envoy Hotel, Square Nine Hotel Belgrade, Saint Ten Hotel sayılabilir. Nefis bir şarap kavına sahip Caffe Caffe&Fish, herkesin en şık kıyafetlerini giyip gelerek menüdeki meşhur Sırp kebabını yedikleri Frans, atmosferi ile büyüleyen Salon 1905 yemek ve eğlence için başarılı alternatifler. Belgrad’da yemek yemek İstanbul ile kıyaslandığında çok daha uygun. Lüks bir restoranda yiyeceğiniz yemeğe ortalama olarak ödeyeceğiniz hesap 100-150 lira civarında.

PRAG

ÇEK CUMHURİYETİNİN MASAL BAŞKENTİ, YILIN HER ZAMANINDAN ÇOK DAHA FAZLA VAATTE BULUNUYOR YILBAŞINDA. BU DÖNEMDE ŞEHİR GERÇEK BİR RÜYAYA DÖNÜŞÜYOR.

Katedralleri, sivri kuleleri, köprüleri, tarih kokan sokaklarının her köşesi kartpostallık. Vltava Nehri etrafına kurulu Prag’ın kent meydanı UNESCO listesinin de baştacı. Old Town meydanında yer alan tarihi yapıların hepsi ayrı ayrı görülmeye değer. Dünyanın en dar ve sadece yayalar için konulan trafik lambalarına sahip olan sokağı, şehrin size epey farklı şeyler anlatmak istediğinin sinyallerinden biri. Astronomik Saat Kulesi de özellikle görülmesi gerekenlerden.

prag

Uç günde gezilip bitirilemeyeceği aşikar olsa da yılbaşı akşamı için muhteşem olacağı net. Charles Köprüsü üzerinde padayan havai fişeklerin altında elinizde şaraplannızla yeni yıla girebilirsiniz. Bu sırada şehrin dört bir yanındaki otellerde, restoranlarda kafanızı nereye uzatsanız bir yılbaşı eğlencesine denk geleceğinizden emin olabilirsiniz. Portfolio’da uluslararası lezzeüerle dolu tadım menüleri, Restaurant Alcrom’da ıstakoz çorbası ve şahane bir atmosfer sizi bekliyor. Hotel Kings Court, Hotel Paris Prague ve Art Noueveau Palace Hotel şehrin tadını en çok çıkarabileceğiniz konaklama adresleri.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir